הקלע הדתי לא לבד: נמשכת הדרת הספורטאים ששומרים שבת

בעקבות פנייתו של הקלע הדתי, אבישי ברט, לאפשר לו להתחרות באליפות ישראל גם בימי חול, התבטאה שרת הספורט כי תפעל לשוויון הזדמנויות בין כלל הספורטאים במדינה. עד כה, ספורטאים רבים, ביניהם השחיינית הצעירה והמוכשרת מיקה רוקח, נפגעים מקיפוח שנמשך שנים רבות וספק אם יסתיים בקרוב

קובי דופלט ו25/06/2015

השרה רגב (ארכיון)

מיקה רוקח זוכה במדלייה (צילום: באדיבות מיקה רוקח)

באחרונה, במספר הזדמנויות שונות, עלתה המודעות לקיומם של תחרויות ספורט רשמיות במדינה במהלך השבת, דבר שמונע מספורטאים רבים ששומרים מצוות להתחרות בענפי הספורט שבהם הנם עוסקים. זאת, כמובן, מפאת קדושת השבת.

בהמשך לכך, רק לפני ימים בודדים, פנה הקלע הדתי, אבישי ברט, לבית הדין לספורט נגד קיומה של אליפות ישראל הקרובה, שאליה הוא העפיל, בשבת. ברט העפיל גם בשנה שעברה לאליפות ישראל לקליעה באקדח אוויר, אך גם אז השתתפותו נמנעה משום שהתחרות התקיימה בשבת. השנה העפיל ברט בשנית לתחרות, וגם כעת היא צפויה להתקיים במהלך אחת השבתות של חודש יולי, ולפיכך פנה ברט לבית הדין.

בתגובה, טען היועץ המשפטי של התאחדות הקליעה כי התחרות מתקיימת בשבת בשל קשיים ארגוניים. כמו כן, טען שמטרת העתירה של ברט לשנות סדרים שקיימים בספורט הישראלי עשרות שנים. עם זאת, שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אשר שמעה על המהלך, גיבתה את ברט וציינה בעמוד הפייסבוק שלה כי "לא יעלה על הדעת, שספורטאי ישראלי מצטיין לא ישתתף באליפות ישראל בקליעה רק מפני שהיא מתקיימת בשבת. מדובר במצב שאינו תקין ונוגד את עקרון שוויון ההזדמנויות בחברה".

"אפעל כדי לאפשר לכל ספורטאית וספורטאי שעמדו בקריטריונים הנדרשים להשתתף בתחרויות כמו יתר הספורטאים. את הדברים אמרתי לאחר ששמעתי על הקושי של אבישי ברט לקחת חלק בתחרות קליעה שתתקיים בשבת במסגרת אליפות ישראל בקליעה, וזאת משום שהוא שומר שבת".

בשיחה שערכנו עם מספר גורמים שעוסקים בספורט במגזר הדתי, בהם יו"ר אגודת אליצור, מר אלי עציון, עולה כי מדובר בתופעה רחבה אשר מתקיימת שנים רבות וספק אם תיפתר בקרוב. דבר שגם תלוי בכל ענף ספורט בפני עצמו. כך, בענף הכדורסל, בו ישנם מספר אגודות "אליצור" דומיננטיות, התאפשר לפני מספר שנים להעביר את משחקי הליגה של קבוצות האגודה מיום השבת. בעבר, דבר זה התאפשר גם בענפי ספורט נוספים כדוגמת ג'ודו. עם זאת, ברוב ענפי הספורט (כדורגל, כדורעף, וכו') המשחקים והתחרויות מתקיימים גם בשבת.

לעומת זאת, ספורטאי או ספורטאית דתיים שישחקו בקבוצות שאינן בעלות זיקה דתית, גם בענף הכדורסל (מכבי תל אביב, הפועל ירושלים, וכו'), לא יוכלו לקבל את "ההטבה" המבוקשת ולהעביר את משחקי קבוצתם לימי החול, וכנראה שמשחקי קבוצתם ישוחקו גם במהלך השבת. דבר זה, מונע מספורטאים דתיים רבים לצאת מהאגודות הדתיות המסורתיות, אשר יכולות לדאוג לצרכים הבסיסיים של הספורטאי הדתי. דילמה זו, פוגשת גם את שחקנית הכדורסל הדתייה, נעמה שפיר, אשר נאלצה להפסיד משחקים של נבחרת ישראל שהיו מאלצים אותה לנסוע במהלך השבת.

בשונה מענפי הספורט הקבוצתיים, בתחרויות ספורט אישיות המצב קיצוני יותר, ובהם אין התחשבות בצרכי הספורטאי הדתי. כך למשל, הסייף הדתי יובל פרייליך (שהיה אלוף אירופה לנוער וקדטים; ואלוף עולם לקדטים) נאלץ להפסיד תחרויות מפאת קיומם ביום השבת, עד שבג"ץ קבע שעל איגוד הסייף לאפשר לו להתחרות ביום חול, או להעניק ניצחונות טכניים בקרבות מהם נמנע ממנו להשתתף בארץ.

ספורטאית נוספת שעמדה בפני דילמה זו, היא מיקה רוקח, שחיינית בת 15 מפתח תקווה שמתחרה בסגנונות החתירה והפרפר. למרות גילה הצעיר, היא הספיקה לגרוף לכיסה הישגים רבים ומספר מדליות ואף הגיעה למקום שני באליפות ישראל לגילאי 15. גם כאן, רוב התחרויות מתקיימות בימי שישי ושבת, דבר שגורם למיקה להיעדר מתחרויות שמתקיימות בימים אלו.

בעקבות כך, איגוד השחייה מאפשר התגמשות מסוימת אשר מאפשרת למיקה לבצע "שחיית השלמה" בימי חמישי או שישי. על אף ההתחשבות מצד האיגוד, במהלך שחייה זו, מיקה מתחרה "מול השעון" וללא מתחרים נוספים לצידה, דבר שכמובן פוגע באופן משמעותי במוטיבציה, בתחרותיות ובהישגיה במהלך תחרויות השחייה.

כך, נראה שכל עוד הספורטאי הדתי מתחרה בענף ספורט אישי, הוא יהיה כנראה לבד במערכה על השבת, ואף יתקשה לפעול מול הלחץ והנוחות של חבריו למקצוע, להתחרות ביום השבת.

כך או כך, הדיון בעתירה של אבישי ברט יהיה ביום ראשון בבית הדין של ההתאחדות לספורט, פחות משבועיים לפני מועד האליפות ב-11 ביולי. בכל מקרה, אירוע זה העלה שוב את הדיון על חופש הדת בספורט בישראל, ומי יודע, אולי בקרוב יעוגנו זכויות הספורטאי הדתי בכלל ענפי הספורט באופן מסודר.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49