שר המשפטים: 83% מהדיינים חרדים

הועדה למינוי דיינים בחרה ועדת משנה לבחינת קבלת מועמדים לתפקידי דיינות.
ח"כ סלומינסקי: ''הועדה לא מאוזנת, החרדים לא למדו דבר וממשיכים לנהוג בחוסר יושר''.

טולי פיקרש ו15/05/2007

סלומינסקי.חוסר יושר והגינות (צילום: באדיבות לשכת ח'כ סלומינסקי)

החרדים השתלטו על בתי הדין הרבניים.
שר המשפטים דניאל פרידמן חשף היום בישיבת ועדת החוקה של הכנסת כי "83 אחוז מהדיינים הם חרדים ו- 17 אחוז דיינים מהציונות הדתית".

בתוך כך, הוועדה למינוי דיינים התכנסה היום בלשכת שר המשפטים, במהלכה בחרה וועדת משנה שתעסוק בקבלת מועמדים לתפקידי דיינים. כינוס הוועדה התקיים לאור החלטת היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לפסול את מינויים של 15 הדיינים החדשים, בשל הליך בחירה לקוי.

גורמים בוועדה טוענים כי הרכב וועדת המשנה שנבחר, מבטיח, שוב, רוב למינוי אותם דיינים שנבחרו בפעם הקודמת, כלומר דיינים המזוהים, ברובם, על הזרם החרדי.

הרכב וועדת המשנה כולל נציג ש"ס, נציג הדיינים ונציג לשכת עורכי הדין. ח"כ ניסן סלומינסקי, חבר הוועדה למינוי דיינים, אמר כי "חברי הוועדה והנציגים החרדים לא למדו דבר וממשיכים לנהוג בחוסר יושר והגינות. במקום לבחור שתי ועדות משנה מאוזנות, כפי שהציע שר המשפטים, הוחלט בהצבעה להקים ועדת משנה אחת שבה יש רוב חרדי ובעצם לא השתנה דבר", הדגיש סלומינסקי.

במהלך הופעתו בפני וועדת החוקה, נדרש שר המשפטים להגיב על הביקורת החריפה שנמתחה על מינוי דיינים מקורבים,. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מצא דרך מקורית למדי להגן על שר המשפטים ועל מינוי הדיינים. גפני הוציא מכיסו רשימה ארוכה של מינויי שופטים הקשורים בקשר משפטי האחד עם השני.

ה'רשימה' של גפני כללה, בין היתר- את נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק, שאשתו אלישבע מכהנת כסגנית נשיא בית הדין הארצי והייתה כפופה לסמכותה הערעורית של הערכאה שבעלה עמד בראשה. "את ההתמחות שלה עשתה בשנים 77'-78' בפרקליטות מחוז ירושלים ואצל נשיא בית המשפט העליון יואל זוסמן, בעת שבעלה היה יועץ משפטי לממשלה...", נכתב ב'רשימת גפני'.

כן מופיעה ימימה מזוז, אחותו של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, הכפופה לו מקצועית בהיותה יועצת משפטית של משרד האוצר. "אשתו, אלינער מזוז, כפופה לו מקצועיות בהיותה המשנה ליועץ המשפטי של משטרת ישראל". במשרד המשפטים אמרו בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה נמנע ככל האפשר מטיפול בעניינים מקצועיים שבטיפול אשתו או אחותו, אף שאין בכך משום מצב של ניגוד עניינים".

גפני בדק ומצא שדניאלה בייניש, בתה של נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש, התמחתה אצל נאוה בן אור, מבכירי פרקליטות המדינה (שפרשה באחרונה) ולאחר מכן הייתה בן אור ממונה על דניאלה בייניש ובאותה עת הופיעה לפני אמה השופטת דורית בייניש. "דניאלה בייניש עובדת עדיין בפרקליטות המדינה בירושלים ומופיעה לפני עמיתיה של אמה, שופטי בית המשפט העליון, בהם חברתה הטובה עדנה ארבל".

תגובת משרד המשפטים: "דניאלה בייניש לא מופיעה לפני אמה. יצוין שדניאלה התקבלה לפרקליטות שבע שנים לאחר שאמה פרשה מהפרקליטות". "רשימת גפני" כוללת עוד שורה ארוכה של מינויי קרובים במערכת המשפט ולדברי ח"כ גפני "לצערנו שר שחושב ללכת נגד המערכת מיד פותחים נגדו בחקירה ושר שזורם עם הממשלה אין כנגדו שום חקירה".

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49