קק"ל נערכת לט"ו בשבט: מאות אלפי שתילים עושים דרכם לכל רחבי הארץ

את אירועי נטיעות ט"ו בשבט מובילה קק"ל החוגגת בימים אלו 113 שנים כארגון הסביבתי הירוק והמשפיע במזה"ת. שבוע הנטיעות נפתח באירוע נטיעות בהשתתפות מאות תלמידים ביער בן שמן. מאות אלפי שתילים עושים בימים אלה את דרכם לכל רחבי הארץ לקראת 'שבוע הנטיעות' ששיאו בימים חמישי ושישי השבוע- ט"ו בשבט.

עטרת זרביב ו13/01/2014

(צילום: באדיבות יוסי זמיר)

(צילום: באדיבות קק"ל)

בט"ו בשבט הקרוב, מציינת קרן קימת לישראל 113 שנים של יצירה ירוקה בהן חוללה עשייה עצומה וחסרת תקדים למען מדינת ישראל ותושביה. תחילה, באמצעות הקופסה הכחולה, הכשירה קק"ל את הלבבות של העם הגולה; בד בבד רכשה קק"ל את אדמת הלאום וסייעה להקמת מאות יישובים ופיתוחם. מאז ועד היום קק"ל מגשימה את חזונו של העם היהודי במולדתו: גואלת את אדמת הארץ, צובעת אותה ביערות מלבלבים ובשדות ירוקים, תורמת למשק המים, פותחת את נופי הארץ לציבור הרחב, יוצרת פארקים לרווחת התושבים בכל רחבי הארץ ופועלת במרץ לשימור משאבי הסביבה למען הדורות הבאים.

לקראת שבוע ט"ו בשבט, יצאה קרן קימת לישראל בקריאה לציבור להשתתף באירועי קק"ל המרכזיים ברחבי הארץ הפתוחים לציבור הרחב ללא תשלום.

בין היתר, קק"ל מציעה במהלך השבוע הקרוב- ביקור מודרך במשתלות קק"ל, השתתפות בסדר ט"ו בשבט חגיגי ביער אילנות, ביקור בבית נחמיה מרכז הזרעים של מחלקת היער של קק"ל, נטיעות קבוצתיות ביערות קק"ל, הפעלות לילדים ולכל המשפחה והכנת עציצים במשתלות קק"ל בגילת בדרום, אשתאול במרכז וגולני בצפון, חוויית נטיעה ביערות קק"ל בסגנון טע וסע ביער לביא בצפון ו ביער בן שמן במרכז, אירוע לילדים ולכל המשפחה ביריד המזרח בנמל תל אביב עם תחנות הפעלה ויצירה בגינת המשחקים הגדולה במקום, הפנינג הפעלות לכל המשפחה על עצים ובעלי חיים בטבע וביער בן שמן וטיול בדרך חווייתית בפארק עדולם ברגל ובאופניים.

לדברי יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר : "ידיה של קק"ל עמוסות עתה עבודה יותר מאי פעם.  עוד פארקים, עוד שבילי אופניים, עוד יערות, עוד פרויקטים מחוללי מפנה. ב- 113 השנים האחרונות, קק"ל הוכיחה שהיא הגוף היחיד שיש ביכולתו להתמודד עם כל המשימות האלה. זהו הדי.אן.איי של קק"ל וזה מה שנעשה גם בעתיד למען כל תושבי ישראל". 

זו השנה החמישית שקק"ל יוזמת ומוציאה לפועל את פרויקט "עץ לכל תושב" שהינו מפעל הנטיעות מהחשובים ביותר של ישראל. במסגרת הפרויקט ניטעים מיליוני שתילים. העצים הם כלי לשמירה על השטחים הפתוחים, על המגוון הביולוגי, מטהרים את האוויר ממזהמים, מצננים את הטמפ' של האוויר, יערות מעניקים שירותים חברתיים חיוניים של בילוי בחיק הטבע. מאות החניונים שבנתה קק"ל ביערות מלאים בסופי השבוע במבקרים ומטיילים.

לטובת העניין הוחלט לייער את הערים בשטחים הציבוריים הפתוחים, בשדרות עירוניות ובחורשות, באופן שיבטיח חיסכון מירבי בצורך בהשקיה, צינון הטמפרטורה בערים ושיפור איכות החיים בסביבה האורבנית. לעצים תפקידים רבים בשטחים העירוניים ביניהם הצללת בתים וכבישים, יצירת נוף אסתטי, צינון אוויר, קיבוע פחמן דו-חמצני, ספיגת מזהמי אוויר, הענקת בתי גידול לבעלי חיים, מקור פירות בר לבעלי חיים ומטיילים כאחד, נכס נדל"ן וכלי חינוכי.

בימים אלה מועמסות עשרות משאיות במשתלות קק"ל: גולני בצפון, במרכז אשתאול וגילת בדרום, במאות אלפי שתילים, שעושים את דרכם לכל רחבי הארץ בהם יתקיימו טקסי נטיעות. בין העצים שיינטעו השנה: עצי אלון, אלת המסטיק, רוזמרין שיכי, רותם, שקד מצוי, הדס מצוי, אורן מכל המינים, אלה ארצישראלית, אלה אטלנטית, שיח אברהם, אלון תולע, חרוב, ער אציל, הרדוף הנחלים, איקליפטוס ממינים שונים ועוד. בין השאר נבחרו שתילים מיוחדים לנטיעה עירונית לפי המלצתם של אגרונומי קק"ל.

לכבוד ט"ו בשבט השנה, חג האילנות, מובילה קק"ל במסגרת פרויקט מיוחד שיזמה קק"ל להעלאת המודעות והחשיבות של שמירה על איכות הסביבה, תחרות גיבורי הסביבה.

אירועי קק"ל  המפורטים באתר האינטרנט של קק"ל: www.kkl.org.il ובמגזין הטיולים: www.eyarok.org.il. פרטים והרשמה מראש ב 'קו ליער', מוקד המידע של קק"ל- 1-800-350-550 ובאמצעות הדוא"ל  Moked1@kkl.org.il

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49