נמשכות עבודות ההרס בשטח בית העלמין העתיק בוילנא

למרות הבטחות ממשלת ליטא נמשכות עבודות ההרס בבית העלמין העתיק.

טולי פיקרש ו12/06/2007

זעם רב בקרב הקהילה היהודית בוילנא, בעקבות המשך עבודות ההריסה בשטח בית העלמין העתיק במקום.

כזכור ממשלת ליטא הקימה וועדת מומחים בעניין בית העלמין היהודי העתיק בוילנא וזו קבעה פה אחד כי כל העבודות יופסקו לאלתר עד לבדיקת השטח לקביעת גבולות בית העלמין על ידי שני מומחים: המהנדס הישראלי אריה קליין והארכיאולוג גינטאלטאס זביאלה מליטא, ובפיקוח "ועידת רבני אירופה" והוועדה לשימור בתי העלמין באירופה.

סוכם כי הבדיקה תיעשה באמצעות גלי רדאר, במקביל דרשו המומחים מממשלת ליטא לאתר את השטח לשם הושלך העפר שנחפר עד כה בשטח ולאפשר את בדיקתו. לפני כשבועיים התכנסה הוועדה המתמדת של "ועידת רבני אירופה" באודסה שבאוקראינה במהלכה דווח, חבר הוועדה הרב יונתן נחום גוטנטאג, נציג "ועידת רבני אירופה" בוועדת המומחים, על הממצאים וההמלצות.

בעקבות הסערה הבינלאומית שהתעוררה עקב חילול בית העלמין הקימה ממשלת ליטא ועדת עבודה שהמליצה על הקמת וועדת מומחים שתקבע כיצד לנהוג. בוועדת המומחים שהוקמה ומומנה ע"י הממשלה חברים: הרב אלייקים שלזינגר והרב אהרן דוד דונר, נציגי הוועד להצלת בתי העלמין באירופה. נציג "ועידת רבני אירופה", הרב גוטנטאג, רבה של קהילת וויטפילד במנצ'סטר; ההיסטוריון, הפרופ' בוריס חיימוביץ מהאוניברסיטה העברית וכן היסטוריונים יהודים מארה"ב ומהנדסים וארכיאולוגים מישראל ומליטא.

ועדת המומחים הגישה את מסקנותיה לממשלת ליטא. הרב גוטנטאג טוען כי "בפועל הם ממשיכים את העבודות ופשוט מהתלים בנו ובעולם היהודי כולו. אספו אותנו מכל העולם. ישבנו שעות. יצאנו לשטח. הנושא הוא מידי רציני בכדי שממשלה החברה באיחוד האירופי תתייחס כך לוועדה מטעמה. אנו דורשים יישום מסקנות הוועדה לאלתר", הדגיש.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49