האמנים נגד הנאמנות

מול בנין המוזיאון בת''א שם קרא דוד בן גוריון את הכרזת העצמאות בשנת 1948 הפגינה קבוצת אמנים ואנשי שמאל ובראשם שולמית אלוני ואורי אבנרי  נגד חוק הנאמנות.השחקנית חנה מרון טענה כי:''לאחר שישים ושתיים שנה שונה מאוד דמותה של המדינה במציאות מזו שנחזתה בהכרזת העצמאות''. בסיום העצרת נחתמה במקום "הכרזת העצמאות מפשיזם".

טולי פיקרש ו11/10/2010

הפגנה בתל אביב.אילוסטרציה (צילום: דוברות רשת אמית)

כחודש לאחר הקריאות להחרמת אריאל ממשיכים אמנים שמאלניים בצעדי מחאה והפעם כנגד חוק הנאמנות.

אנו אזרחיה של מדינת ישראל כפי שנחזתה במגילת העצמאות, מדינה שוחרת שלום המבוססת על עקרונות השוויון והחופש האזרחי. לא נהיה אזרחיה של מדינה המתחזה לישראל ואשר מפסיקה להיות דמוקרטית והופכת למדינה פשיסטית" הצהירו אמנים ואנשי שמאל אשר התכנסו לעצרת מחאה נגד "חוק הנאמנות" שאושר בממשלה.

עצרת המחאה התקיימה בשדרות רוטשילד בתל אביב, מול בנין המוזיאון שם קרא דוד בן גוריון את הכרזת העצמאות בשנת 1948.

 למרגלות פסלו של מאיר דיזנגוף, ראש העיר הראשון של תל אביב, קראה השחקנית חנה מרון מתוך הצהרת העצמאות: " מדינת ישראל תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות" וציינה כי לאחר שישים ושתיים שנה שונה מאוד דמותה של המדינה במציאות מזו שנחזתה בהכרזת העצמאות. בסיום העצרת נחתמה במקום "הכרזת העצמאות מפשיזם" (ראה נוסח בהמשך).

השותפים ליוזמה היו שולמית אלוני, אורי אבנרי, מיכה אולמן, ירון אזרחי, אלכס אנסקי, שרי אנסקי, מנחם ברינקר,גליה גולן, חיים גורי, סנאית גיסיס, רות הכהן, דוד טרטקובר, רן כהן, אליה ליבוביץ, אלכס ליבק, סמי מיכאל, מירב מיכאלי, חנה מרון, גבי סלומון, יהושע קנז, יורם קניוק, דני קרוון, ספי רכלבסקי, ורבים אחרים.

להלן הנוסח המלא של "הכרזת העצמאות מפשיזם" שהוקראה בעצרת: מדינה הפולשת בכפיה לתחום המקודש של מצפונו של היחיד האזרח ומענישה אותו, אם דעותיו ואמונותיו אינן דעת השלטון ואינן תואמות את "אופי" המדינה, מפסיקה להיות מדינה דמוקרטית והופכת למדינה פשיסטית. מאחורי מדרגות אלה הוכרזה מדינת ישראל. המדינה שהולכת ומחליפה את ישראל - תוך שהיא ממלאת את הארץ בשלל חקיקה גזענית, המובלת בידי הכנסת והממשלה - מוציאה את עצמה ממשפחת העמים הדמוקרטיים. לפיכך אנו, אזרחי ישראל של הכרזת העצמאות, שהתכנסנו כאן, מכריזים בזאת שלא נהיה אזרחיה של המדינה המתחזה לישראל ואשר מפרה את מחויבויותיה הבסיסיות לעקרונות השוויון, החופש האזרחי והשאיפה הכנה לשלום - עליהם קמה מדינת ישראל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. אלה שכחו
    (11/10/2010)
    מזה להיות יהודים,שונאי ישראל.
  2. הממשלה שכחה מה כתוב במגיל ת העצמאות
    (11/10/2010)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49