5 דברים שלא ידעתם על תעשיית הסייבר הישראלית

ישראל היא מעצמת סייבר בינלאומית אבל יש דברים מסוימים שחלקנו עדיין לא יודעים עליה: החל מרפורמה חדשה של משרד הביטחון, דרך לימודי סייבר בבית הספר ועד חמ"ל מיוחד של צה"ל – הנה הפרטים הכי מעניינים על העתיד של תעשיית ההייטק

עידן הראל ו08/11/2017

Pixabay (צילום: Pixabay)

מעל רבע מהחברות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב הן חברות הייטק, ונכון למאי 2012 הן היוו כ-12% מסך שווי החברות. נדמה שסייבר נמצא מסביבנו כל הזמן וישראל נחשבת מעצמת הייטק גם בהשוואה למדינות גדולות כמו ארצות הברית, בריטניה וגרמניה.

עם זאת, הנה 5 דברים שלא ידעתם על תעשיית הסייבר הישראלית:

1. משרד הביטחון מקל על ייצוא מוצרי סייבר

רפורמה חדשה של משרד הביטחון עומדת לשנות את מאזן הכוחות בין יצואני מוצרי סייבר מישראל לבין גופי סייבר בינלאומיים. לפי הודעה של משרד הביטחון, הקלות ביצוא הביטחוני יחולו גם על מוצרי סייבר ואלקטרואופטיקה וכך יאפשרו לחברות בתעשיית ההייטק המקומית להשתלב גם במדינות נוספות ברחבי העולם. מטרת הרפורמה היא לצמצם את רשימת המוצרים שמחויבים בהליך רישוי דו שלבי ולאפשר שיווק בעולם של מרבית המוצרים ללא צורך בקבלת רישיון שיווק.

2. בישראל יש תכנית לימודי סייבר

לא רבים יודעים שמאז שנת הלימודים תשע"ו יש תכנית לימוד בבתי הספר התיכוניים בישראל שמוקדשת כולה לסייבר. התכנית היא תחת מינהל מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך וסביר להניח שלא יעבור זמן רב עד שבוגריה ישתלבו בענף ובתעשייה.

3. לצה"ל יש חמ"ל סייבר שמאויש במשך 24 שעות ביממה

מומחים משערים שאחת הסיבות להצלחות של ישראל בתחומי הסייבר קשורה להתמודדות של צה"ל עם איומי אבטחת מידע. לראייה, החל מהעשור השני של המאה ה-21 יש לצה"ל חמ"ל סייבר שמאויש במשך 24 שעות ביממה ותפקידו להגן על תשתיות המחשוב של הצבא. נציגי החמ"ל נמצאים בקשר קבוע עם חברות פרטיות בתעשיית הסייבר ומקבלים מהם הנחיות והדרכות.

4. מרכז מחקר וניסויים להגנת סייבר יוקם בקרוב בבאר שבע

תעשיית ההייטק בישראל ממשיכה להתפתח ורק לאחרונה הכריזה עיריית באר שבע על הקמת מרכז מחקר וניסויים להגנת סייבר. מטרת המרכז היא לבצע בחינה והערכה של פתרונות תחבורה חכמה ולאפשר הפעלה מסודרת של רכבים אוטונומיים אל מול איומי סייבר קיימים ועתידיים. המרכז גם ישמש למחקר אקדמי וחדשנות והוא יהווה מרכז לבחינה ורישוי בתחומי הסייבר השונים.

5. אבטחת מידע היא בין התחומים שמתקדמים הכי מהר בישראל

בתוך ענף הסייבר בארץ בולט במיוחד התחום של אבטחת מידע. השילוב בין אבטחת מידע וסייבר מצעיד את ישראל קדימה ואין פלא שמדובר בתחום מבוקש, מלהיב ודינאמי. אבטחת מידע מתקדמת בקצב מהיר כי איומי הסייבר כל הזמן משתנים וגופים מובילים בתעשייה נדרשים להקצות לכך משאבים וכספים רבים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49