הציבור הישראלי מתנגד להסכם רגיעה עם חמאס שאינו כולל את שחרור גלעד שליט.

סקר חד מגלה ירידה בנכונות הציבור הישראלי לפשרות עם הפלסטינים

עידן הראל ו12/06/2008

(צילום: המטה לשחרור שליט)

להלן ממצאי הסקר האחרון שנערך במשותף על ידי מכון הרי ס. טרומן, לקידום השלום באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הפלסטיני למדיניות ולחקר דעת קהל ברמאללה (PSR).

הסקר המשותף בחן את עמדות הישראלים והפלסטינים כלפי ערוצי המשא ומתן השונים כולל הערוץ הישראלי-פלסטיני, הערוץ הסורי ותכנית השלום הסעודית.

ממצאי הסקר מצביעים על עליה רבת משמעות בהתנגדות הציבור הישראלי להחזרת רמת הגולן לסוריה תמורת שלום מלא: 67% מתנגדים להסכם כזה לעומת 56% שהתנגדו לו רק לפני שלושה חודשים. כמו כן, מראה הסקר על ירידה משמעותית בקרב הציבור הישראלי בנכונות לויתורים לפלסטינים, כפי שנוסחו בפרמטרים של קלינטון ובשיחות טאבה.

פרמטרים אלה נחשבים למתווה הריאליסטי ביותר להשגת הסכם קבע בין ישראל לפלסטינים. בפעם הראשונה מאז 2003, ירדה התמיכה בחבילת הפרמטרים של קלינטון מתחת ל-50% וכעת עומדת על 49%, בעוד שבתקופות קודמות הגיעה התמיכה גם ל-64%. שני שליש מהפלסטינים סבורים כי התקדמות משמעותית בשיחות עם סוריה או הסכם עימה יתרמו להצלחת המשא ומתן עם ישראל או לא ישפיעו עליו כלל. באשר לתמיכת הפלסטינים בחבילת הפרמטרים של קלינטון לשלום עם ישראל, נשארת תמיכת מיעוט של 46%. הפתרון של מדינה אחת שעלה לאחרונה בשיח הפלסטיני לא השפיע על עמדות הציבור הפלסטיני ורק 27% תומכים בפתרון זה לעומת רוב של 58% שמעדיף את הפתרון של שתי מדינות לשני עמים.

ביחס להסכם רגיעה בין ישראל לחמאס, חלוק הציבור הישראלי בתמיכתו בהסכם שבו יפסיק חמאס את הפיגועים ואת שיגור הקסאמים מרצועת עזה וישראל תפסיק את הפעולות הצבאיות ברצועה ותסיר את הסגר עליה: 50% מתנגדים ו-47% תומכים בהסכם כזה. ההתנגדות להסכם בציבור הישראלי עולה ל-68% במידה וההסכם לא יכלול את שחרור גלעד שליט. בקרב הפלסטינים, 78% תומכים בהסכם הרגיעה, אך רמת התמיכה נופלת באופן חד לסביבות 20% במידה וההסכם לא יחול גם על שטחי הגדה או שלא יכלול פתיחה מיידית של מעבר רפיח.

השבועות שקדמו לביצוע הסקר אופיינו באירועים פוליטיים משמעותיים בישראל, כולל עדותו של טלנסקי בבית המשפט ודרישת אהוד ברק מאולמרט להתנתק מהחלטות מדיניות. איסוף הנתונים לסקר החל לאחר עדותו של טלנסקי כך שהוא משקף את ההשפעה של עדותו. הצהרתו של ברק עם זאת נעשתה באמצע מהלך הסקר והיא משקת כנראה רק חלק מן ההשפעה האפשרית.

הסקר, בתמיכת קרן פורד (קהיר) וקרן אדנאואר (ירושלים ורמאללה), נערך בין התאריכים 27 במאי ל-7 ביוני 2008. הנתונים הישראלים נאספו בראיונות טלפוניים בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (1006 נשאלים). הראיונות בוצעו בעברית, ערבית ורוסית וגודל טעות הדגימה הוא 3%. המדגם הפלסטיני מייצג את תושבי הגדה רצועת עזה ומזרח ירושלים וכלל 1270 מרואיינים מגיל 18 ומעלה שרואיינו ב-127 מקומות בגדה וברצועת עזה, בראיונות פנים אל פנים וגודל טעות הדגימה הוא 3%.

הסקר תוכנן ונוהל בידי ד"ר יעקב שמיר מהמכון למחקר ע"ש הרי ס. טרומן למען קידום השלום והמחלקה לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים וד"ר חליל שקאקי ראש המכון למדיניות וחקר דעת קהל (PSR) ברמאללה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49