שטריימל חדש? לא מכלבים וחתולים.

ועדת החינוך אישרה לקריאה הצעה האוסרת ייבוא פרוות של כלבים וחתולים עבור חובשי השטריימלים.
יו"ר הועדה ח"כ זבולון אורלב: ''אני מזכיר בתפילה פעמיים ביום 'ונתתי עשב בשדך לבהמתך, ואכלת ושבעת'- גם התורה חושבת שיש קודם לדאוג לבעלי החיים ורק אחר כך לבני האדם''.

טולי פיקרש ו16/12/2009

יוכלו להמשיך ולחבוש שטריימלים (צילום: באדיבות בולטון פוטנציאל)

בשורה לחובשי השטריימלים: ועדת החינוך אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק האוסרת ייבוא פרווה של כלבים וחתולים בלבד, ולא פרוות המיובאות לצורך ייצור כובעי השטריימלים.

במהלך הישיבה התפתח דיון סוער בין יוזמת ההצעה ח"כ רונית תירוש (קדימה), שרצתה לאסור ייבוא פרוות גם של ארנבות, מהן מיוצרים הכובעים, לבין יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס, שהתנגד לכך.

"אנו לא נתפשר ולא נוותר על לבושנו המסורתי", הבהיר מוזס. לאור זאת, החליטה הועדה כי האיסור יחול על פרוות כלבים וחתולים בלבד, בדומה למצב ברוב מדינות העולם. כן הוחלט לאסור גידול, יצור, ייבוא, סחר ושיווק של פרוות של אלה.

"כשומר תורה ומצוות וכמי שחרד לאיכות הסביבה ולהגנה על בעלי חיים אני מזכיר בתפילה פעמיים ביום 'ונתתי עשב בשדך לבהמתך, ואכלת ושבעת'- גם התורה חושבת שיש קודם לדאוג לבעלי החיים ורק אחר כך לבני האדם. עם זאת יש בקרב חוגים שונים - חרדים, מסורות לפיהן יש בלבושם פריטי פרוות ואין בכוונתי לפגוע במסורת אבות. פרוות אלה אינן עשויות מכלבים וחתולים ועל כן בשלב זה נאסור שימוש רק בפרוות כלבים וחתולים", סיכם יו"ר הוועדה ח"כ זבולון אורלב, שהודיע כי "לקראת קריאה שנייה ושלישית תשקול הועדה את הרחבת האיסור לפרוות בעלי חיים נוספים, מבלי לפגוע במסורות כאמור".

ח"כ מוזס הבהיר מצדו כי "כל זמן שאנחנו חברים בקואליציה, ואני חבר בועדת החינוך, לא ניתן לחוקק חוקים העשויים לפגוע ברגשות הציבור החרדי". לדבריו, "אינני מתנגד לחוק באופן גורף. כל שאני מבקש, לכלול בו הסתייגויות והוראות מפורשות שיאפשרו לציבור החרדי אותו אני מייצג להמשיך וללבוש את לבושם המסורתי".

"יש לנו מסורת. אין ספק כי צער בעלי חיים הוא איסור דאורייתא והיהדות לאורך מאות שנים נתנה דעתה ההלכתית כיצד לא לצער בעלי חיים, ואולם חכמים הם שקבעו את הכללים אימתי חל איסור זה ואימתי לא, ובאופנים שונים קבעו חכמים שאין איסור צער בעלי חיים" הסביר.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. למה ללבוש משהו מפרוות חתול?
  (17/12/2009)
  יכסה
 2. כאילו נגמרו הנושאים החשובים במדינה
  (17/12/2009)
  אין לחברי הכנסת במה להתעסק?
 3. להרוג חיות עבור כובע? זו התורה היהודית?
  (17/12/2009)
 4. כל חרידי צריך להתבייש לצאת מהבית עם כובע של גופות שועלים
  (01/03/2010)
  כמו תמיד החרידים בעלי זכויות יתרה, יכולים לא ללכת לצבא, יכולים לממן רצח שעועלים.. למה לא.. ולמי שלא יודע - עבור כל כובע מגעיל שכזה צריך לרצוח 30 חיות. מתוך ויקיפדיה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49