בני הזוג וודיסלבסקי מאריאל, הקדישו את ביתם לזיכרון השואה

בני הזוג שחוו את השואה על בשרם, עמלו במשך שנים על איסוף ושימור עדויות וממצאים מתקופת השואה ופתחו את ביתם בפני כל דורש כדי שזוועותיה לא יישכחו מהדורות הצעירים.

 

שבתי בנדט ו12/04/2010

בית זיכרון לשואה באריאל (צילום: אלדר בירם מקומונט שומרון ובנימין)

בני הזוג וודיסלבסקי (צילום: מקומונט שומרון ובנימין)

בבית פרטי במרכז אריאל, במקום לא אופייני וייחודי, בתוך ביתם של אירנה ויעקב (קובה) וודיסלבסקי נמצא בית זיכרון לשואה ולגבורה. בביתם של בני הזוג פרוסים, בארבעה מפלסים מתוך שישה, אביזרים וממצאים אוטנטיים שנוצרו על ידי ניצולי שואה או ששרדו את הזוועות והגיעו ארצה.

בין הממצאים אפשר לראות חתיכה מיריעת ספר תורה מגטו לוד'ג, טלאי צהוב ומקורי, קערת פח שנמצאה קבורה באדמת מחנה טרבלינקה. סידור ומחזור עתיקים מאמצע המאה ה- 19 שנמצאו זרוקים בפח אשפה בפולין. סרט של העזרה הסוציאלית בגטו קובנה, סמל עשוי ברזל של שוטר יהודי בגטו, בולים נדירים של היטלר. גלויות שנשמרו מזמן השואה, כמאתיים וחמישים צילומים מקוריים מהגטאות וממחנות הריכוז ועוד פריטים נוספים.

באחד המפלסים ישנם פסלים של האומן שמואל וילנברג, ניצול שואה שמבטא ביצירותיו את הזוועות שעברו עליו במחנה טרבלינקה. בחדר נוסף אפשר לראות את ציוריו הנדירים של האומן הופשטטר ז"ל שגם הוא ניצול שואה והתגורר בביתם של בני הזוג לפני שנים רבות.

בני הזוג, שגם הם ניצולי שואה, הקדישו את ביתם למען המטרה הנעלה, שלא יישכחו סיפורי הזוועה של השואה הנוראית שהייתה אחרית להירצחם של שישה מליון מבני עמינו. את כל מרצם הם משקיעים בבית הזיכרון, בהשגה ובשמירה של עוד עדויות ומסמכים מתקופה נוראית זו. במשך כל ימות השנה ניתן לבקר בבית הזיכרון ולקבל סיור מודרך מבני הזוג. אורכו של הסיור הוא בין שעתיים וחצי לשלוש שעות, והוא כולל מעבר בין כל החדרים והמיצגים השונים, שיחה מפי בני הזוג וכיבוד קל. לקראת יום השואה בשיתוף עם מתנ"ס אריאל הופק סרט על השואה שמוכרן במהלך הסיור.

ניתן להגיע לסיור בכל יום אך יש לתאם טלפונית מראש, גם מחר במהלך יום השואה, מתקיימים מספר סיורים ואפשר לתאם סיורים נוספים בטלפון 03-9060105.

גופים שונים כמו המשטרה, חיילים שמשרתים באזור, בתי ספר ועוד מוסדות נוספים מגיעים לסייר בבית הזיכרון.

בית הזיכרון נמצא ברחוב החשמונאים 44 מול המרכז המסחרי באריאל.

הכתבה פורסמה במקומונט שומרון ובנימין

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49