חיים שובל

חיים שובל ממודיעין נפגש עם סלבריטאי ארצנו ומוצא את הנקודה היהודית שלהם. 

הנקודה היהודית של חני נחמיאס

השחקנית והמגישה חני נחמיאס מתרגשת מפעילויות חב"ד בארץ ובעולם ומקפידה לקיים את מצוות כיבוד הורים. נחמיאס שאוהבת את ליל הסדר ואת שולי רנד חוותה השגחה פרטית בחייה וכאבה מאוד את הגירוש מגוש קטיף.
בראיון לדתילי היא מציגה את הנקודה היהודית שלה.

חיים שובל ו03/02/2010

נחמיאס.התייצבה לצד ילדי גוש קטיף (צילום: באדיבות חני נחמיאס)

חני נחמיאס נולדה בתל אביב, גדלה בגבעתיים וכיום היא מתגוררת ברמת גן ומשמשת כחברת מועצת העיר מטעם הירוקים. נחמיאס היא שחקנית מצליחה למעלה משלושה עשורים, השתתפה בתוכנית הפופולארית בלי סודות ובסרטים, הנחתה את התוכנית "בחדר של חני" בטלוויזיה החינוכית, שימשה כשופטת בתוכנית הריאלטי הישראלית "גריז". כיום משחקת נחמיאס בשני מופעים למבוגרים ובהצגה כנר על הגג ומנחה את התוכנית "המועדון" בערוץ 23.

את הראיון מבקשת נחמיאס להתחיל בסיפור קצר ובהבהרה:''אני בין האומנים היחידים שהסכימו להופיע בהתנדבות בפני ילדי גוש קטיף, פעם קרה שהנגן שלי לא הסכים לבוא ובמקומו לקחתי את בני שרק יפעיל לי את הטייפ ואני עשיתי את כל השאר. ראיינתי עשרות ילדים מגוש קטיף לפני הגירוש, תוך כדי ולאחריו בתוכנית שלי "החדר של חני" וכאבתי את כאבם העצום בגירוש של המשפחות היקרות. בגלל החיבור שלי לעולם החי ראיתי את בעלי החיים הנטושים בגוש קטיף בטלוויזיה, הרמתי טלפון לתושבים ובקשתי שלא ינטשו את בעלי החיים אלא יקחו אותם איתם ואמרתי שאם הם לא רוצים אני מוכנה לבוא לאסוף את כל החיות ולמצוא להם מקום מחייה.לצערי מה שנתפס בפועל בעיניי חלק מהציבור שם הייתה המחשבה שאני רק דואגת לחיות ולא מרחמת על  המשפחות וזה כלל לא נכון. אני חושבת שהגירוש היה טעות נוראית וכואבת את כאבם מאוד היה חשוב לי להעביר את הנקודה הזאת.

ספרי קצת על המשפחה, הילדות ותחילת הקריירה?
אני הבת הבכורה מבין שלושה ילדים למשפחה יוצאת סלוניקי, עוד בימי הגן כולם אמרו לי שאהיה שחקנית. אהבתי לשיר ולעשות הצגות.אמא הלבישה אותי כל הזמן שמלות אבל אני בחרתי במכנסיים ובמשחקי הבנים. בתקופת הלימודים הייתי חלק מנבחרת בית הספר באתלטיקה והתעמלות קרקע יש לי אהבה מאוד גדולה לספורט וזה חלק מחיי עד היום. עד כיתה ח' למדתי בבית ספר ברנר ולאחר מכן עברתי לאורט טכניקום וסיימתי את הלימודים במגמת אדריכלות, לא נעים לי להעיד על עצמי אבל הייתי תלמידה מצטיינת.הקריירה שלי החלה בתיאטרון "מארץ עוץ", הייתי בת 10 וראיתי מודעה בעיתון שמחפשים ילדים להצגת ילדים. הלכתי לאודישן ועברתי אותו בהצלחה. במשך 4 שנים שיחקתי בהצגות: "היידי בת ההרים", "פינוקיו", וחנה'לה ושמלת השבת בתפקיד חנה'לה,שרתי במקהלת "צדיקוב" ושיחקתי בסרט "אני ירושלמי" עם יהורם גאון משם המשכתי ללהקת הנח''ל.

את מזוהה שנים רבות ככוכבת ילדים אבל בשנה האחרונה התחברת לקהל היותר מבוגר ממה נבע השינוי?באמת רוב הקריירה שלי היא עם ילדים, כבר בגיל 21 השתתפתי בתוכנית בלי סודות במשך 6 שנים ולאחר מכן בתוכנית בסוד העניינים. עשיתי הצגות לילדים, הופה היי, זהו זה והנחתי את זאפ בערוץ הראשון עד שבאחד מימי הקיץ פנו אלי לעשות פינה לקיץ ובגלל  שהפינה הייתה מוצלחת היא נהפכה לתוכנית שכולם מכירים "בחדר של חני" ששודרה כ- 10 שנים.בשנה האחרונה בקשתי להפסיק לעשות את התוכנית כי הרגשתי שמיציתי את עולם הילדים ואני צריכה לעשות דברים אחרים וכך התחלתי להנחות את תוכנית המועדון המיועדת לגילאי ה- 50 פלוס, אבל אני עדיין משתתפת בפסטיבלים לילדים בחנוכה.

 במה את עוסקת מעבר לעולם המשחק?
כתבתי סדרת ספרים לנוער " סודות נעורים" וכמה ספרי ילדים: ילדת סנדוויץ, הקץ למוצץ, שולם שולם לעולם, הספר הזה וסדרת ספרים חתולי בולי.הוצאתי קלטות שירים לילדים עם עוזי חיטמן ולקראת פסח בעזרת ה' ייצא מארז של כל שירי החגים לילדים שכולנו מכירים כמובן עם שינויים, קטעי משחק ועם אנימציות חדשות.אני משתדלת להיות אמא במשרה מלאה ולסייע לתושבים כחברת מועצת עיריית רמת-גן מטעם מפלגת הירוקים שם רוב הפעילות שלי קשורה למען בעלי החיים והסביבה.

ספרי על חוויה יהודית שריגשה אותך ?
לפני כמה חודשים טסתי לפרו לפגוש את הבת שלי שהייתה בעיצומו של תרמילאים. ערב שבת הגענו לבית חב"ד לקידוש וארוחת שבת, התפעלתי בצורה בלתי רגילה מקיומו של המקום אשר נותן תחושה של חיבור בין חילונים לדתיים. הרב שהוא חוזר בתשובה ריגש אותי מאוד כששר את כל הזמירות ובירך את הברכות. במהלך הארוחה פנה אלי הרב וביקש להקדיש לו את שיר הפתיחה של תוכנית הילדים פלפלת. בקשה זו פתחה פתח לכל הציבור שהיה שם לעשות לי מעין חיים שכאלה עם כל השירים ששרתי והשתתפתי בהם.זה היה ערב מאוד מרגש מצד אחד ומאוד מצחיק מצד שני.בחג הפסח הקרוב אני נוסעת עם כל הבני משפחה לקמבודיה להיות עם הבן שלי ולעשות איתו את החג, זה שיש בית חב"ד בכל מקום נותן לי שמחה, גאווה וחום שהמטיילים מגיעים לשם ומקבלים את החום והאהבה שאני קבלתי.

איך את שומרת על הנפש היהודית/ על המסורת?
אני באה מבית מסורתי. הלכנו באופן קבוע לבית כנסת בימים הנוראים, יום כיפור הוא יום מיוחד מאוד בשבילי, מכיוון שאני נוטה להגדיר את עצמי כחילונית מבית מסורתי  אני מוצאת את עצמי ביום כיפור משלבת באופן נפלא את שני העולמות. אני צמה (כבר מגיל 12), הולכת לבית הכנסת בתפילת "כל נדרי" ותמיד בשעות האחרונות של תפילות נעילה עד תקיעת השופר ומצד שני, אין לי בעיה לקרוא עד השעות הקטנות ספר טוב ולכבות את האור לפני השינה.אני מדליקה נרות שבת ועושים קידוש ביום שישי. אני זוכרת שאמי תמיד הייתה אומרת לנו להכנס לכל מקום ברגל ימין ולנשק את המזוזה ואני מקפידה מאוד לשמור על כך גם בבית הפרטי עם בעלי מאיר וילדיי.

יש לך איזה סיפור על השגחה פרטית שקרה לך?
בעלי הראשון נפטר מסיבוך במחלת הסוכרת כשהילדים היו קטנים ונשארתי לבד בעיצומה של הקריירה. כל הארגונים מסביב לקחו ממני הרבה אנרגיה ולא רציתי להיות בפה של אנשים שיגידו שאני עושה קריירה על חשבון הילדים, לגדל שני ילדים לבד במקביל להצגות ולהופעות היה בעצם משימה בלתי אפשרית, הצורך הזה לרצות את כולם - את הילדים, את המורים, את הקהל - יצר אצלי עומס בלתי אפשרי. כשאני מסתכלת היום על התמרונים שעשיתי אז, אני חושבת שזה נס שנשארתי נורמלית ובריאה מבלי להתמוטט.את בעלי השני מאיר הכרתי בשיחת טלפוןשהחלה בטעות כאשר הוא התקשר אלי הביתה ובקש לדבר עם המרצה שלו. שיחה הטעות הקצרה עם הזר הפכה לשיחה של כמה שעות שלוותה בהרגשה שאני חייבת לפגוש את האיש הזה. בגלל שאני לא מאמינה בניסים אלא בתכנון מלמעלה אני יודעת שזה לא היה במקרה, אלא שלחו לי אותו כפיצוי על השנים הארוכות שטפלתי בבעלי ולא חייתי חיים רגילים.

לאיזה מצווה את מתחברת ביהדות?
כבד את אביך ואת אמך. לכאורה, זאת לא צריכה להיות מצווה, זה מסוג הדברים הברורים מאליהם ובכל זאת, מצווה זו מופיעה בעשרת הדברות כמצוות כיבוד אב ואם. הוריי הם שני האנשים הכי יקרים לי עלי אדמות וכבודם חשוב לי מאד, זאת זכותי הגדולה לכבד אותם ולתת להם היום את המעט מכל מה שהם העניקו לי ולאחיי כל השנים, גם אמא של בעלי הראשון ז"ל זוכה לאותו יחס וכבוד מצידי וכמובן משפחתו של בעלי השני.דווקא היום, כשאני כבר אמא בעצמי, אני מבינה ששום דבר לא ברור מאליו. אהבתם, תמיכתם, נתינתם האין סופית, חיבוקם החם, הידיעה שהם תמיד שם, שמחתם בהצלחותינו, דאגתם וחוכמתם הם אלה שבזכותם אני מה שאני והלוואי שאהיה בשביל ילדיי מה שהוריי עבורי.

איזה חג את הכי אוהבת?
מכל החגים אני אוהבת ומחוברת לחג הפסח. אולי בגלל שאני ילידת אפריל והחג הזה מביא איתו גם את שמחת יום הולדתי. אבל סיפור יציאת מצרים הוא אחד הסיפורים הכי חזקים בתנ"ך, וליל הסדר הוא אחד האירועים הכי משפחתיים והכי חמים ומאחדים שיש לנו במשפחה. אני מאוד אוהבת את החופשה הארוכה בניגוד לאנשים אחרים.

אם לא היית שחקנית מה היית עושה?
אני מאוד אוהבת ילדים אז אולי הייתי גננת רוב הקריירה שלי התעסקתי עם ילדים.במחשבה שנייה אני לא רואה את עצמי במקום אחר חוץ מעל הבמה, תמיד אשאר שחקנית.

מה ההישג הכי גדול שהשגת?
אין ספק שלעשות את מריה בצלילי המוסיקה זה ההישג המשמעותי בקריירה שלי. במישור הפרטי ההתגברות על הפחד שיש לי ממים. עשיתי קורס צלילה ופתאום מצאתי את עצמי בתוך המים התגברתי על מכשול אדיר של חרדה.

את מתחברת למוסיקה יהודית?
אני אוהבת את המוסיקה של שולי רנד, הוא מרגש אותי מאד, גם הדיסק החדש של אתי אנקרי יפה בעיני. יש לי חיבה מיוחדת לחזנים צעירים, אני מאד אוהבת לשמוע את מקהלות הזמירים הצעירים ששרים ניגוני דת.

מה לא יודעים עליך?
עשיתי קורס צלילה כוכב אחד, היה לי מפגש מרגש עם כוכבת הסרט צלילי המוסיקה- ג'ולי אנדריוס, נולדתי ביום של צ'ארלי צ'אפלין ואני פוחדת פחד מוות מג'וקים.  

לסיום איזה משפט את מאמצת לחייך?
"חייה ותן לחיות" אני מרגישה שיש בי סובלנות רחבה יותר מן האנשים שסביבי.יש בי פתיחות לדעות, אמונות, בחירות והחלטות של אחרים גם אם הן בניגוד לדעתי. בתפקידי כחברת מועצת העיר אני מאד דעתנית אך לא מתלהמת ובעיקר לא פוסלת דעות של אחרים, אני יודעת להקשיב ובעיני זו  מתנה גדולה, כמו שאמר וולטר- "אני מתנגד לכל מילה מדבריך אך מוכן לתת את דמי למען תוכל לומר אותם".

 

 

 

 

 

 

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. חני נחמיאס מלכה
  (03/02/2010)
  גידלתי איתך את ילדי ואני חושבת שאת האחת והיחידה. המשיכי בפועלך המבורך.
 2. אישה גדולה
  (04/02/2010)
  נהנים לראות אותך כל השנים פורחת ויוצרת. לאחרונה צפינו בך בתאטרון הקאמרי במחזמר כנר על הגג. ממש תענוג. ישר כוח והצלחה בהמשך.
 3. גדלנו עלייך
  (05/02/2010)
  למה הורידו את החדר של חני? אהבנו את התכנית מאד.
 4. זה כל כך יפה
  (02/03/2010)
  זה מהמם וכ"כ רוחני על אישה מככת בטלויזי ה שיש בה גם צד דתי אין לי מה להדיג עוד זה באמת מדהים
 5. חני האלופהה
  (06/08/2010)
  חני המלכה כולנו חולים עלייךךךךךךךךךךךךךךךךךך את השחקנית מספר 1 שעלתה איי פעם על הבמה לעולם אל תפסיקי נהנים לראות אותך
 6. איפה חני נחמיאס משקרת?
  (04/08/2011)
  באתר היגיון בשיגעון של זאב גלילי מתפרסם המכתב הבא של נחמיאס בתגובה ליסמין סימן טוב שכתבה כנגד דאגתה של נחמיאס לכלבים בגוש קטיף: " כן יקירתי- אני באה חשבון- גם איתך. " לאנשים שהשאירו את כל חייהם מאחור לא הייתה הזכות להפקיר עוד יצור חי וחסר אונים רק כי חייהם נהרסו (לדברייך). מאחורי כל זוג עיניים של יצור הולך על ארבע יש נשמה ונפש בדיוק כמו לבני אדם. " דווקא אמרתי בשידור כי אני לא מאשימה אף אחד, אבל את יודעת מה? כשאני קוראת את המכתב שלך אני כן מאשימה. כי אני מבינה שאת חושבת שהייתה לך הזכות (לדעתך) לתת לבעלי החיים למות מאחור, רק כי הממשלה החליטה שלא גרים יותר בחבל עזה. " לך סידרו מלון, אכסניה, קרוואן, אוכל, מים, מיטה – מי דאג לחיות שננטשו? " ובקשר לגוש קטיף, אולי עכשיו יפסיקו להיהרג שם בנים של חברים שלי (ליאור וישינסקי) ובמקרה לא הבן שלי (בן גילו בדיוק). " כן. לכולנו יש מה לבוא בחשבון בחג הזה. גם לך יפת הנפש" . האמנם הוצאו דבריה מהקשרם? האמנם היא חושבת שהגירוש היה טעות ?

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49