ארגון ''קולך'' יוצא למאבק נגד ההפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים

רחל קרן יו''ר קולך:''מדובר במעשה קיצוני של אפליה, דיכוי והשפלה, המתהדר באצטלה של כשרות 'למהדרין' ושל 'תוספת קדושה', ללא כל בסיס הלכתי''

עמיעד טאוב ו11/03/2008

ארגון הנשים ''קולך'' יצא היום בקריאה לציבור ולחברי הכנסת לצאת למאבק כנגד ההפרדה בין נשים וגברים בקווי התחבורה הציבורית בארץ.

במכתב ששלחה רחל קרן יו''ר הארגון לחברי הכנסת היא כותבת:''אני מבקשת להזמינך להצטרף למאבק של ארגוננו, לצדם של ארגונים רבים נוספים, כנגד הנוהג הפסול שהחל להתפשט בקווי התחבורה הציבורית בארץ (בקווים עירוניים ובין-עירוניים) - הפרדת גברים ונשים וכפיה על הנשים לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס''.

''מדובר במעשה קיצוני של אפליה, דיכוי והשפלה, המתהדר באצטלה של כשרות 'למהדרין' ושל 'תוספת קדושה', ללא כל בסיס הלכתי. אנו, ארגון נשים דתיות, רואות עצמנו מחויבות להלכה החוששת ל'כבוד הבריות' ובכלל זה לכבודן של נשים, כדברי חכמים "גדול כבוד הבריות שדוחה לא תעשה שבתורה". לא לחנם השוו חכמי ישראל בין השפלה לבין שפיכות דמים וקבעו כי "נוח לו לאדם שיפול לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים".

במכתבה מפרטת קרן כי על פי נתונים דהגיעו לידיה בכמה מן הקווים שמפעילה חברת אגד מתבצעת הלכה למעשה הפרדה בין גברים לנשים, באופן בו הנשים מתבקשות לשבת בחלק האחורי של האוטובוס ולהשאיר את החלק הקדמי לגברים בלבד, מסיבות של צניעות. מה שמקשה מאד על נשים, בעיקר אלה המטופלות בילדים ובשקיות של קניות, הן מבחינה טכנית והן מבחינת תחושת ההשפלה הכרוכה בכך.

קרן אף מתייחסת לנשים החרדיות הסובלות מהסידור הכפוי:''אנו מתרשמות שתחושה זו חוצה מגזרים והיא גם נחלתן של חלק גדול מן הנשים החרדיות הנוסעות באוטובוסים אלה (על אף שאלה מורגלות להיכנע ללחצים חברתיים מסוג זה). כאשר מתנגדות נשים לסידור זה, הן זוכות למטר קללות והשפלות ולעתים מתפתחים העניינים גם לתקיפה פיזית. נהגי אגד ככלל אינם מתערבים, אפילו במקרים קיצוניים''.

עוד טוענת קרן כי מבחינה משפטית אין בנמצא הסדר משפטי או תקנות של משרד התחבורה המאפשרות לחברת אגד להגדיר אוטובוסים בין-עירוניים מסוימים כקוים בהם מתבצעת הפרדה בין גברים לנשים ולכן סביר להניח שהסדר שכזה ייחשב לבלתי חוקי. האוטובוסים המדוברים גם אינם נושאים שלטים המגדירים אותם כאוטובוסים בהם מתבצעת הפרדה מגדרית.

יצויין כי תנועת קולך מתנגדת גם לעתירת המרכז לפלורליזם לבג"ץ בתביעה להקים ועדה שתדון בהסדרים לגבי אוטובוסים כאלו.

לדעת הארגון אין לדון בהסדרים כאלה ואחרים אלא להתנגד נחרצות לכל הסדר כזה!
''לחברה ציבורית כ"אגד" אסור, עקרונית, לתת יד לאפליה זו המהווה מעין הנהגת "אפרטהייד" בתוככי מדינת ישראל, כל אדם זכאי לנסוע בתחבורה ציבורית באופן חופשי כפי שנראה לו. אי מימוש הזכות הזו פותח פתח למה שעלול לארוב לנו מעבר לפינה - ה'הסדר' הבא, שבו יאלצו ערבים, 'גויים' וכו' לשבת במקומות נבדלים, ואף תיאסר עליהם הנסיעה כלל'' אמרה קרן.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. כל הכבוד על אומץ הלב הציבורי
  (11/03/2008)
 2. החרדים שולטים בברזים
  (11/03/2008)
  כמו שאל על תמיד נכנעת להם אין סיכוי שאגד תחזיק מעמד
 3. זה הבעייה שלכם עם המדינה שלנו?
  (11/03/2008)
  חרטא
 4. "קולך" ו"אמונה" מונעים מאבות את אבהותם רחל זה אישי עבורך
  (11/03/2008)
  אנחנו אבות שאיבדנו ילדים חיים ואתן בארגוני הנשים כולל קולך ואמונה לא מאפשרות תיקוני חקיקה שיאפשרו לנו לממש את אבהותנו ומכשילות ביעילות כל הצעה בעזרת הלובי שלכן בכנסת . וכל זה בטענה ששוויון בין נשים לגברים יגרום לכך שהנשים תצאנה מקופחות מבחינה כלכלית ותהיינה נחותות כי אז אולי יקבלו פחות מזונות. אבל מה הקשר? מזונות נועדו לילדים ולא לאמהות שלהם ולא מתפקידנו לדאוג למצב הכלכלי של נשות ישראל, מתפקידנו לזון את ילדינו ותו לא. אז מדוע אנחנו בני ערובה בידכן? ובכלל מי דיבר על מזונות אנחנו רוצים להיות אבות. רחל אינני מכיר אותך אולי יש לך בן נשוי ואולי יש לך נכדים ממנו וכולי תקווה שיהיו לך בנים ובנות נשואים והרבה נכדים ושכולם יחיו באושר ובעושר. אבל עכשיו תחשבי מה יקרה אם חלילה בנך יתגרש וכלתך ה"חביבה" לא תיתן לו לראות את הילדים במשך שנים? .........................
  אני יודע, אני נשמע ממורמר ותפטרו את דברי כ"עוד גבר ממורמר" - מי שלא מאמין שילך ויבדוק אותי. שיקרא פרוטוקולים שידבר עם חכי"ם שניסו אבל הלובי של ארגוני הנשים הכשיל אותם- דברו עם עורכי דין ועם פסיכולוגים על התופעה. נראה אתכם סותרים את דברי. אני כבר לא מסוגל לבכות יותר על בני שבפעם האחרונה שראיתי אותו היה בן שלש והיום בן שמונה. חמש שנים של יסורים רחל! חמש שנים!!!! של בכי בלילה וגם התקף לב אחד. גרושתי מפירה את החוק ואין מי שיכפה זאת עליה. אין מי שיעניש אותה. האם בני הקטן לא זכאי לאבא? איך יגדל ויתפקד? אתן עברתן את הגבול המוסרי בפעילות שלכן!
 5. החרדים גם עושקים וגם קובעים הכל
  (11/03/2008)
 6. הכוח הנשי עולה
  (11/03/2008)
  היחידות שיכולות לשנות את התיחסות החברה הן נשים חזקות וחכמות
 7. מי שלא רוצה לפשוט לא תעלה
  (11/03/2008)
 8. טוב מאוד
  (11/03/2008)
 9. לכל אשה רעלה
  (11/03/2008)
 10. איזה טיפשים!
  (11/03/2008)
  ללא כל בסיס הלכתי? מה הן מבינות? אני קורא לארגון "קולך" ללמוד קצת הלכה לפני שיוצאים להגיד שטויות כאלה, ואם כבר, אז שלא יציגו עצמן כדתיות!!! כנראה ראוי להקים ארגון חדש- "מנעי קולך"...
 11. לדעתי זה שוביניזם
  (13/03/2008)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49