ראובן גפני

עורך וחוקר העוסק בחקר בתי כנסת בארץ ישראל ובהתיישבות היהודית בירושלים בעת החדשה.משמש עורך כתב העת ההיסטורי עת-מול של יד בן-צבי, ומחבר הספרים מקדש מעט, בית תפילה, נוסח ירושלים, חלומות ורוח, בין הפילבוקס לבית הנשיא. תלמיד לתואר שלישי באוניברסיטה העברית בירושלים, מתגורר בשדמות מחולה, נשוי (לאורית) ואב לשלושה (בארי, הילה ואמיתי).

 

תפילת ותיקין במלון של ר' שמואל החייט- סיפורו של בית הכנסת זהרי חמה בשכונת מחנה יהודה

לאחרונה ראה אור בהוצאת יד בן-צבי ספרו החדש של ראובן גפני, "נוסח ירושלים", המוקדש לסיפוריהם של כארבעים בתי כנסת במרכז ירושלים, דתילי מביא את הסיפור הפותח.

ראובן גפני ו07/12/2011

(צילום: אלעד זגמן)

לאחרונה ראה אור בהוצאת יד בן-צבי ספרו החדש של ראובן גפני, הפרק הפותח את הספר מוקדש לסיפורו של "בית שעוני השמש"- בית הכנסת זהרי חמה. 

 " 'אתה רואה את השעון הזה' אמר לי דודי, 'הוא מזכיר לי תמיד את עירי זו, את ירושלים [...] הנה שעון השמש לעולם ינוע כי לעולם זורחת השמש על ירושלים, על בתיה, על עציה ועל הריה, וכל עוד יש שמש יש שעון שמש [...] השעונים הרגילים הם כמו כל הכיבושים שפסקו ועברו מן העולם, כי המנגנון שלהם מעשה ידי אדם ולא הטבע מפעיל אותם. ואילו שעון השמש - לא יפסק מהלכו לעולם'.

(י' ביבר, דודי עקיבא ואני, עמ' 108).

 את בית שעוני השמש הירושלמי, המתנשא ברח' יפו מול פתחו של שוק מחנה יהודה, אין כמעט איש שאינו מכיר. לעומת זאת את סיפורו המיוחד של המקום, שהחל כיזמת חסד פרטית לפני למעלה ממאה שנה - זוכרים רק מעטים.

כשעלה ר' שמואל לעווי לירושלים בראשית המאה העשרים, גילה החייט האמריקני עד מהרה כי בעיר אין "בית הכנסת אורחים" מסודר ומזמין, המקבל את העולים לירושלים ומאכסן אותם ללא תמורה בימיהם הראשונים בעיר. משום כך החליט לרכוש בניין פשוט בן קומה אחת בשכונת מחנה יהודה, שאותו הפך עד מהרה לבית הכנסת אורחים "תפארת ירושלים". על הבניין הוסיף שלוש קומות, שבהן התאכסנו האורחים והופעל גם בית כנסת קטן. לבית הכנסת קרא "זהרי חמה", על שום מנהגו להקפיד ולהתפלל מדי יום שחרית לפי מנהג "ותיקין", עם הנץ החמה.        

בתחילה הקים היזם הפעלתן מרפסת תצפית עשויה עץ על גג הבניין, שממנה צפו המתפללים לכיוון מזרח על מנת לראות מתי תנץ החמה. ואולם עד מהרה החליט כי לבית הכנסת חסר פריט שיצדיק עוד יותר את שמו - שעון שמש אמיתי, מעשה ידי אדם. כך הזמין את ר' משה שפירא, בחור צעיר מישיבת מאה שערים, שנודע כתוכן שעונים מופלא ובקיא, וזה הקים במקום שעון שמש הפועל על פי "שיטת הנקודה": בקצה המוט האנכי שנקבע על השעון ניקב שפירא נקב קטן, שדרכו הוטלה קרן שמש דקיקה שהאירה את השעה המתאימה על לוח הספרות. שפירא, כך מסופר, הוזמן עד מהרה להכין שעון שמש גם על הר הבית, לבקשת אנשי הוו'קף, אולם העדיף להתחמק מהם ולברוח לפתח תקווה, בה המשיך ליצור שעוני שמש, בין השאר על חזית בית הכנסת הגדול של המושבה. 

ברבות השנים הפך המגדל בן ארבע הקומות לאחד מסמליה האהובים והמוכרים ביותר של העיר, וכשפרצה בשנת 1941 שריפה שכלתה את הקומות העליונות של הבניין ובכללן את שעון השמש, הייתה העיר כולה אבלה. אחד האבלים אף כתב על השריפה חיבור בשם "מגילת האש"...

למרות ניסיונות שונים, בסופו של דבר תוקן שעון השמש בידי עיריית ירושלים רק בשנת 1980, ואף זאת לא בצורתו המקורית. בית הכנסת, מאידך, ממשיך לפעול עד היום, והפך לבית הכנסת המוכר והאהוב ביותר על סוחרי ומבקרי השוק הסמוך, הממלאים את קומתו הראשונה במשך רוב שעות היום. במהלך השנים התפללו במקום אף רבנים נודעים ומוכרים, ביניהם הצדיק הירושלמי ר' אריה לוין, ובנו הרב רפאל לוין, שעליו כתב הרב איל ורד בספרו:

"רחוב יפו עדיין ישן את שנתו ושוק מחנה יהודה ההומה עוד טרם נעור לחיים, אך בבית הכנסת זהרי חמה כבר דלק האור [...] רבי רפאל כבר היה שם, כולו שמח ומוכן. תמיד הוא שם לפני כולם. יודעי דבר היו אומרים שהוא נמצא בבית הכנסת כבר משעה שלוש לפנות בוקר. נכנס שם ונועל אחריו. בוודאי לומד קבלה או נסתר, או עוסק בייחודים עליונים. רב הנסתר על הגלוי".

(א' ורד, בדרך סיפרתי מעשה, עמ' 33-32)

 כיום, כאמור, משמשת הקומה הראשונה כמספר חדרי תפילה הפועלים זה לצד זה. בקומה השנייה מצוי בית כנסת נוסף, הומה פחות, המשמר משהו מאווירתו המקורית של המקום. בבית הכנסת ניתן לבקר במשך מרבית שעות היום, ואולם יש להקפיד שלא להפריע למהלכן של התפילות ושיעורי התורה הנערכים במקום.

(בית הכנסת זהרי חמה, רח' יפו 92, ירושלים).    

 

(צילום: אלעד זגמן)

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49