כמו ש"ס, ואפילו לא כמו מוזמביק

בעקבות הודאתו של יו''ר האיחוד הלאומי יעקב כץ (כצל'ה)כי בגלל הוראת הרבנים לא שולבה אשה ברשימת מפלגתו לכנסת מתארת ליאורה מינקה יו''ר אמונה ומועמדת לכנסת מטעם מפלגת ''הבית היהודי'' את חשיבות שילובה של האשה הדתית בשיח הפוליטי.

ליאורה מינקה ו08/01/2009

מינקה.יצא המרצע מן השק (צילום: יוסי זליגר)

יצא עוד מרצע מן השק. בראיון לתקשורת מודה - יש לומר: באומץ ובהגינות - יו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כץ (כצל'ה), כי לרבנים המנחים את דרכו הפוליטית החדשה יש בעיה עם הימצאותה של אישה ברשימה לכנסת. בקיצור, הם מעדיפים כנראה שנשים תחזורנה למטבח, והמשמעות הפשוטה היא שכולנו, למעשה, נחזור שוב עשרות שנים אחורנית.

אין זה סוד שהייצוג של נשים בפוליטיקה הישראלית אינו מהווה סיבה לגאווה. אמנם במהלך השנים יש שיפור, ונדמה כי בכנסת הבאה הוא יבוא לידי ביטוי בולט מתמיד, ואולם השוואה עם מדינות הים מלמדת כי יש לנו עוד הרבה מה לשפר. בדירוג של אחוזי נשים בממשלות ובבתי הנבחרים, ישראל מדורגת אחרי מדינות עולם שלישי כמו רואנדה ואוגנדה, נמיביה ומוזמביק. קשה להאמין, אבל זאת עובדה עגומה ומקוממת.

חלקן של נשים במוקדי כוח וקבלת החלטות משקף את מצבן הכללי בחברה: בשוק העבודה, בעסקים, ברשויות מקומיות, בחברות ממשלתיות ועוד. למרבה הצער, האפליה המגדרית נמצאת בעצם כמעט בכל מקום עבודה. השוויון קיים רק לכאורה, ואולם בפועל נמצאות הנשים בעמדות נחותות, מופלות לרעה בשכר ובייצוג.

כנראה שעוד לא הגיעה השעה לנוח על זרי דפנה של הישגים מגדריים. אני הייתי מצפה דווקא מהרבנים החשובים והמשפיעים - תלמידי החכמים הגדולים, בלשונו של כצל'ה - כי יהיו בין הראשונים לפעול, ברצינות ובמלוא כוחם, לתיקון האפליה והעוולות, והנה עתה נחשף באופן הגלוי ביותר, שההיפך הוא הנכון.

קשה להבין את הסיבות לכך. דווקא הרבנות הייתה צריכה לשאת דגל אידיאולוגי ולהוביל את רעיונות השילוב בין תורה וחברה, בין תורה וציונות, בין התורה והעולם המודרני. לא פעם נשמעו הצהרות מרוממות נפש של רבנים, באשר לשילובן של נשים ולחשיבות העיקרון של קידומן בחברה, אבל המציאות המרה מלמדת לא פעם על התהום הפעורה בין דיבור לבין מעשה.

עכשיו מתייצב מנהיגה החדש של מפלגה, המבקשת לייצג את הציונות הדתית - ובודאי תעשה גם מאמצים לגייס תמיכה והצבעה של הנשים - ואומר את הדברים בפשטות וברהיטות: בישראל הדמוקרטית יש להקפיד, מתוך עמדה אידיאולוגית, שמפלגות תהיינה ללא נשים. כמו החרדים, כמו הערבים. נמשיך לדכא את אישיותה השלמה של אישה. בהוראת רבנים.

חשיבות מיוחדת בעיני דווקא לייצוגה של האישה הדתית, משום שזו מביאה עימה למערכת הפוליטית את השינויים המרתקים ביותר המצויים כיום החברה הישראלית באשר למעמד נשים: הכתיבה החדשנית ביותר בתחום הפמיניזם מצויה אצל נשים דתיות. נפתחו תחומי עיסוק מסורתיים שנשים דתיות היו מודרות מהן (טוענות רבניות, הוראה תורנית ועוד).

 פיתוח קריירה אישית בצד הדגשת חשיבות המשפחה מאפיינת דווקא נשים דתיות. מאבק על דמותה ועל הפרהסיה של החברה הישראלית, מאבק נגד פורנוגרפיה, נגד אלימות ונגד הטרדות, פעילות שיטתית להעלאת רמתם ותדמיתם של בתי-הדין ועוד נושאים רבים ומגוונים, שיש להם נגיעה ישירה להיבט הדתי והקהילתי של החיים בישראל.

בכל אלה יש לאישה הדתית אמירה ייחודית, שאסור שתהיה מודרת מן השיח הפוליטי. לכן חובה עליה להישמע ולהיות מיוצגת. אין זה סוד שמיקום הנשים גם ברשימה הציונית דתית האחרת, זו של "הבית היהודי-מפד"ל החדשה" - רחוק מלהשביע רצון, אולם לפחות אין בו הדרת נשים מוחלטת ומדאיגה, כפי שמוצגת בראיון עם כצל'ה.

תנועת האישה הדתית-לאומית "אמונה" הציבה לעצמה מטרה לקדם את מועמדותן של נשים בכל מקום ובכל תפקיד, שבו עשויה לבוא לידי ביטוי השפעתן הייחודית ותרומתן הסגולית.

במהלך כל השנים מתהדרת הציונות הדתית - ובצדק רב - בעשייה החינוכית ובפעילות החברתית וההתנדבותית הענפה של "אמונה" ושל נציגותיה בכל ישוב. הן הוסיפו תמיד כבוד וגאוות יחידה. הן משכילות, הן אינטליגנטיות, מרשימות, בעלות משפחה ובעלות קריירה. יותר ויותר נשים מביעות נכונות לקפוץ אל מימיה הקרים של הקלחת הציבורית, ואנו מעריכות ומעודדות אותן מכל הלב. בארץ ובעולם כבר הוכח כי יש לכך משקל סגולי חשוב וכי שילוב נשים רק מועיל לחברה.

*ליאורה מינקה, יו"ר תנועת האישה הדתית-לאומית "אמונה" מועמדת לכנסת מטעם מפלגת ''הבית היהודי''.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. מי יתמוך באשה שמדברת ככה נגד רבנים?ועוד לפני היותה חכית.
  (08/01/2009)
  שומר נפשו ירחק ממנה ומהבית היהודי.
 2. דודה מינקה
  (08/01/2009)
  את מדברת? את מתנהגת כמו אשה מוכה....את הבית היהודי החרמת כי שמו אותך במקום 11! אבל היתה שם שולי מועלם במקום 4! למה אם כן החרמת את הבית היהודי במקור? עכשיו את במקום 6 , דחפו אותך לסוף התור למקום לא ראלי בעליל ובמקום להחרים את המפדל החדשה את משתפת פעולה. אמונה ממש כמו נשים מוכות. תמיד היינו ככה במפד"ל.
 3. ל1 , מי אלה הרבנים של האיחוד הלאומי?
  (08/01/2009)
  1.רבנים שהולכים לאזכרות של ברוך גולדשטיין 2.רבנים קוראים לסירוב פקודה 3.רבנים שטוענים שדמוקרטיה זה דבר רע 4.רבנים שחושבים שלנשים אסור להיות חבר כנסת מתאים לך?תצביע להם.
 4. רוצה זכויות נשים? תצביעי מרצ עם צביה גרינפלד במקום ריאלי
  (08/01/2009)
  למה שאני אצביע למפלגה אנמית שאין לה כל סיכוי לעבור את אחוז החסימה כי יש ברשימה אישה אי שם במקום לא ריאלי? זה פשוט מחוסר כל הגיון.
 5. אתם לא לומדים? למה ללכלך? למה למען ה'? מה זה נותן ?
  (08/01/2009)
  זו כבר הפעם השלישית שאני שומע את הבית היהודי "נכנס" באיחוד הלאומי. אני למשל בתור אחד שאכפת לו ואוהב את שתי המפלגות ורוצה בהצלחתן לא מבין בשביל מה ללכלך על האיחוד הלאומי? לפחות הם עד עכשיו לא נוהגים כמו הבית היהודי (נקווה שהשכל ישאר להם אבל מי יודע) אנא מכם די! תפסיקו. אתם יורים לעצמכם ברגל. זה כל כך דוחה.... אני לא היחיד שחושב כך אנא מכם תתעשתו.
 6. ולמלעיזים אל תהי תקווה
  (08/01/2009)
  וגם לא לטוקבקיסטים של האיחוד הלאומי
 7. לך תצביע לאיחוד הלאומי
  (08/01/2009)
  ותשאיר את אשתך במטבח
 8. פמיניסטית דתית מצביעה למימד-התנועה הירוקה, לא ללבלרי המפד"ל
  (08/01/2009)
 9. בואו כולן איתנו לישראל ביתנו
  (09/01/2009)
 10. כולם יודעים שאם היה מרכז - מינקה לא הייתה נבחרת
  (09/01/2009)
  כולם יודעים שאם היה מרכז - מינקה לא הייתה נבחרת וגם במועצה הציבורית היא נדחקה אחורה ונכנסה למקום ה 6 רק בגלל איומים. מינקה, את לא ראוייה, שבי בשקט.
 11. איזה מין שם זה מינקה?
  (09/01/2009)
  רק בשביל זה אני מצביע האיחוד הלאומי. : )
 12. גילה - אנחנו איתך ולא שוכחים את פועלך
  (10/01/2009)
  מינקה הביתה
 13. מפניני האיחוד הלאומי - מאת מקור ראשון
  (10/01/2009)
  רון בריימן ,מספר 8 באיחוד הלאומי:אני חושב שמדובר בשגיאה גדולה (שאין נשים) וקשה לי להסביר זאת למתפקדי המפלגה.אנחנו נאבד הרבה קולות בגלל ההחלטה הזאת.לפסול אישה בגלל שהיא אישה זה לא דמוקרטי ולא תקין.זה מעשה שאני מסתייג ממנו ומצר עליו. אורי אריאל:הרבנים העדיפו שבעשיריה הראשונה לא יהיו נשים גם כדי שניתן יהיה להתחבר עם המפלגות החרדיות.לתקומה יש צוות של רבנים שאיתם אנחנו מתייעצים:הרב ליאור,הרב שטיינר והרב מלמד.שאלה לכצל'ה:הרב ליאור טוען שלא נדרש לסוגיה,הרב מלמד אמר לו שאין לו דעה בנושא.אז מיהם הרבנים שלחצו?-היו רבנים אבל לא אמסור את שמותיהם ( כלומר אוי לבושה ולשקיפות).
 14. תשובה ל-11
  (11/01/2009)
  קוראים לה ליאורה מינקה על שם הרבנית הגדולה עוז ומגדול רב הקהילה דאורות רפורמיקא הרבנית הנאהבת מפז גדולת הדור מרן ליאורוצ'קה מינקובוצ'קאיה.
 15. ל11 ואחרים - מה אנחנו מתעסקים בה גם כך היא לא במקום ריאלי
  (11/01/2009)
 16. למה ???
  (11/01/2009)
  טעויות הבית היהודי מההתחלה ועד הסוף א. האיחוד נעשה בין חמש חכ"ים ולא 9 חכ"ים של האיחוד לאומי מפד"ל. נעדרו מהאיחוד אריה אלדד ואפי שלהם אחוז תמיכה הכי גדול בימין. בנוסף לרב יצחק לוי ואליהו גבאי. ב. הבטיחו לציבור ביוזמת אשר כהן שהמועצה מגישה רשימה והציבור מרכיב אותה סופית.בנוסף לפריימריס לראש הרשימה. כידוע, הכל לא היה-לא זה ולא זה. ג. אחר כך בקשו מהציבור להיכנס לאינטרנט ולבחור אנשים מתוך הרשימה. מי שהגיע מס` 1 הרב אלון נזרק למקום 17 ומי שהגיע מס` 5 זבולון אורלב קיבל מקום מס` 1 אחרי היו"ר שהוא עצמו חבר מרכז מפד"ל.איפה רצון הציבור בכל זה? והנדל במקום 12 כשסלומיאנסקי ממפד"ל מס` 6 אחרי אורבך המתון ואחרי ליאורה מינקה מהמפד"ל. ד. בנוסף לרשימה המתונה-מפד"ל שקיבלנו, יו"ר המועצה עמידרור ויו"ר הבית היהודי הרב דני מתבטאים כך:"כל ח"כ יצביע כפי מצפונו בעניני גבולות ישראל" ו"אנו לא מפלגה ימנית ולא שמאלית". עם הכנה כזו של הציבור מי רציתם שיתמוך בבית היהודי? אני וחבריי אוהבי ארץ ישראל בדם? ירו עלינו במשך שנתיים בנסיעות והיו לנו הרוגים ופצועים ונשארנו כאן ובאו אלינו כפול תושבים מהערים להתישב כאן בזמן הירי, אנו נתמוך ברשימה כזו במקום אריה אלדד שהיה מחוץ לזה והמשיך להניף דגל ארץ ישראל? למה? למען אחדות מדומה שחסלה את דגלנו, שזרקה את נציגינו לקרשים (חוץ מאורי) ושבטלה את רצוננו רצון הציבור כולו?
 17. הבית היהודי - מפלגה שבה נשים שותפות שוות
  (14/01/2009)
  אין שום סיבה לתמוך באף מפלגה אחרת.
 18. הבית היהודי - מפלגה שבה נשים שותפות שוות
  (14/01/2009)
  אין שום סיבה לתמוך באף מפלגה אחרת.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49