'ירמיהו-גורלו של חוזה' מאת הרב בני לאו

ספרו החדש של הרב בני לאו מבקש ללמוד מתקופת ירמיהו ובנביא עצמו איך להימנע מחורבן  ולעורר שיח ציבורי בחברה הישראלית.

רות עפרי טאוב ו21/07/2010

(צילום: הוצאת ידיעות אחרונות)

לא אשתוק כי ארצי שינתה את פניה לא אוותר לה אזכיר לה ואשיר כאן באוזניה עד שתפקח את עיניה (אהוד מנור, אין לי ארץ אחרת)

החברה הישראלית מוצאת עצמה מתלבטת בשאלות קיום: בין הביטחוני לתרבותי, בין האוניברסלי ללאומי, בין כוחנות לבין מתינות והשלמה. תמרורי אזהרה רבים שבים ונדלקים - בחיים החברתיים, המדיניים, הערכיים של החברה בישראל. לא פעם מחפשים המשתתפים הפעילים בדיון הזה - מעצבי מדיניות, אנשי רוח ותקשורת, מנהיגים ופובליציסטים - מקורות השראה לעיצוב השקפת עולמם. הספר שלפנינו מבקש לתווך אל תוך השיח הישראלי את אחת מהקלאסיקות של העם היהודי - ספר ירמיהו.

 ירמיהו ליווה, בחייו ובנבואותיו, את החברה בדרכה אל חורבנה הראשון. מתבקש לחזור ולקרוא היום את דבריו כדי שלא לחזור על אותם הכישלונות. ספר ירמיהו, כפי שהוא מוגש לנו בתנ"ך, קשה לקריאה רציפה מכריכה לכריכה.

הפרקים מקוטעים, הסיפור אינו כרונולוגי וארבעים שנות פעילותו של הנביא אינן נשזרות לסיפור אחיד. בספר זה מציע לנו הרב בני לאו קריאה רציפה, המאפשרת לפגוש את הנביא ירמיהו ואת נבואותיו, הצומחות מתוך סיפור חייו וסיפורה של החברה היהודית בישראל של ערב חורבן הבית הראשון.

ספר זה בא לעורר שיח ציבורי במרחב החיים הישראלי והציוני ולפגוש את ירמיהו במלוא קומתו ובעומק המורכבות שבו. "אין ספק שהנביא הגדול ביותר שקם לנו בימי המלוכה, לפני חורבן ירושלים, וגם האומלל והשנוא ועז הרוח ביותר, היה ירמיהו. הוא לא נפחד מבית כלא, ממכות וגם מן המוות עצמו - ובחר להגיד לעמו האמת המרה עד הסוף [...] הוא ידע כי לא לעולם חוסן, והיה בטוח שלא יעבור זמן רב - לא יותר משבעים שנה ובבל תתרופף ותיפול [...] ירמיהו אהב את עמו וגם האמין באחריתו - ואמונתו נתקיימה עד היום הזה". דוד בן גוריון, מתוך דברים שנשא ביום הולדתו ה-84, שדה בוקר, תשרי תשל"א (אוקטובר 1970)

הרב ד"ר בנימין לאו מכהן כרב קהילת הרמב"ן ועומד בראש המרכז ליהדות וחברה בבית מורשה בירושלים. בהרצאותיו, בספריו ובשיעוריו מתווך הרב לאו את מקורות ההיסטוריה והמחשבה היהודית לציבור הישראלי. ספריו שראו אור עד כה הם: ממרן עד מרן - על מנהיגותו של הרב עובדיה יוסף; סדרת חכמים - שלושה כרכים על תולדות חכמי המשנה ואתנחתא - שני כרכים של עיונים בפרשת השבוע. הרב לאו הוא קול ייחודי של רבנות ישראלית המבקשת לשאת באחריות לחברה הישראלית כולה ולתרום להעמקת שורשי הזהות של אזרחי מדינת ישראל.

278 עמ'; 98 ש"ח
הוצאת ידיעות ספרים

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. ירמיהו - הספר של בנימין לאו
    (11/11/2012)
    אני לא אדם דתי, אבל קראתי את הספר הזה - ביומיים! אי אפשר לעזוב את הספר ! כתב ופירוש מדהים, עבודה מדהימה של הסופר , זה יותר מספר מתח - זה אמיתי. לא יאומן. אני מחכה לספרים הבאים שלו. איזה עבודה! פשוט תענוג לקרוא, וגם כעת גם להבין סוף סוף את ירמיהו.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49