יום שחרור ירושלים ויום שחרור שעלבים

במקביל לחגיגות יום ירושלים השתתפו מאות תלמידים, רבנים ותושבים השתתפו באירוע לציון שחרור קיבוץ "שעלבים" ב"מלחמת ששת הימים".

עמי שרון ו24/05/2009

חגיגות בשעלבים (צילום: אבי לרנר)

בשבוע שעבר חגג עם ישראל את יום ירושלים, היום בו שוחררה בירת ישראל ב-1967. עבור תושבי שעלבים, כ"ח באייר מהווה ניצחון פרטי לאחר לחימה על הבית והצלת תושבים רבים מסכנת השמדה.

במקביל לחגיגות בעיר הבירה וברחבי הארץ השתתפו, מאות רבנים, תלמידים ותושבים באירוע חגיגי לציון שחרור שעלבים.האירוע התקיים בישיבת ההסדר.

 לאחר הסעודה החגיגית, דברי הפתיחה, דברי הלל וסיפורי הגבורה על שעלבים, החגיגות המשיכו לרחבת הכותל המערבי בירושלים, שם מאות תלמידים ליוו בשירה וריקודים את הרבנים עד שהגיעו ליעדם. לאחר מכן, ראש הישיבה הרב יעקובסון נתן דרשה מול מאות תלמידים ומבקרים נרגשים.

בישיבת ההסדר בשעלבים, חגיגות יום ירושלים הופכות למשמעותיות ביותר. גם השנה, ציון האירוע היה מרגש ומיוחד במינו. אריה יורבצקי, מזכיר ישיבת ההסדר מסביר כי האירוע משלב בין חגם הפרטי של תושבי שעלבים וחגו הלאומי של עם ישראל: "עבור תושבי שעלבים, ואנשי ישיבת ההסדר, כ"ח באייר מהווה נס של ממש. בחגיגות יום ירושלים, אנו מתרגשים במיוחד גם על הנס הפרטי שלנו וגם על שחרורה של ירושלים בירת עם היהודי. האירוע בישיבת ההסדר היה שמח במיוחד והסיום בכותל המערבי ריגש את כולנו. מדובר במעמד מיוחד שהתלמידים והרבנים לא יכולים לשכוח".

צבי כספי, מנהל ישיבת ההסדר בשעלבים ומפקד האזור בעת מלחמת ששת הימים מסביר כי ב-1967, תלמידי ישיבת ההסדר יחד עם התושבים נלחמו ולקחו חלק בשמירה על האזור בפני האיום הירדני:

"ישיבת ההסדר הוקמה כחמש שנים לפני מלחמת ששת הימים. כבר אז, סבל הקיבוץ והאזור מפגיעות קשות מכיוון ששכן לצידו של הגבול הירדני על עמק איילון. כאשר פרצה מלחמת ששת הימים, הפקודה הצבאית שלנו היתה להחזיק מעמד בכל מחיר כך שהדרך לשדה התעופה ולתל אביב לא תפתח לאויב. ידענו כי אנו נמצאים בסכנה גדולה והתושבים היו מופגזים בכל עת. מדובר בנושא טראומאתי, כל הנשים והילדים היו במקלטים, והגברים גויסו. בין היתר, לקחנו את בחורי הישיבה שעוד לא היו בצבא והכשרנו אותם לירות במטרה לאייש את המוצבים ולשמור על הבית. יחד, תושבים בחורי ישיבה וגם נשים ונערות שעזרו בתחמושת והכנת המוצבים, כולם נלחמו. מעבר לכך, עזרנו לכוח הפריצה של צה"ל ללטרון להתקדם ולהמשיך בעמק איילון.

לאחר הקרב הקשה, ברח האויב. פתאום, הסכנה נעלמה והאזור שוחרר. לאחר מכן, נמצאה פקודה של הצבא הירדני לכבוש ולהשמיד את כל תושבי הקיבוץ. היינו שיכורים מניצחון ועבורנו יום ירושלים מהווה נס של ממש".

ישיבת ההסדר בשעלבים הוקמה בשנת 1962 ומונה כ-250 תלמידים.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49