שר התחבורה רומז: תחבורה ציבורית פרטית לרחוב החרדי

פולמוס קווי המהדרין נמשך: שר התחבורה ישראל כץ הבהיר במליאת הכנסת, כי במידה ולא תושג פשרה סביב דרישת החרדים להנהיג הפרדה בקווי האוטובוס שלהם, משרד התחבורה יאפשר תחבורה ציבורית פרטית לחרדים.

טולי פיקרש ו06/01/2010

הפגנה נגד הקווים הנפרדים (צילום: באדיבות רחל עזריה)

חרדים: יזכו לתחבורה פרטית ? (צילום: אפי ב)

פולמוס קווי המהדרין: שר התחבורה ישראל כץ רמז אתמול במליאת הכנסת, כי במידה ולא תושג פשרה סביב דרישת החרדים להנהיג הפרדה בקווי האוטובוס שלהם, משרד התחבורה יאפשר תחבורה ציבורית פרטית לחרדים.

"אני רוצה להבהיר שהאלטרנטיבה לדבר הזה, זה לתת רישיון לתחבורה ציבורית פרטית. צריך להתחשב בציבור הזה. במידה שלא יהיה סידור רלוונטי שיאפשר להם לנסוע לפני אמונתם, משרד התחבורה ואני בראשו, ניאלץ לתת להם רישיונות לתחבורה ציבורית פרטית", אמר השר כץ, בתשובה לשאילתא בנושא שהגיש ח"כ אופיר פינס (עבודה). לדבריו, "מי שייפגע מכך, יהיה הציבור החילוני, כי באותם אזורים כבר לא יהיה מסחרי להפעיל אוטובוס אחר, כי ברור איפה ייסעו מרב הלקוחות".

ח"כ פינס ביקש לברר האם שר התחבורה מתכוון לאמץ את מסקנות הוועדה ל'בדיקת הסדרי תחבורה ציבורית בקווי מהדרין', שקבעה כי "הפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים המשרתים את הציבור החרדי היא מפלה ומשפילה, ויש לבטלה".

שר התחבורה כץ הבהיר כי לא יסכים למציאות של הפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית. "במדינת ישראל לא תתאפשר מציאות של הפרדה כלשהי בין גברים ונשים, שעומדת בניגוד לחוקי-היסוד ולצביונה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני לא אתן ידי לכך שמדינת ישראל תוציא הוראות והנחיות שימסדו הפרדה או ימנעו, במקרה הזה מאשה או נשים, לשבת בכל מקום שהן מעוניינות לשבת באוטובוס. יחד עם זאת, אני דוחה בצורה ברורה את ההכללה שהוועדה קבעה לגבי הציבור החרדי, כאילו הציבור הזה נגוע באלימות. אני דוחה את זה מכול וכול. כמו שאני מאמץ את הקביעה הראשונה ועושה את זה בצורה חדה, אני לא מוכן לקבל, הכפשה והכללה וסטיגמה בציבור שלם, שהוא נגוע באלימות . הציבור החרדי הוא בדיוק כמו כל ציבור אחר ואני לא מקבל את הסטיגמה ששמו בו, שהוא ציבור אלים ושהוא מחייב טיפול מיוחד", אמר כץ והוסיף כי "יש ציבור שיש לו ערכים, ציבור חשוב, שמשתמש בצורה מאוד משמעותית בתחבורה ציבורית. זכותו להשתמש ולקבל את התנאים, לוודא שזה לא על חשבון פגיעה במיעוט או פגיעה בציבורים אחרים".

עם זאת, שר התחבורה הבהיר כי הוא נוטה לקבל את המצות הוועדה, לאפשר באופן וולונטרי נסיעה באוטובוסים בדרך שאם יש ציבור שרוצה מרצונו, ללא כפייה, ללא הנחיה של המדינה, לעלות בדלת אחורית של האוטובוס. הוא אף גילה כי המשרד הולך להפעיל פיילוט כזה בחיפה, באזור לא חרדי. "ב'מטרונית' בחיפה זה יהיה המקום הראשון באוטובוסים הגדולים שיתאפשר לעלות גם מהדלת האחורית, בשיטת בקרה שלא יהיה מגע עם הנהג אלא יהיו כרטיסים חכמים וכרטיסים רגילים קודם, וזה ילך כמו שמקובל ברוב מדינות העולם באמצעות בקרה. מי שיימצא שעלה לאוטובוס - כמו שאומרים הצברים, התפלח - ולא שילם, הוא ייענש, אבל אנחנו רוצים למנוע את עיכוב התור על-ידי עמידה מול הנהג והמטבעות והכרטיסים ושאר הדברים, כך שהסידור של הדלת האחורית יכול להתקיים; השאיפה שלנו שהוא יתקיים בכל המקומות".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49