דעה: גם אחרי שבוע מילואים אני לא מרגיש פראייר

אביחי טבק חזר משבוע מילואים ברמת הגולן וגילה כי גם חבריו לפלוגה אם עולים אם שמאלנים ואם מתנחלים שהתייצבו כולם למילואים מרגישים כי זו זכות לתרום למדינה ולשרת אחד לצד השני לאל הבדלי דת גזע ומין.

אביחי טבק ו24/07/2012

טבק.לא מרגיש פראייר (צילום: באדיבות אביחי טבק)

השבוע חזרתי משירות מילואים של היחידה שלי ברמת הגולן. זה היה שבוע ארוך, קשה, מתיש וחם ובעיקר חם. כדרכם של אימונים צה"ליים בימי הקיץ המהבילים עיקר הפעילות נערכת בלילות ובשעות הבוקר המוקדמות, מה שהשאיר את שעות היום הארוכות ל"השתזפות" לא נעימה על אדמת רמת הגולן ובתפילה לטמפרטורות שיירדו או לפחות לקרטיבים ולקרח שמדי פעם סיפק לנו הרס"פ.

השעות הארוכות של הבטלה והשעמום היוו זמן מצויין לשיחות בין החבריםולגילויים מפתיעים על חבריי הותיקים ששכבו לידי בניסיון לתפוס צל (מהעץ לא ממני).

כמו בכל הקלישאות הטובות המגוון בפלוגה שלי יכול לייצג היטב את החברה בישראל(בכלל, הפלוגה שלי נראית כאילו נבחרו אנשיה אחד-אחד ע"י אנשי "צו פיוס").

קחו לדוגמא את המ"מ (מפקד המחלקה) שלי אבי, בחור אתיופי צעיר שהתגבר על ההבדלים התרבותיים, התגייס לגולני ומשם המשיך לבה"ד 1 כקצין מצטיין. מה שלא מסייע לו היום, שנתיים אחרי השחרור לפלס את דרכו בשוק העבודה כאשר הוא נתקל פעם אחר פעם בכל הסטיגמות הקיימות ומתקשה לקבל צ'אנס.

או למשל דימה. קצין נוסף בפלוגה, שעלה לארץ בגיל 17 כחייל בודד ובנחישות התקדם עוד בסולם הדרגות אבל גם כשהשתחרר לא שכח מאין הוא בא. הוא ייסד והקים, יחד עם שני חברים, את עמותת "אח גדול" הדואגת לחיילים בודדים הדואגת לתמיכה, הבנה ועידוד  לאותם חיילים שלאחר סוף שבוע קשה של אימונים או פעילות מבצעית חוזרים לדירה ריקה.

ויש לנו ממש כמו שכתוב בספר גם את המתנחל ממגרון ואת הדוקטורנט ה"שמאלני קיצוני", שבאופן מפתיע בצבא על אף חילוקי הדעות יכולים לשוחח בצורה כנה ופתוחה על כל נושא שבוער בהם. ולא חסרים גם בני הפריפריה, הגיאוגרפית והחברתית, שבאים ונותנים כתף כמה שרק אפשר וכמובן סטודנטים רבים (ואני בתוכם) הלומדים ממגוון המקצועות הרחב ומכל ההתמחויות הקיימות.

תתפלאו לשמוע כי גם בשבוע כזה "דרמטי" מבחינה פוליטית, בו כל ערוצי החדשות מדברים רק על ועדת פלסנר ו'קדימה - תפרוש או לא תפרוש' לא דיברנו על ה"שיוויון בנטל" ואף אחד לא הרגיש פראייר או טיפש. אז נכון שלא הפסקנו להתלונן על התנאים (רבע-בצחוק ובעיקר ברצינות, אבל אי אפשר להאשים אותנו, ב40 מעלות של חום ועייפות כל אחד היה קצת יוצא מדעתו) אבל באמת, שלא הרגשנו שאנחנו עושים טובה למישהו או שמעכשיו, בגלל שאנחנו סבלנו - מגיע לנו יותר, באנו לשרת - כי עכשיו זה התור שלנו!

התור שלנו להיות אלו שמשקיעים ממרצם וזמנם (ופה המקום לציין כמובן את המשפחות התומכות מהבית, שנושאות בקושי לא פחות מכל אחד מאיתנו). התור שלנו להיות אלו שבשעת פקודה יתייצבו ראשונים, וביותר מ100% התייצבות (כן, בצה"ל מסתבר שגם זה אפשרי..) יגיעו כדי לתת כתף במאמץ ההגנה על עם ישראל, כמו שהיה בחומת מגן, מלחמת לבנון השניה, עופרת יצוקה או בכל אחת משעות החירום בשנים האחרונות.

והתור שלנו - להיות מילואמניקים!

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. אחי זה הכי
  (24/07/2012)
  אח שלי, שיחקת אותה, איזו תמונה! יישר כח!!!!! האחות הגאה.
 2. הנה מישהו ששם את הדברים על השולחן
  (24/07/2012)
  ממתי לעשות צבא זה פראיירים?? זו החובה שלנו ולכן ככה צריך לעשות ומי שלא עושה הוא הבעייתי! לא יודע מי זה הבחור הזה ובאיזה יחידה הוא משרת אבל אנחנו צריכים עוד אנשים כמוהו שלא מתביישים באידיאלים שלהם (ולא קוראים לעצמם \'פראיירים\')
 3. טבק, איך גולני הצמיחה דוקטורנט ועוד שמאלני קיצוני?? אולי
  (25/07/2012)
  הוא השתחל אלינו לגדוד מצנחנים או משהו...

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49