חיים שובל

חיים שובל ממודיעין נפגש עם סלבריטאי ארצנו ומוצא את הנקודה היהודית שלהם. 

הנקודה היהודית של יובל כספין

מעצב האופנה, יובל כספין מניח תפילין בכל בוקר ושומר על התפילין של אביו וסבו.כספיןהוסיף כתנאי בחוזה העבודה שלו אי עבודה בשבת, הוא מתעניין בקבלה ומבקש מאלוקים "גפן" גזונט (בריאות) פרנסה ונחת.

חיים שובל ו10/02/2010

כספין.הכל מכוון מלמעלה (צילום: איתן טל באדיבות יובל כספין)

יובל כספין נולד בחיפה להורים צברים שהגיעו מבתים דתיים אך נטשו את הדת (סב אחד היה חזן ידוע והשני חייט מפורסם)וכיום הוא מתגורר בתל אביב. הוא אחראי במסגרת עבודתו על עיצוב התלבושות להצגות רבות וביניהן : מרי לו, אדיפוס, גריז, יוסף וכתונת הפסים אירמה לה דוס, הנחה במשך 9 שנים את תוכנית השידוכים ברדיו ללא הפסקה ואת התוכניות "בדרך לחופה" בערוץ E ו"המסיבה" בערוץ 10, כספין מלמד אופנה באקדמיה לעיצוב ומעלה בימים אלו מופע משלו בשם:"יובל כספין שר משוררות".

בעקבות ההיסטוריה המשפחתית מה הקשר שלך כיום לעולם הדת?
אני יהודי מאוד מאמין באלוקים ללא ספקות, מניח תפילין כל בוקר (יש לי קופסא מיוחדת לתפילין שבו אני שומר את התפילין של סבי, אבי ושלי) ואומר את פרקי התהילים של אותו היום. אני שומר כשרות, מדליק נרות ומכין ארוחות שבת לחברים, אני מאוד אוהב לבשל ולארח. בכל חוזה שלי מופיע הסעיף שאני לא עובד בשבת כי אני מאמין ביום המנוחה ובעונג שלו. יום כיפור היום יום קדוש אצלי שבו אני צם ונמצא בבית הכנסת. לעיתים אני הולך לשמוע שיעורי קבלה ומאוד התחברתי לשיעורים של הרב גפני עד שעזב לחו"ל. כמו כן הולך הרבה לכותל ועולה לרגל בסוכות, פסח ושבועות.כילד הייתי מבלה הרבה אצל סבתא והיא זו שהכניסה בי קצת יידישקייט אבל עשתה את זה יפה ולא בכפייה.

איך החלה הקריירה שלך?
תמיד שילבתי בין בגדים, שירה ובימוי. בזמן הבית ספר ביימתי את ההצגות והייתי הזמר בפעילויות של הבית ספר, התגייסתי ללהקת פיקוד הדרום ולאחר שרפול פירק את הלהקות הציעו לי להיות החוליה העורפית כך שלא עשיתי יותר מדי. התחלתי לעצב בגדים ותלבושות לסרטים ישראליים, תוך כדי צדי צרפתי גילה אותי, העמיד אותי על הרגליים ועברתי לעצב בגדים לתיאטרון ולמחזות זמר. האומנים שעבדתי איתם בקשו שאתפור להם בגדים וכך פתחתי את הסטודיו הראשון שלי לאופנה. השירה והאופנה זה כנראה בגנים שלי כמו שפתחתי את הראיון סבא מצד אמא היה חזן בפולין וסבא מצד אבא היה חייט שמתמחה בג'קטים.

יש לך סיפור על השגחה פרטית שקרה לך בארץ או בעולם?
אני עושה הרבה מסיבות מיוחדות בכל מיני סגנונות אצלי בדירה ויום אחד התקשר אלי מפיק ורצה להעביר את רעיון המסיבות לתוכנית טלוויזיה. כתבנו את הקונספט ומאז, כבר שנתיים, שלא שמעתי ממנו. כחלק מהיותי יהודי מאמין אני הולך הרבה לכותל ובאחת מהפעמים שהלכתי להתפלל בכותל אמרתי תודה על כל הדברים הטובים שיש לי וגם ציינתי שהגיע הזמן לעשות תוכנית טלוויזיה טובה. ממש באותם הרגעים צלצל הטלפון והודיעו לי שהתוכנית שרצו לעשות איתי לפני שנתיים התקבלה לערוץ 10 ורוצים להריץ אותה מיד.

במה אתה עוסק כיום?
לפני שנה הגשתי הצעה לפסטיבל הפסנתר למופע "יובל כספין שר משוררות". הרעיון התקבל לפסטיבל וגרם למחמאות אדירות ובעקבות התגובות יצאתי במופע מוזיקלי-אקוסטי ובו חידושים למיטב שירי המשוררות הישראליות, בהן תרצה אתר, רחל, לאה גולדברג, נורית זרחי, יונה וולך, מרים ילן שטקליס ונעמי שמר. אני ממשיך לעצב תלבושות להצגות בתיאטרון ומלמד באקדמיה לעיצוב בחיפה ובמכללה למינהל בקורס אופנה ומעורב בהפקה המעולה על עפרה חזה בעיצוב הבגדים.

מי היו האנשים שהשפיעו עליך ביותר?
"בילדותי זו הייתה אמי, ובבגרותי סבתי מרים, שהייתה עבורי מודל ליהודיה חדשה, ציונית ומאמינה. היא לימדה אותי דברים רבים והבהירה לי שאפשר להאמין באלוהים בלי סממנים חיצוניים של כיפה, כובע או מלבושים כאלה ואחרים. הרבה מאד ממי שאני ומה שאני בא ממנה. גם צדי צרפתי, שבפסיעותיי הראשונות במקצוע היה האדם שהעמיד אותי על הרגליים השפיע עליי רבות.

מה התכונות השליליות והחיוביות הבולטות אצלך?
הטובה- אוהב אדם, אוהב מאוד אנשים וחברים ועוזר כמה שאני יכול. הפחות טובה- לפעמים אני לא יודע לקחת נשימה ולספור עד 10 אלא אני ישר יורה, אני קצת חמום מוח והייתי שמח להיות פחות, אני עובד על זה.

מה החלומות שלך? לאן היית רוצה להגיע?
הייתי שמח לחזור לרדיו לתוכנית משלי ולטלוויזיה לעשות תוכנית סטייל אבל באמת תוכנית טובה ומושקעת. אני רוצה להמשיך את המופע שאני מריץ "יובל כספין שר משוררות" עוד הרבה שנים. אני חושב שיש הרבה מקום לתת כבוד למשוררות ענקיות בציבור הישראלי בארץ ובעולם ואני רוצה לביים ולכתוב תסריטים לקולנוע. אמר לי פעם רב שהיעוד שלי בחיים זה לשמח את האנשים ולכן אני מאמין שיש לי עוד הרבה מה לתרום ולהביא מעצמי לקהל הצופים והמאזינים.

מה מעצבן אותך?
מעצבן אותי שאנחנו חיים בזמן שאול ושהחיים מכתיבים לנו מה לעשות. הייתי מאוד שמח לסגור לפעמים את הפייסבוק, אימיילים או את הפלאפון כדי ליהנות מהשקט אבל לצערי זה לא תמיד ניתן. אני מוצא את עצמי כל הזמן בתוך זה.

מה ההישג הכי גדול שלך?
בקצרה מאד, אני לא למדתי כלום והצלחתי ועל כך אני שמח ואומר תודה לקב"ה.

איך נראה היום שלך?
אני קם בערך ב-9, ניגש להניח תפילין ולהגיד תהילים של אותו יום כי אין יום שלא מתחיל בתפילה. יוצא לסיבוב עם הכלבה ואז נוסע לסטודיו או למכללה ללמד. יש פגישות תוך כדי היום כדי לקדם פרוייקטים הן בתיאטרון והן במדיות השונות.

לסיום מה המוטו שלך בחיים או משפט שאתה מאמץ לחייך?
אדם צריך להיות קשוב לעצמו וללכת בעקבות הלב שלו, למרות שקל יותר להיות כמו כולם וללכת לפי הזרם.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. ישר כח על הזיקה ליהדות
    (11/02/2010)
    עלה והצלח.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49