הרב אריאל מסביר איך לנהוג ביום עצמאות שנדחה

הרב אריאל מסביר איך לנהוג השנה בעקבות דחיית יום הזיכרון ויום העצמאות שלאחריו

ו22/04/2007

השנה יצוין יום העצמאות ביום שלישי, ו' באייר במקום ביום שני, ה' באייר, משום שיום הזיכרון היה אמור להתחיל במוצ"ש ויש חשש גדול לחילול שבת חלילה. לכן הוחלט לדחות את יום הזיכרון ובעקבותיו גם את יום העצמאות.

מה דינו של יום העצמאות שנדחה, האם נאמר את ההלל בזמנו בה' באייר? (גם נשים חייבות בהלל!) הלא הוא יום הזיכרון ואיך נערב אֵבל בהלל? וכן מה יהיה על השירה והריקודים?

מצינו דוגמא לכך בפורים שחל בשבת (בירושלים) והקדימו את קריאת המגילה ליום שישי, ואת הסעודה ומשלוח המנות - ליום ראשון.

קריאת המגילה ביום שישי נחשבת לקריאה בזמנה, אף על פי שזמנה המקורי הוא שבת. מכיוון שחכמים הקדימו את הקריאה ליום שישי מחשש לחילול שבת, הם החשיבו את היום המוקדם לזמנה העיקרי.

לפיכך יש לקיים השנה את כל מנהגי יום העצמאות ביום שלישי ו' באייר ולא בה' באייר שהוא יום הזיכרון השתא. מן הראוי לזכור שגם יום העצמאות הראשון בתש"ח היה אמור להיות בשבת, ו' באייר (15 למאי למניינם).

בגלל השבת הקדימו את הכרזת המדינה ליום שישי ה' באייר. וכך נקבע תאריך זה לדורות. דחיית יום העצמאות לו' באייר אף היא בגלל השבת יש בה משום סגירת מעגל. השבת היא הקובעת את סדרי החיים של המדינה. אילו זכו ישראל לשמור שבת אחת כהלכתה היו נגאלין.

*פורסם בעלון ארגמן

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. הלל
    (16/05/2007)
    הטמטום שיצרו אלה הדתילונים מביא לבלבול של חילונים ולכן במקום להתקרב מתרחקים מה זה יום עצמאות שנדחה מה השתגעתם???? עולים להר הבית אומרים הלל שלא בזמנו יום ירושלים ועוד כהנה וכהנה בושה וחרפה במקום לקרב מרחיקים יהודים תועים מאמונתם באומרם אם אלה מבולבלים בינם לבין עצמם אנו לא מכניסים עצמנו למערבולת הזו אשריכם שזכיתם להרחיק יהודים מבורא עולם
  2. יום עצמאות דחוי
    (31/05/2007)
    אינני יודע כיצד ניתן להשוות בין פורים שיסודתו בהררי קדש, לבין יום העצמאות? והלא פורים נעשה נס לכל ישראל, ואילו יום העצמאות רק לתושבי הארץ! יתירה מזו יואיל כב' הרב לומר לי איזה מצוות מקיימים ביום העצמאות? מנגל,התפרקות תורנית מוחלטת וכו' הלזה ייקרא מועד?? מדוע הציונות הדתית לא מקיימת בר בי רב באותו יום מבוזבז?

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49