פרס ישראל הימני אלטרנטיבי הוענק לרן פקר, משה מושקוביץ ולרב פנדל

הפרס בסך 150000$ הוענק בעיר דוד לשלושת הזוכים על עשיה ציונית ייחודית.

עמיעד טאוב ו03/06/2008

מושקו מקבל את הפרס (צילום: יחסי ציבור)

במקביל לחגיגות ה-60 למדינה וה-40 לשחרור ירושלים הוענק הערב (ב') פרס מוסקוביץ לציונות המהווה פרס אלטרנטיבי ימני לפרס ישראל בסך 150000$ לשלושה זוכים על עשיה ציונית ייחודית.
הפרס הוענק במעמד איש ירושלים , יו"ר הכנסת לשעבר ח"כ ראובן ריבלין וח''כ הרב בנימין אלון בעיר דוד בירושלים.

שלושת הזוכים , מר משה (מושקו) מושקוביץ, בן 84 ממחדשי ההתיישבות בגוש עציון. הרב דוד פנדל , ראש ישיבת ההסדר בשדרות. תא"ל (מיל) רן פקר , מהמצטיינים בטייסי צה"ל ומי שהקים פרוייקט של חינוך נוער מצוקה לשירות בצה"ל- פרוייקט "צהלה".

רן רונן (פקר) שרת בחיל האוויר במשך 35 שנה, בשורה ארוכה של תפקידים, כטייס קרב, כמפקד טייסת, כמפקד בית הספר לטיסה של החיל וכמפקד בסיס.
במהלך שירותו, צבר שבע הפלות של מטוסי אוייב בכ-350 גיחות מבצעיות. במלחמת ששת הימים השתתף, כמפקד טייסת מטוסי מיראז', במבצע "מוקד", שבו הושמדו חילות האוויר הערביים.
לאחר שהשתחרר מצה"ל בדרגת תת-אלוף, כיהן כקונסול ישראל בלוס אנג'לס וייסד את פרוייקט "צהלה" שמטרתו חינוך בני נוער לערכים ציוניים, לאזרחות טובה ולמעורבות חברתית, ושבמסגרתו פועלים היום למעלה משבע-מאות חניכים.
בדברי ההסבר להענקת הפרס נכתב כי: ''הפרס ניתן לפקר על היותו מופת של אומץ, הקרבה ומנהיגות, על התמודדותו יוצאת הדופן עם האתגרים החינוכיים והערכיים העומדים בפני הציונות כיום, ועל הצלחתו בהקמת פרוייקט "צהלה", תוך גיוסם של קצינים ומפקדים לשעבר לחזית העשיה החברתית ולמען הנוער הישראלי''.

משה מושקוביץ יליד 1925 ממייסדי קבוצת משואות יצחק, שהתיישבה בגוש עציון ב-1945. לאחר נפילת גוש עציון במלחמת העצמאות, היה ממקימי קיבוץ משואות יצחק, שבו הוא חבר עד היום וכיהן כראש המועצה האזורית שפיר, כשבמסגרת זו הקים בית ספר אזורי שהונהגה בו אינטגרציה חברתית מלאה בין ילדי עולים לילדי ההתיישבות הוותיקה - שהייתה בבחינת חידוש מרעיש בשעתו וכן את הישיבה התיכונית "אור עציון".
עוד הקים מושקו יחד עם הרב ישראל רוזן את מכון "צומת", העוסק בפיתוח יישומים טכנולוגיים-הלכתיים, את עמותת "מנורה", העוסקת בהצלת בתי כנסת וספרי תורה בתפוצות, ומוסדות וארגונים ציבוריים נוספים העוסקים בחינוך, השכלה, חברה והתיישבות.
אחרי מלחמת ששת הימים ושחרור גוש עציון, הוביל משה מושקוביץ את חידוש ההתיישבות בגוש עציון, שבמסגרתה גם יזם את הקמתו של היישוב הקהילתי הראשון בישראל - אלון שבות ויחד עם הרב יהודה עמיטל, גם את ישיבת ההסדר הר עציון אשר עד היום הוא עומד בראש הנהלתה.
בתחילת שנות השמונים, יזם משה מושקוביץ והקים את הישוב אפרת ואף כיהן כראש המועצה המקומית הראשון של היישוב.בשנת 1997 נבחר כיו"ר הנהלת היכל שלמה, המרכז למורשת היהדות בירושלים, וחידש את פעילותו של המוזיאון ליודאיקה ע"ש משפחת וולפסון.
בשנת 2002 יסד את עמותת "תימורה" והוא עומד בראשה. העמותה מפעילה תוכנית חינוכית לנוער ועוסקת בפתרונות חינוכיים לנוער מנותק. במסגרת זאת הוקם בית הספר "יפתח" בישוב אבנת.
משה מושקוביץ עומד גם בראש מכללת "שערי משפט" בה לומדים כיום למעלה מ- 1,700 סטודנטים.

בדברי ההסבר להענקת הפרס נכתב כי:''הפרס מוענק למר משה מושקוביץ, על למעלה משישים שנות מעורבות, מחוייבות ומנהיגות בתחומי החינוך, החברה וההתיישבות; על חלקו האישי בהקמת יישובים ומוסדות השכלה, חינוך ותורה, בכל רחבי הארץ; על חזון התיישבות המחודשת בגוש עציון, לאחר מלחמת ששת הימים ועל הגשמתו של החזון, ביסוד יישובי הגוש, ישיבת הר-עציון והעיר אפרת''.

הרב דוד פנדל הקים את ישיבת ההסדר בשדרות ב-1995 במסגרתה פועל פרוייקט לסיוע לגמלאי המקום וכן פרוייקט "אח בוגר", המפגיש תלמידים מהישיבה ותלמידי תיכון משדרות ללימוד בחברותא, ומטה "יד ביד" המסייע לנזקקים בעיר.
בדברי ההסבר להענקת הפרס נכתב כי:''הפרס מוענק לרב פנדל, על ערכי התורה, הערבות ההדדית והמחוייבות לעם ולארץ, שנטע במאות תלמידי ישיבת ההסדר שהקים וטיפח, על היותה של הישיבה מקור של עוצמה עבור כל תושבי שדרות, גם בימיה הקשים ביותר של העיר, ועל הדוגמה האישית והמנהיגות הציונית המתגלמות במעשיו''.

כל אחד מהזוכים קיבל סך של 50000$ , שתרמה משפ' מוסקוביץ. הפרס, אומרים שם, עתיד להפוך למסורת על מנת לתת לאישים שונים פרס על עשיה ציונית , גם כיום.

בוועדת השופטים שבחרו את הזוכים בפרס - פרופ' משה ארנס, ד"ר עוזי לנדאו ותא"ל (במיל.) אביגדור קהלני, מר יורם אטינגר, הרב פסח לרנר, הגב' אסתר יונגרייז, מר ידידיה אטלס ובני משפחת מוסקוביץ'.

גב' צ'רנה מוסקוביץ , מיוזמי הפרס אומרת כי "זו זכות גדולה להוקיר מי שפועלים למען המדינה והופכים את החלומות בני האלפיים למציאות שבה עם ישראל חי חופשי בארצו.

*הנתונים אודות הזוכים לקוחים מתוך אתר פרס מוסקוביץ לציונות

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. בחירה יפה ראויה ומכבדת את עצמה ואותנו
  (03/06/2008)
 2. אלטרנטיבה ראויה לפרס תמיר לשמלאנים
  (03/06/2008)
 3. מושקו מלך ישראל
  (03/06/2008)
  איזה אנגריות ועשייה הלוואי על כולנו
 4. פרס ראוי
  (05/06/2008)
  אכן ציונות וציונות דתית במיטבה וביעודה מושקו איש של אמור מעט ועשה הרבה ראוי לכל שבח והוקרה יחד עם עמיתיו לפרס תבורכו!
 5. פרס ראוי
  (05/06/2008)
  אכן ציונות וציונות דתית במיטבה וביעודה מושקו איש של אמור מעט ועשה הרבה ראוי לכל שבח והוקרה יחד עם עמיתיו לפרס תבורכו!

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49