פרופ' אליעזר דוד יפה יקבל את פרס יו''ר הכנסת

פרופ' אליעזר דוד יפה נולד בקליבלנד,אוהיו, בארה"ב בשנת 1933, עלה ארצה בשנת 1960 והיה בין מייסדי וראשוני המורים של ביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית.

עמי שרון ו02/01/2012

(צילום: א. בן חיים)

פרופ' אליעזר דוד יפה נולד בקליבלנד,אוהיו, בארה"ב בשנת 1933, עלה ארצה בשנת 1960 והיה בין מייסדי וראשוני המורים של ביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית. לפני כן התנדב כעובד סוציאלי במעברת תלפיות בירושלים בשנת 1956 . את השכלתו והכשרתו המקצועית רכש בארצות הברית, שם הוענקו לו תאר ראשון בסוציולוגיה ופסיכולוגיה, תואר שני בעבודה סוציאלית, תואר שני נוסף בקרימינולוגיה, ותואר דוקטור בעבודה סוציאלית. הוא שימש כיועץ למשרד העבודה והרווחה וכיהן כחבר בוועדות מיניסטריאליות אחדות, כולל ועדת ראש הממשלה (גולדה מאיר) לנוער וילדים במצוקה, מועצת ראש הממשלה (שמעון פרס ויצחק שמיר) למדיניות רווחה חברתית, ועדת נשיא המדינה (חיים הרצוג) למתנדבים מצטיינים, ובוועדה לקביעת קו העוני בישראל (מנחם בגין). בין השנים 1970-72 פרופ' יפה היה מנהל המחלקה לשירותי קהילה ומשפחה של עיריית ירושלים (בהשאלה מהאוניברסיטה העברית), הפך אותה ל"מעבדה" שלו, והנהיג רפורמות סוציאליות וניהוליות חשובות מאוד, שכולן אומצו מאז ברחבי המדינה - במיוחד הפרדת הטיפול האישי מהזכאות להבטחת הכנסה, ביזור שירותים סוציאליים בשכונות, הקמת מדור לקשישים ויחידה לתכנון בשירותי הרווחה, והשוואת שירותי רווחה במזרח ירושלים לאלה של מערב ירושלים.

תפקידים אקדמאיים

פרופ' יפה היה יו"ר ועדות מרכזיות בבית הספר לעבודה סוציאלית (ועדת ההוראה, ועדת הקבלה, ועדת המחקר, ועדת המינויים, ועוד), היה חבר הסנט, וכמובן הנחה תלמידי מחקר ברמות המתקדמות. ייסד ולימד את מערך הקורסים במחקר בתקופת הקמת ביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. היה יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים האקדמאיים, חבר בוועדה המרכזת של איגוד העובדים הסוציאליים, וחבר מייסד ויו"ר הוועדה האקדמית של הקרן הבינלאומית לחינוך (ISEF). הוא היה חבר במערכת כתב-העת "חברה ורווחה", כיהן כחבר במערכת כתב העת הבינלאומי "Public Management Review", והיה חבר במועצת העובדים הסוציאליים וחבר הנהלת המועצה הלאומית להתנדבות. פרופ' יפה היה יועץ לקרן רוטשילד ומייעץ היום לקרנות פילנתרופיות פרטיות ולתורמים פרטיים בישראל ובחו"ל. הוא משמש כפרופסור אמריטוס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים והיה הראשון לכהן כראש קתדרת Centraid-L. Jacques Menard לחקר ההתנדבות, העמותות והפילנתרופיה. זוהי הקתדרה היחידה הקיימת בתחום זה בישראל, והיא מהווה אלמנט חשוב בלימודים בארץ לניהול עמותות.

מחקרים, פרסומים וספרים

מחקריו של פרופ' יפה מתמקדים בשירותי הרווחה לילדים ולמשפחה, בחקר המגזר השלישי, ההתנדבות והפילנתרופיה בישראל, וב- MICROLENDING . הוא חקר ולימד את נושאי האימוץ הבין-ארצי (וסייע בכתיבת החקיקה חדשה בנושא). היה בין הראשונים בישראל ללמד על ניהול ארגוני עמותות, גיוס תרומות, פילנתרופיה בישראל ובחו"ל, ושקיפות בסקטור השלישי בישראל . הוא היה חוקר חלוץ בנושא טיפול פרטני וקהילתי תוך רגישות לתרבות ולמוצא של המטופל. הוא פרסם מחקרים על סטריאוטיפים עדתיים בישראל וביצע מחקר אמפירי נדיר בו קיבל ללימודים אוניברסיטאיים (כיו"ר ועדת הקבלה של ביה"ס לעבודה סוציאלית) קבוצה גדולה של תלמידי "טעוני הזדמנויות" (המונח של יפה) שהיו מתחת לחתך הקבלה לאוניברסיטה. הוא פרסם עד עתה 15 ספרים וקרוב ל-80 מאמרים מדעיים ופרקים בספרים, וכותב בכתבי-עת מקצועיים ובעיתונות הישראלית והבינלאומית.

 תעודות הוקרה

פרופ' יפה קיבל את "אות נשיא המדינה" לפעילות התנדבותית מצטיינת, את פרס ראש עיריית ירושלים על פעולתו המצטיינת כיו"ר האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, ופרס "כנס שדרות" על מנהיגותו ותרומתו לציבור הישראלי. כן קיבל פרופ' יפה את הפרס ע"ש ברנרד רוול (Bernard Revel Memorial Award) המוענק מדי שנה למלומד ולמנהיג הקהילתי המצטיין מקרב בוגרי Yeshiva University ,ו"אות ברוולד" על תרומתו לבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית במשך 40 שנה. פרופ' יפה הינו פרשן כן ועצמאי וחוקר בעיות חברתיות בישראל, וחסיד נלהב של נתינה ושל מעורבות ישירה בענייני חברה בישראל. היה זה פרופ' יפה שהעלה את רעיון הזיווג twinning) ) בפרויקט שיקום השכונות, שלפיו חברו יחדיו הפדרציות היהודיות ופילנתרופים פרטיים מחו"ל ויצרו קשר ישיר ושותפות עם שכונות מצוקה בישראל. בשנת 1990 פרופ' יפה ייסד את "האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית" כדי לסייע לעולים חדשים ולישראלים נזקקים אחרים, והוא פועל בה כיו"ר בהתנדבות. אגודה זו נתנה עד כה למעלה מ - 34,000 הלוואות ללא ריבית בסכום כולל של 93 מיליון דולר, מהם כ-20 מיליון דולר לעסקים קטנים בכל הארץ. האגודה הוענקה "אות שר משרד העלייה והקליטה" עבור סיוע לעולים חדשים, בעיקר מאתיופיה ומחבר העמים (www.freeloan.org.il , וקיבלה אות הוקרה ממשלתית עבור מתן הלוואות לעסקים קטנים בצפון בזמן מלחמת לבנון השנייה. בשנת 2000 פרופ' יפה בנה אתר אינטרנט חשוב (www.givingwisely.org.il ) המכיל פרופילים של כ-30,000 עמותות וקרנות פילנתרופיות הפועלות ישראל. האתר מהווה שירות חיוני מאוד וחינם לאזרחים המחפשים שירותים שונים בארץ, תורם רבות לשקיפות הארגונים, ומסייע לתורמים בעולם המעוניינים להכיר ולתרום ישירות לעמותות בישראל. פרופ' יפה מכהן , יחד עם מר ראלף גולדמן מבכירי הג'ונט בישראל JDC)), כיו"ר משותף של "המרכז לחקר הפילנתרופיה בישראל" באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא פעיל מאוד במאמץ רבת שנים לשינוי חוקי המס ולשפר היחס של הממשלה כלפי הסקטור השלישי בישראל, ולאחרונה היו הישגים בתחום זה כגון ביטול מס מעסיקים (שגרם לחיסכון לעמותות של כ- 300 מיליון שקל לשנה). פרופ' אליעזר יפה אב לארבעה ילדים ו-17 נכדים שכולם נולדו בישראל וחיים בה. אשתו, רבקה, נפטרה בחודש ספטמבר, 2008.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49