ישראל הראל: תומך ב"בית היהודי"

העיתונאי והפובליציסט ישראל הראל, שייסד וערך את ביטאון "נקודה" וכיהן בעבר כיו"ר ומזכ"ל מועצת יש"ע הודיע היום על תמיכתו במפלגה ותקף את "השתלטותו של הרב זלמן מלמד על האיחוד הלאומי" ואת נתניהו ש"הדברים הנאמרים עליו בתעמולת קדימה הם, למרבה הצער, נכונים".

עידן הראל ו08/02/2009

גל התמיכה במפלגת 'הבית היהודי' נמשך. העיתונאי והפובליציסט ישראל הראל, שייסד וערך את ביטאון "נקודה" וכיהן בעבר כיו"ר ומזכ"ל מועצת יש"ע הודיע היום על תמיכתו במפלגה ותקף את "השתלטותו של הרב זלמן מלמד על האיחוד הלאומי" ואת נתניהו ש"הדברים הנאמרים עליו בתעמולת קדימה הם, למרבה הצער, נכונים".

תמיכתו של הראל ב'בית היהודי' מצטרפת לתמיכת אישים נוספים. אמש הודיעו על תמיכתם במפלגה כעשרים מראשי גוש קטיף ובשבוע האחרון הודיעו על תמיכתם אישים חילונים ודתיים בולטים, ביניהם מנכ"ל מועצת יש"ע - פנחס ולרשטיין, אל"מ (מיל.) יהואר גל - מייסד "התקווה" ופרופ' מיכאל שגיב - יו"ר מכללת וינגייט שיעמוד בראש פורום חי"ל (חילונים תומכי מפד"ל) המתחדש.

במכתב ששלח היום הראל בתשובה לפונה שביקש לדעת את עמדתו, הוא כותב: "...לאחר למעלה מ- 20 שנה אשוב ואצביע בעד רשימה שלמעשה - כן - היא מפד"ל בשם חדש: הבית היהודי. נכון, באופן טבעי, ועל פי נטיות ליבי - הפוליטיות והרגשיות כאחד - היה עלי לבחור באיחוד הלאומי. זו מפלגה שלכאורה עונה על שני מאפיינים שעמם אני שלם: שימת דגש עיקרי על שלמות הארץ ומפלגה שברשימת המועמדים שלה לכנסת מופיעים דתיים וחילונים, דוגמת התחייה.

אינני בוחר באיחוד הלאומי בשל סיבות לא מעטות. העיקרית: בשל השתלטותו של הרב זלמן מלמד - שהוא ועושי דברו פילגו בעבר שני יישובים וגם את מערכות החינוך של האזור שבו הם פועלים - על האיחוד הלאומי היא היתה, למעשה, למפלגת הפיצול הלאומי. ולא למען ארץ ישראל התרחש פיצול זה, כי אם כתוצאה מאגו בלתי מרוסן של אנשים מסוימים שלא קיבלו, למרות שחתמו שיקבלו, את גזר הדין של הגוף שהם עצמם הגו אותו, הרכיבו אותו, הדריכו אותו, משכו בחוטיו ולבסוף, כשלא רקד בדיוק על פי חלילם, הפנו לו עורף .

האיחוד הלאומי איננה מפלגה דמוקרטית שהציבור שולט בה, או אפילו אלה ששמותיהם מופיעים כמועמדים מטעמה. באופייה הריכוזי היא דמוי-חרדית. היא נשלטת - למעשה שייכת - לחצר רבנית שלאחר שצברה עוצמה והשפעה בתחומים רבים רצתה - והצליחה - להשתלט גם על מפלגה. האיש שהוצב בראשה, מקים חצרו ועושה דברו (המוצלח) של הרב מלמד מזה 30 שנה ויותר, מוכיח זאת. וגם הסיפור הבא:

בשעות המשבר הקשות שלפני הפילוג הסופי היתה פנייה לרב פרופ' דני הרשקוביץ (גילוי נאות: הוא האיש של בת-דודתי שמעונה לבית הראל-הזנפרץ) להציל את אחדות המחנה במחיר קידומו של הרב הלל הורוביץ ממקום נמוך יחסית ברשימה המאוחדת לחמישייה הראשונה. כיצד יכול דווקא מהלך זה, שאל הרשקוביץ המופתע, להציל את הרשימה המאוחדת? אינך יודע, השיבו לו, הורוביץ הוא חתנו של הרב מלמד. הרשקוביץ דחה את ההצעה על הסף משני נימוקים: הראשון, גם הוא עצמו נבחר ע"י הגוף הבוחר ואין לו הסמכות לשנות את מה שפסקו אנשיו. השני: גם אם היתה לו הסמכות הוא היה דוחה על הסף את העסקה המוצעת. הוא נכנס לעולם הפוליטיקה לא כדי להיות חלק מתרגילים מסריחים שכאלה, אלא לנסות ולהביא רוח אחרת, חדשה, לעולם הפוליטי.

ואני יכול להוסיף עוד כהנה וכהנה מסיפורי הפלגנות. אך אני חייב לך גם הסבר מדוע אבחר במפלגה קטנה, למרות שבשיחות בינינו בעבר חייבתי הצבעה לגושים גדולים.

לא חזרתי בי מהקביעה האסטרטגית שרק פעילות בגושים גדולים מביאה להשפעה אמיתית. וככל שירבו נאמני ארץ ישראל ותורת ישראל בגוש הליכוד, למשל, ייטב לעם ישראל וכתוצאה מכך למחנה שאנו נמנים עליו. אך כלל אסטרטגי זה לא עומד לנו כשבראש הליכוד ניצב בנימין נתניהו. אני מכירו אישית שנים רבות ועלי לומר כי הדברים הנאמרים עליו בתעמולת קדימה הם, למרבה הצער, נכונים. ומשום שאינני יכול לבחור ברשימה שהוא עומד בראשה, וכאמור אינני יכול לבחור ברשימה שעל פי הצהרותיה קרובה לכאורה להשקפותיי אך בפועל סוחרת בהם למטרות אחרות, אבחר הפעם הבית היהודי. ואני מודה שאני עושה זאת בעיקר בשל האישיות התרומית, המיוחדת במינה, העומדת בראשה.

נכון הדבר שרבים בפוליטיקה עוברים מטמורפוזה, ולא דווקא בכיוון החיובי. אני מקווה ומתפלל שאצל דני הרשקוביץ זה לא יתרחש. ניסיון רב שנים בבחינת אנשים אומר לי: אותו הפוליטיקה לא תשנה. אולי אף תשביח. והיו דברים מעולם".

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. אין לו שום השפעה, את מי הוא מעניין ?
  (09/02/2009)
 2. ישראל הראל
  (09/02/2009)
  תגובה ל1-מתנחל ישראל הראל אדם ראוי פיו ולבו שווים והוא בעל דעה ובעל השפעה. די לבוז ולהתנשאות יש לכבד כל דעה. הראל אומר את האמת כפי שאמר אותה עמידרור וב,ה יותר ויותר אנשים משפיעים בישע ומצחוצה לישע אומרים געתם הברורה לעת הזאת הבית היהודי . די לתגובות מסוג זה .
 3. כולנו רק ב' הבית היבודי
  (09/02/2009)
 4. די לצנזר תגובות נגד הבית הלבן
  (10/02/2009)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49