גמלא:שני נשרים שוחררו לחופשי

בשמורת הטבע גמלא, התקיים יום שהוקדש כולו לטובת המאמץ הלאומי להגן על אוכלוסיית הנשרים בגולן, יום הנשר השני במספר.

ליאת עפרי ו26/10/2010

אחד הנשרים לפני שחרורו (צילום: באדיבות רעיה בלחסן)

הנשר, מלך העופות, מרשים בגודלו ובהדרו (מוטת כנפיים 2.80 מטר), מקנן על שפת מצוק ודואג, יחד עם בת זוגתו הקבועה להמשיך את השושלת כל אביב. לצערנו, מושבת הנשרים המקננת בגמלא נמצאת בסכנה.

בשמורת הטבע גמלא מתקיימת פעילות ענפה סביב נושא הנשרים המקננים בקרבה, בשמורה מנטרים את הקינים, עוקבים אחר הנשרים בעזרת משקפות, מטבעים אותם, מצלמים את פעילותם ודואגים, ככל האפשר, שיוכלו להתקיים באין מפריע. בכל זאת, רבים הם האיומים על חייהם של מלכי העופות. הציבור שהגיע ל"יום הנשר" השנה גילה כי השמורה כולה לבשה בגדי חג.

דגלים בצבעי אדום ולבן התנופפו בשמורה, ואפילו אנשי רשות הטבע והגנים החליפו את החולצות הירוקות לחולצות לבנות. בשמורה נפרשו תחנות הסברה בהם יכלו המבקרים ללמוד אודות הביולוגיה של הנשר, הסכנות האורבות לו והפתרונות הדרושים להמשך הישרדותו.

בנוסף נהנו המבקרים מתחנות יצירה, איפור, צלמנייה (ניתן לראות באתר רשות הטבע והגנים), והמחזה שהתקיימה בתצפית העיר העתיקה גמלא על סיפור הקרב של המגנים היהודים מול הרומאים.

 שיאו של היום היה בשחרורם של שני נשרים אל מול עיניהם של המבקרים: הראשון נולד בגרעין הרבייה של חי-בר כרמל בשנת 2006, והשני חולץ בעבר מקינו לאחר שהוריו הורעלו וגדל בכלוב האקלום בשמורה. שני הנשרים שוחררו לטבע בעבר ונלכדו לאחרונה לצרכי בדיקות, טיבוע וסימוון.

לאחר שהנשרים פרשו כנף והתרוממו לשמיים על רקע נוף הבראשית של העיר העתיקה, נפתחו השמיים וגשם החל לרדת...

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49