"אני מתכוון לחיות עד גיל 101"

ראיון עם אל"מ (מיל') שמעון "קאצ'ה" כהנר, יוצא יחידה 101 ויו"ר עמותת אתר גבעת התחמושת.

יצחק ון לואן ו05/06/2007

קאצ'ה.הרגשתי שאני דורך על ההיסטוריה של העם שלי

יומיים לאחר מלחמת ששת הימים הגיע שמעון "קאצ'ה" כהנר, מפקד בצנחנים, לביתו של הרב מאיר יהודה גץ בכרם בן זמרה. המשימה שלו הייתה הקשה מכול: להודיע לרב על נפילתו של בנו בכורו אבנר, בקרבות על שחרור ירושלים העתיקה. "תגובתו של הרב גץ חקוקה בזיכרוני לנצח" אומר קאצ'ה. "הוא אמר: 'אוי לי שזכיתי ואשריי שזכיתי שבני נפל על שחרור ירושלים'. אני לא אשכח את זה לעולם.

תגובתו זו של הרב גץ עמדה לפניי כדוגמא לנחישות שלנו להילחם על הארץ הזו ולא לוותר, ולאחריות שלנו לעם היהודי, בארץ ובתפוצות". בהתרשמות ראשונית נראה קאצ'ה כבן קיבוץ קלאסי, לא דתי, מהסוג הציני שדואג לעצמו. אבל מהסיפור שבפתיחה וכן מהקשבה מעמיקה יותר לדבריו, גיליתי שההסתכלות בקנקן כאן מפספסת את העיקר.

מסתבר שיסודות חינוכו של קאצ'ה חצובים בסלעי הציונות המגשימה, במובן העמוק ביותר. הוריו של קאצ'ה, בני הזוג כהנר, עלו לארץ - או אולי יותר נכון לומר שהם גורשו מרוסיה - בתחילת המאה ה-20. "הם היו חניכי הנוער הציוני החלוצי, 'תנועת החלוץ הבלתי לגאלית' קראו לזה" מספר קאצ'ה. "אבי היה בן 17 כשאסרו אותו בשנת 1925 ב"עוון" פעילות ציונית, ואמי שהייתה אז בת 16 עלתה לארץ. אחרי שלוש שנים בכלא שוחרר אבי, גורש גם הוא מרוסיה ועלה לארץ, כאן הם חברו שנית". בדצמבר 1934 נולד לזוג כהנר בנם הבכור - שמעון, במושב רשפון שבשרון.

יודע לשמור על שלו

קאצ'ה עבר להתגורר בנווה איתן שבבקעת הירדן בשנת 1952 - לפני 55 שנה. "ודווקא היום, כשאזור רשפון נחשב לאזור מאוד יוקרתי מבחינת נדל"ן, אני אומר לך שאני לא מתחרט שעברתי לנווה אילן" אומר קאצ'ה, המתפרנס כחקלאי. בניו ממשיכים את דרכו ומסייעים לו בגידול בקר בחווה בהרי הגלבוע. "ואני מסתובב להם בין הרגליים ומשתדל לא להפריע" מעיר קאצ'ה במשובת נעורים אופיינית.

אתה סובל מגניבות בקר?

"לא".

כבר לא? או שאף פעם לא...?

"בוא נגיד שאני יודע איך לשמור ויודע להסביר שזה שלי. כל מי שחושב או מצפה שהמדינה, המשטרה וכו' ישמרו לו על הקרקע ועל הרכוש... צריך להיעזר בהם, והם שם בשביל לעזור, אבל בגדול זה התפקיד שלנו" מסכם קאצ'ה את תפיסתו בנושא. קאצ'ה חגג בדצמבר האחרון את יום הולדתו ה-72. לדבריו, הוא מתכוון לחיות עוד 29 שנה. "למה עוד 29? - קודם כל, כדי שאחיה עד גיל 101, שהוא בשבילי מספר סמלי. דבר שני - כדי לעבור את המאה. דבר שלישי - שאשתי תהיה בת מאה, זה גם חשוב לי". ולשאלתי "למה שהיא לא תגיע עד 101?" עונה קאצ'ה בשליפה: "לא, שהיא תסתפק במאה". ובנימה מפוכחת יותר הוא מוסיף: "היא כנראה תמשיך עוד אחריי, אבל זו כבר בעיה שלה - לא שלי"...

לפי סיפורי האגדות על יחידה 101, היה נדמה לי שהיחידה הייתה קיימת זמן ממושך ביותר. אבל במהלך התחקיר לכתבה נודע לי שהיחידה התקיימה ארבעה וחצי חודשים בלבד! מדוע פורקה היחידה כל כך מהר, על רקע הצלחותיה?

"אלף - הספקנו די הרבה בארבעה וחצי החודשים הללו" משיב קאצ'ה (ראה מסגרת). וב' - זו הייתה תפיסה, להקים יחידה של 30 - 40 לוחמים, והיא תהפוך כמה דברים בצבא הישראלי הצעיר ב-180 מעלות - נושא של דבקות במשימה, נושא של נחישות בביצוע, נושא של לא לסרב למשימה ביטחונית, וכשזה יעבוד - לוקחים את זה ומעבירים כמו מורשת לצה"ל כולו. ואיך עושים את זה? לוקחים את אותה יחידה, "מלבישים" אותה על גדוד, ואת כל הדברים שהזכרתי היחידה מנחילה כסטנדרט לגדוד. אח"כ - מגדוד לחטיבה ומחטיבה לאוגדה, וזה בדיוק מה שעשו. לקחו את אריק ואותנו, החיילים שלו, הלבישו אותנו על גדוד 890 (צנחנים), ותוך כמה חודשים כל גדוד 890 היה עם יכולת ביצוע של 101. אחר כך הרכיבו חטיבה, ואותה חטיבה הייתה עם יכולת ביצוע דומה. וזה שערכי הלחימה הללו הפכו למורשת של כל הצבא - זה תהליך טבעי לגמרי. "מי שאומר בזלזול - 'מה, זה היה רק ארבעה וחצי חודשים', ומנסה לומר שבגלל שהניסוי לא הצליח סגרו את היחידה - זה פשוט לא נכון". ובאמת אחרי זמן קצר הקימו את סיירת מטכ"ל, וחלק מאנשי הצנחנים ויחידה 101 לשעבר עברו לשם, ובעצם הם היוו את הבסיס להקמת סיירת מטכ"ל, היחידה לתפקידים מיוחדים".

הערצה לאריק שרון, ביקורת על ההתנתקות

כשאני מבקש לשוחח עם קאצ'ה על אריק שרון, אותו הכיר והעריץ עוד מימיו כפקודו של שרון ביחידה 101, עיניו של קאצ'ה, הציוני הלא-דתי ולוחם העבר הקשוח, מצטעפות. "הכרתי את אריק לראשונה במאה ואחד, בשנת 1953. והיינו בהחלט בקשר טוב, ו..." לרגע מאבד קאצ'ה את קור רוחו וקורא: "אם יש א-לוקים, שיעשה את זה עכשיו! שיראה שהוא ישנו, ויעורר אותו, את אריק". לכמה רגעים נסחף קאצ'ה בנוסטלגיה ומחפש מכתבים שאריק כתב לו. "בכל אופן אני מלא הערכה וחיבה עמוקה לאריק".

לאריק שרון היו מהלכים לשני הכיוונים במשך השנים. מהלכים מלחמתיים, מהלכים של שלום. מה דעתך על מהלכיו של שרון במשך השנים?

"לפי דעתי כל מה שעשה אריק הוא עשה טוב, בנחישות ובחוכמה. יכול להיות שמישהו לא אוהב משהו מסוים, אבל בגדול אני חושב שחבל שהוא לא איתנו - וצעיר בעשרים שנה".

שאלה מעט רגישה: המהלך האחרון של אריק שרון, ההתנתקות - אתה סבור שזה היה חלק מתפיסת העולם שלו, או שזה היה בעקבות לחץ, כמו שאומרים "כעומק החקירה כן עומק העקירה"?


אני משוכנע שזו הייתה תפיסת עולם שלו לאותו מקרה ולאותו זמן. דיברתי איתו הרבה פעמים על כך. אני חושב שזה נעשה לא טוב, אבל בגדול זה היה צריך לקרות. למה אני מתכוון? אם היו לוקחים באזור הר קרן וחלוצה, דרומה מחצרים ומצאלים, אזור יפה מאוד ובהסכמה ובהחלטה מפוכחת היו בונים שם גוש כמו גוש קטיף, העתק עד כמה שאפשר, עם אדמה לכל יישוב, עם מרכז לכל היישובים בצורה מתוכננת שמתאימה אולי אפילו יותר ממה שהיה להם שם, לגוש כזה - וביום בהיר היו קמים זקופים, עם ראש מורם, ואפילו עם דגל בחצי התורן - והיו עוברים לשם, וכל אחד היה מקבל את האדמה שלו ואת הבית שלו במקום מה שעזב שם - כמו שבאמת מגיע להם, "פינוי - פיצוי" אבל באמת כמו שהיה ראוי, אז היה נראה הכול אחרת, וחבל שזה הלך "על סכינים", והיו מראות שאף אחד מאיתנו לא ישכח אף פעם. פשוט חבל".

אם אריק היה ראש ממשלה בפועל היום - אתה חושב שהוא היה ממשיך בדרך של העברת יישובים? של התנתקויות?

"אני יכול להגיד לך דבר אחד: הערכה שלי - אני חושב שכול מה שלא חוקי בעליל הוא היה מעביר ליישובים קיימים, ושוב - באותם תנאים כמו שמגיע לאנשים שמיישבים את ארץ ישראל, וגושי התיישבות גדולים כמו גוש עציון ואלקנה-אריאל היו מחוזקים ונשארים במקומם. זאת ההערכה שלי".

ירושלים זה משהו אחר היום

על רקע ועדת וינוגרד וכל השינויים שצה"ל עובר, כמה מהרוח של יחידה 101 היית אומר שנשארה בצבא?


"אומר לך בתור אחד שיש לו ארבעה ילדים שכולם שירתו בצנחנים - ועם כולם צנחתי", משיב קאצ'ה. "יש לי בת בסיירת צנחנים, בן בגדוד 202, ושני בנים שהיו בשלדג. הנוער הוא מצוין, טוב ואדיר. והכול תלוי במנהיגות. כאשר יש לנו נשיא כזה, שר אוצר כזה ושרים וחברי כנסת כאלה, אז אי אפשר לצפות ליותר מדי... זה שיש נוער שמתנהג אחרת, זה רק בגלל שהנוער טוב מאוד והצבא טוב מאוד, ואני חושב שלא "כצעקתה"... זה חלק מהספורט הלאומי, לקטר ולהעביר ביקורת, לזרוק בוץ לאן שאפשר... אמרתי לך קודם שאם הייתה לנו ב-1948 תקשורת כמו שיש לנו היום, לא הייתה קמה המדינה. לא היו נותנים להקים מדינה. אני אומר שיש אנשים שאם הם לא עושים משהו רע ביום הם לא יכולים להירדם בערב, וחלק מהתקשורת הם ככה, לדאבוני הרב. אני לא חסיד גדול של התקשורת של ימינו".

הראיון נערך במקורו לציון ארבעים שנה לשחרור העיר, מהלך מלחמתי שקאצ'ה היה שותף פעיל בו. הוא נכנס לרובע היהודי עם הכוחות הראשונים ועם חייליו המסתערים לצידו. אבנר גץ, בנו של הרב גץ זצ"ל (רב הכותל), נורה למוות מטרים ספורים ממנו.

בתור לוחם במלחמות ישראל השונות, האם שחרור ירושלים היה חוויה שונה עבורך?


"שואלים אותי את זה הרבה. אני אומר לך - נלחמתי במצרים, צלחתי בתור מג"ד את תעלת סואץ במלחמת יום כיפור, ובמלחמת שלום הגליל כבר הייתי מח"ט, נפצעתי והכול. ירושלים זה משהו אחר. בירושלים - ואני אומר את זה בלי מליצות - הרגשתי שאני דורך על ההיסטוריה של העם שלי. עברתי בשער האריות, עליתי על הר הבית, ושם קיבלתי את המשימה ללכת עם כוח לשער שכם, לאבטח את העיר לכיוון צפון. שם הסתיימה עבורי המלחמה על ירושלים, ומשם עלינו להילחם בגולן. "שאלו אותי מתי הגעתי לכותל. לכותל הגעתי רק אחרי המלחמה, אחרי שביקרתי אצל הפצועים בבתי החולים, ואחרי שביקרתי אצל המשפחות השכולות ונסעתי בכול הארץ כולל כרם בן זמרה - רק אחרי זה חשבתי שהזמן מתאים ללכת לראות את הכותל ולהיות שם. אבל אני הייתי ב-1946 כבר ליד הכותל, בתור ילד בכיתה ו' בטיול שנתי... שנה וחצי לפני מלחמת העצמאות". לקאצ'ה חשוב להדגיש שהוא אינו איש קרבות השש אלי אלימות. "אני לא גאה בכל מה שעשינו במלחמות שלנו, אבל כל צעד בחיים אתה שוקל בין שתי דרכים. פה הדרך הברורה הייתה לסיים את המלחמה מה שיותר מהר ובהישגים כמה שיותר גדולים. איך אומרים - את האלטרנטיבה של לשרוד למדנו כבר באושוויץ, ולא רצינו לחזור לשם".

אחרי המלחמה היית בין מקימי האתר בגבעת התחמושת.


לא הייתי בין המקימים, אבל בשנת 1992, לפי בקשה של חבריי מוטה גור ויצחק רבין, קיבלתי על עצמי את ניהול המקום הזה, ואז שידרגנו את תפיסת הבסיס של המקום, מהיסוד כלפי מעלה". וזה בלשון המעטה... קאצ'ה וצוותו הפכו את גבעת התחמושת מאתר הנצחה פשוט בלב שכונת שמואל הנביא בירושלים, לאתר בקנה מידה ממלכתי המארח טקסים רשמיים כמו הטקס ביום ירושלים, בנוכחות סגל א' של צה"ל. האתר מכיל בתוכו מוזיאון מרתק להנצחת שלוש היחידות ששחררו את ירושלים במלחמת ששת הימים - חטיבת הצנחנים (55) בפיקודו של מוטה גור, חטיבת "הראל" (10) בפיקודו של עוזי בן ארי, והחטיבה הירושלמית (16) בפיקודו של אליעזר אמיתי. אפילו שביל חוצה ישראל מתעקל בכדי לעבור דרכו. לתשומת לבכם, המטיילים. להמחשת מרכזיות המקום במציאות הצה"לית בישראל תשס"ז, תסייע העובדה שצה"ל החל לגייס את טירוני ירושלים רבתי - כולל אזור שומרון וגוש עציון - בנקודת איסוף בגבעת התחמושת.

אתה מלווה את המדינה הזו כבר שנים, מבחינה היסטורית וביטחונית. לחמת לצידו של אריק שרון ביחידה 101 ובצנחנים בפעולות רבות. כשאתה מדבר עם המתגייסים הצעירים, מה המסר שלך אליהם?


"המסר שלי מתייחס לירושלים - בכל הסדר שלא יהיה, צריך שירושלים תישאר מאוחדת ובידינו. זו משאלתי ואני חושב שזה צריך להיות חלק מכל הסדר מדיני. הריבונות שלנו בירושלים צריכה להתבסס על ניסיון של עשרים שנה שלא היינו שם, ולא הייתה לנו גישה למקומות שהם ערש לידתה של המולדת שלנו. זה צריך ללמד אותנו שאנחנו יכולים להתפשר על גישה למקומות קדושים ואולי גם על נושאים אחרים - אבל הריבונות במקומות הללו צריכה להיות שלנו ועל זה צריך לעמוד בכל הסדר".

יש הרבה לאן להתקדם

לאור המצב העגום באתרי הנצחה בדרום הארץ, הרי שהישגיהם של קאצ'ה וצוותו בגבעת התחמושת ראויים לשבח כמעט כמו הניצחון בקרב על הגבעה עצמה... אבל קאצ'ה אינו רואה את מפעלו כמושלם - ועוד ידו נטויה. "המוזיאון ואתר הקרב עצמו צריכים לעבור שדרוג רציני והתאמה למספר גדול של מבקרים. המוזיאון למשל הוקם לפני 32 שנה. אמצעי ההמחשה השתנו מעט בשנים הללו... ויש הרבה לאן להתקדם. גם את המסרים אנחנו צריכים לעבד. צה"ל עומד להעביר את מפקדת קצין חינוך ראשי ואת בית הספר למנהיגות ולחינוך צבאי ערכי לגבעת התחמושת, כחלק מתפיסה ערכית זו. תקציבים כרגע אמנם אין, אבל אנחנו לא מרימים ידיים" מסכם קאצ'ה באופטימיות.


אחוות לוחמים ודבקות במשימה
יחידה 101 היא יחידת קומנדו ישראלית שהוקמה ב-5 באוגוסט 1953 לשם ביצוען של פעולות תגמול, כמענה לחדירות רבות של מסתננים מירדן ומרצועת עזה לישראל, חדירות שנעשו למטרות גניבה ורצח.

הצורך בהקמת היחידה נבע מכישלונות חוזרים ונשנים של צה"ל, מתום מלחמת העצמאות, בלחימתו במסתננים ובכוחות סדירים של מדינות ערב שהתנכלו לישראל.

כמקים היחידה ומפקדה מונה רס"ן אריאל שרון, שהוזעק לשם כך מלימודיו באוניברסיטה העברית. היחידה ביצעה מספר רב של סיורים מעבר לגבול ופעולות רבות של פשיטות ומארבים, רובן כנגד מטרות אזרחיות.

מן הגדולות שבפעולות הייתה הפשיטה על מחנה אל-בורייג' ברצועת עזה. יחידה 101 היוותה קפיצת מדרגה ביכולתו המבצעית של צה"ל, בתחומים כמו הנחלת העיקרון של ביצוע המשימה בכל מחיר, קביעת נורמות גבוהות של שליטה בתפעול הנשק, קביעת נורמות גבוהות של הכרת אזור הפעולה ואחוות לוחמים שאינה יודעת גבולות. היחידה מנתה בפועל עשרות אחדות של לוחמים נועזים (כחמישים כולל אנשי מנהלה). אחד הבולטים בלוחמיה היה מאיר הר ציון.

יחידה 101 הייתה הראשונה שהשתמשה בתת מקלע 'עוזי' ותרמה לתדמית המצוינת שנוצרה לכלי נשק זה ככלי נשק קטן, אמין ומתאים לפעולות קומנדו וקרבות אש בטווח קצר. בחודש ינואר 1954, כחלק מניסיון להנחיל לצה"ל ערכי לחימה, מוזגה יחידה 101 לתוך גדוד 890 של חטיבת הצנחנים. שרון מונה למפקד הגדוד. יחידה 101 חוללה את המהפכה היחידה בתולדות צה"ל - מהפכת החי"ר המעולה, המדגישה את המקצועיות הטקטית. מהפכה זו הגיעה לשיאה במלחמת ששת הימים, והיא אחראית במידה רבה לתוצאותיה.
(מתוך אתר וואלה!פדיה, יחידה 101)

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. דל
  (05/06/2007)
  כתבה דלה חבל שאנשים באמת לא יודעים את הרקע והתקופה ליח'101 היה אפשרי להוסיף להכניס הרבה תוכן בקיצור לא מספיק
 2. כתבה מעולה
  (05/06/2007)
  יישר כוח על הכתבה, תודה לכם על החשיבות לנושא יישר כוח גדול
 3. תותח היית ונשארת
  (05/06/2007)
 4. דתי לי אין כמוכם!!!!!!!!!!!!!!
  (05/06/2007)
  תודה לכם שאתם מכניסים כתבות כאלה המשיכו כך
 5. כל הכבוד שאתם מראינים חילוניים
  (05/06/2007)
  חשוב להתיחס גם לגיבורים חילוניים בחברה שלנו והביא אותם למודעות. יישר כוח דתילי
 6. כל הכבוד
  (07/06/2007)
  באמת בן אדם מיוחד. יישר כח
 7. חוות קאצ'ה
  (23/11/2009)
  השאלה שלי לא ממש קשורה לכתבה רציתי לדעת אם שמעון מקבל מתנדבים בחווה שלו?

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49