המרלין מונרו החרדית הראשונה

מיזם חדש של משרד התרבות מציג: חממת קולנוע ליוצרות מהמגזר החרדי. שרת התרבות והספורט לימור לבנת נפגשה עם 12 נשים חרדיות שנבחרו ליטול חלק בחממת קולנוע ליוצרות מהמגזר החרדי ואמרה:''זה לא מובן מאליו שעל רקע ההקצנה בחלקים מהציבור החרדי, ישנן נשים אמיצות שבוחרות להגשים עצמן ולאמץ את הקולנוע כדרך חיים כנגד המוסכמות החברתיות''.

עידן הראל ו08/02/2012

(צילום: באדיבות מגד גוזני)

(צילום: באדיבות מגד גוזני)

הפרויקט, ביוזמת משרד התרבות והספורט וקרן גשר לקולנוע רב תרבותי, ובשיתוף מפעל הפיס והרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, הינו חלק מתוכנית הדגל של משרד התרבות והספורט "נותנים במה" לעידוד וחיזוק התרבות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

השרה לבנת: "מדובר בפרויקט מרגש, חדשני ופורץ דרך, שנועד לקדם ולשלב נשים חרדיות בעשייה הקולנועית הישראלית. זה לא מובן מאליו שעל רקע ההקצנה בחלקים מהציבור החרדי, ישנן נשים אמיצות שבוחרות להגשים עצמן ולאמץ את הקולנוע כדרך חיים כנגד המוסכמות החברתיות. אני משוכנעת שמפגש של היוצרות החרדיות עם אנשי המקצוע של קרן גשר יועיל ויטיב עם שני הצדדים, אבל אין ספק שמי שתרוויח ממנו בעיקר היא התרבות הישראלית כולה, שמתעשרת ומשתבחת והופכת ססגונית וצבעונית יותר".

שרת התרבות והספורט לימור לבנת, קיימה בלשכתה בתל אביב מפגש מיוחד עם נשים חרדיות, יוצרות קולנוע, שהמכנה המשותף של כולן הוא כמיהתן ליצור סרטים, למרות הקשיים המורכבים העומדים בדרכן. על מנת להעניק להן את הכלים ולשפר את האיכות המקצועית של סרטיהן נולד הפרויקט החדשני והראשון מסוגו: "חממת קולנוע ליוצרות מהמגזר החרדי". להוצאתו של הפרויקט מהכוח אל הפועל חברו יחד משרד התרבות והספורט, קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, מפעל הפיס והרשות השנייה אשר הקצו כל אחד בתחומו משאבים כספיים ומקצועיים הנדרשים למיזם.

פרויקט זה הינו נדבך נוסף בתכנית הדגל של משרד התרבות והספורט "נותנים במה" לקידום ועידוד התרבות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. בתהליך לידתו של המיזם נלקחו בחשבון המורכבות והרגישויות הנובעים ממנו ולפיכך ננקטו פעולות לבניית יחסי אמון בין היוצרות הנוטלות חלק בחממה לבין שותפי הפרויקט ומוביליו. אותן נשים, שבחלקן הגדול מטפלות ביומיום במשפחות מרובות ילדים, תקבלנה במסגרת החממה סיוע כספי (מענקי פיתוח), לצד מפגשי העשרה וליווי מקצועי ואישי מצד חונכות מתעשיית הקולנוע הישראלי.

מבין 46 נשים חרדיות שהגישו את מועמדותן ולאחר מיון מקצועי, נבחרו 12 יוצרות שישתתפו בפרויקט. יוצרות אלה מגיעות מאזורים שונים בארץ, מרביתן תושבות בני ברק וירושלים. חלקן חרדיות מבית וחלקן בעלות תשובה המשתייכות לזרמים וחסידויות שונות. (ליטאים, חסידות בעלז, חסידות גור ואחרים) החממה תנוהל ע"י הצוות המקצועי של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי.

השרה לבנת: "מדובר בפרויקט מרגש, חדשני ופורץ דרך, שנועד לקדם ולשלב נשים חרדיות בעשייה הקולנועית הישראלית. על רקע ההקצנה בחלקים מהציבור החרדי, ישנן נשים אמיצות שבוחרות להגשים עצמן ולאמץ את הקולנוע כדרך חיים. אני משוכנעת שמפגש של היוצרות החרדיות עם אנשי המקצוע של קרן גשר יועיל ויטיב עם שני הצדדים, אבל אין ספק שמי שתרוויח ממנו בעיקר היא התרבות הישראלית כולה, שמתעשרת ומשתבחת והופכת ססגונית וצבעונית יותר".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49