שנת 2008 - שנת הנחש

השנה נרשם מספר שיא בהכשות נחש כ-113 הכשות

עודד בן צבי ו15/12/2008

במד"א נרשם השנה שיא בהכשות נחש - כ-113 הכשות, כשאחת מהן הסתיימה במוות. במושב שבי ציון שמדרום לנהריה, גבר בן 46, הוכש למוות בחצר ביתו.

חלק גדול מהנפגעים פונו בנט"נים של מד"א במצב קשה ונזקקו לאשפוז בבתי החולים במחלקות לטיפול נמרץ. עיקר הנפגעים היו בצפון הארץ.

הבוקר, הצפע הפתיע שוב, והכה הפעם פועל כבן 40 שהוכש ביד ימין בזמן שעבד בשדות המושב איתן. הפועל שעסק בניכוש עשבים לא הבחין בנחש שזחל בסמוך אליו ולפתע חש בכאב חד, שורף ודוקר ביד ימינו. חבריו לעבודה, ששמעו את צעקותיו, הבחינו בסימני ההכשה והבינו כי מדובר בנחש ארסי. מיד חילצו אותו מהשדה לחבירה עם נט"ן מד"א שהזעיקו. הפועל התחיל לאבד את הכרתו, לחץ הדם שלו ירד ומצבו הרפואי הדרדר במהירות.

 צוות אט"ן מד"א מרחב נגב שהגיע לאירוע העניק לו טיפול רפואי כנגד ההכשה ופינה אותו בדחיפות במצב יציב לביה"ח סורוקה.

 לדברי נתן קודינסקי, מנהל מחלקת ההדרכה, לא זכור לו כי במהלך כל 42 שנות עבודתו במד"א, הייתה שנה עם מספר כה גבוה של הכשות נחש ובחודשי החורף. "בתקופה זו של השנה הנחשים אמורים להיות בתרדמת חורף עמוקה, אבל כנראה מפני שהחורף מבושש להגיע והטמפרטורות הגבוהות, הנחשים עדיין סבורים שהם בתקופת האביב ומשחרים לטרף" מנסה קודינסקי להסביר את מספר ההכשות העצום.

לקודינסקי ישנם מספר כללים לאחר הכשה או כיצד להימנע ממנה: "החשוב ביותר הוא להזעיק את מד"א בקו החירום 101 כדי להביא את האדם שהוכש במהירות האפשרית לחדר מיון קרוב להצלת חייו. אסור להרכיב חוסם עורקים, למצוץ את הארס או לקרר את מקום ההכשה, לא לטלטל את הנפגע ולהשכיבו במנוחה מוחלטת. יש להצטייד בלבוש מתאים כאשר יוצאים לעבודה בשטחים פתוחים, ללכת עם נעלים סגורות ולהזהיר ילדים לא להרים אבנים או חפצים שמתחתם עלול להסתתר נחש. יש להימנע מהכנסת ידיים או רגליים לשיחים, לכוכים ומחילות ", מסכם קודינסקי וממליץ לעבור קורס עזרה ראשונה והחייאה במד"א.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49