לקראת יום השואה הבינלאומי: נחשפים נתונים מטרידים: 80% העידו כי נחשפו לאנטישמיות ברשתות החברתיות

לקראת היום הבינלאומי למאבק באנטישמיות שיצוין השבוע, נערכה הבוקר ישיבה של ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת.בישיבה הוצג סקר מקיף שנערך ביוזמת ההסתדרות הציונית העולמית  בקרב יהודים בתפוצות.

עידן הראל ו25/01/2018

(צילום: כתב דתילי)

לקראת היום הבינלאומי למאבק באנטישמיות שיצוין השבוע, נערכה הבוקר ישיבה של ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת בראשותו של חבר הכנסת אברהם נגוסה.

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית:

"יש לפעול לחקיקה שתגדיר תכנים ואירועים אנטישמיים וענישה תואמת במדינת ישראל. רק לאחר חקיקת חוק האוסר לעשות שימוש בסמלים וכינויים נאצים בישראל ניתן יהיה בקלות רבה יותר לפעול לבקשת חקיקה בקרב ממשלות אירופה, ארה"ב והעולם כולו. החמור ביותר הוא עניין הסנאפצ'ט, הפופולרי בקרב ילדים צעירים הנחשפים בזירה זו לתכנים אנטישמים". חגואל אף פנה ליו"ר הועדה ח"כ אברהם נגוסה שהבטיח שמתוך הועדה תצא "קריאה לתחילת חקיקה"

במהלך הישיבה נחשפו נתונים מדאיגים מתוך סקר שערכה ההסתדרות הציונית העולמית בקרב יהודי התפוצות בחודשים האחרונים. את תוצאות הסקר המלאות הציג יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, בישיבה והמשתתפים קיימו דיון בנושא. כמו כן, לאור התוצאות המדאיגות עורכת ההסתדרות הציונית העולמית כנס בנושא מאבק באנטישמיות שיתקיים ביום חמישי, 25.1.18, ביד יצחק בן צבי בירושלים בהשתתפות מומחים בתחום.

מהסקר עולה כי  הרשתות החברתיות - Facebook, YouTube ו Twitter נתפסות בעיניי המשיבים לסקר, כרשתות המהוות במה לאנטישמיות במידה רבה: 91%-92% מהמשיבים הגולשים ברשתות אלה סבורים שיש בהן אנטישמיות. רק 17% מכלל המשיבים העידו כי לא נחשפו מעולם לתכנים אנטישמיים במדיה. 

המשיבים שהעידו כי נחשפו לאירוע אנטישמי, נשאלו לטיבו (ניתן היה לסמן יותר מתשובה אחת): הסקר חשף כי אכן ישנה עלייה בהסתה בתקשורת וברשתות החברתיות, וכי היא הנפוצה ביותר- 80% מהמשיבים מכל העולם ו-81% מהמשיבים מאירופה העידו כי נחשפו לתכני הסתה נגד יהודים. 70% מהמשיבים מכל העולם ענו כי חוו או היו עדים לאירוע אנטישמי שהתאפיין באלימות מילולית ועלבונות, 27% היו עדים לאירוע אנטישמי שהתאפיין באיומים, ו-11%  נחשפו לאירוע אנטישמי שהתאפיין באלימות פיזית. באירופה, כ-29% מהמשיבים העידו כי חוו או היו עדים לאירוע אנטישמי שהתאפיין בוונדליזם.

המשיבים לסקר נשאלו עד כמה הם מרגישים בטוחים במקום מגוריהם, בהתחשב בזהותם היהודית. בעוד כי באירופה, 27% מן המשיבים ענו כי אינם מרגישים בטוחים, בצפון אמריקה נתון זה עמד על 11%, זאת על אף התחזקות האנטישמיות באזור. באירופה, מספר המשיבים שאינם מרגישים בטוחים באזור מגוריהם גבוה ביותר מפי 2 מהמשיבים המתגוררים באזור צפון אמריקה ומהמשיבים בכלל העולם. כך שלמעשה, אחד מכל ארבעה יהודים באירופה אינו מרגיש בטוח במקום מגוריו לעומת אחד מכל עשרה שמרגיש כך בצפון אמריקה.

כמו כן, נשאלו המשיבים עד כמה הם מרגישים בטוחים להסתובב במקום מגוריהם עם סממנים יהודיים כגון כיפה ומגן דוד, וכן להשתמש בשמם היהודי .

51% מהמשיבים באירופה ענו כי אינם מרגישים בטוחים להסתובב עם סממנים יהודיים, יותר מפי 2 מאשר המשיבים המתגוררים בצפון אמריקה, שם 22% העידו כי הם אינם מרגישים בטוחים לעשות זאת.

הסקר חשף כי אחד מכל שני יהודים באירופה ואחד מכל ארבעה יהודים בעולם, חש צורך  להסתיר את יהדותו ולהימנע מן הסמלים היהודיים הבסיסיים ביותר. ישנו פער בין הדיווח על תחושת הביטחון הכללית של היהודים לבין תחושת הביטחון להשתמש בסממנים יהודיים. 30% מאלה שהשיבו כי הם חשים ביטחון באזור מגוריהם, העידו כי אינם חשים ביטחון להסתובב עם סממנים יהודיים. ניתן להסיק מכך שתחושת הביטחון עליה דיווחו קיימת רק בתנאי שהם נמנעים משימוש בזהותם היהודית.

מרבית המשיבים שחוו אירוע אנטישמי, לא דיווחו על כך. כשנשאלו מדוע 6% השיבו כי לא דיווחו מחשש לחייהם ולביטחונם, 30% העדיפו 'לא לעשות מזה עניין' ו-42% העידו כי אין להם אמון ברשויות האכיפה. נתונים אלו תומכים ומחזקים את הטענה שהאנטישמיות הפכה להיות חלק משגרת חייהם של יהודי התפוצות. משיבים שבחרו באפשרות 'אחר' (35%) נימקו את היעדר הדיווח בטענות כגון 'האנטישמיות נפוצה מידי מכדי לדווח עליה. הכי טוב להתמודד איתה לבד',  'ממילא לא יעשו עם זה כלום', 'האנשים שפגעו בי יגידו שזו הייתה בדיחה', 'מדובר באדם קרוב ולא רציתי להרוס את היחסים' 'חששתי שיפטרו אותי'.

הסקר אף חשף כי כ-59% מהמשיבים מכל העולם חושבים כי הפוליטיקאים בארצם אנטישמיים במידה מסוימת.

בנוסף, נתבקשו הנשאלים לתת דעתם בעניין החלטת האו"ם שלא להכיר בכך שירושלים היא בירת ישראל. לדעתם של 72% מהנשאלים מדובר בהחלטה אנטישמית, 13% ראו החלטה זו החלטה לגיטימית.

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: "תוצאות הסקר המדאיגות מוכיחות שוב כי האנטישמיות איננה חולפת מן העולם וכי יש לתת את הדעת ולנקוט בכל האמצעים הדרושים על מנת למגרה. הכתובת הייתה ועודנה על הקיר- יהודי התפוצות סובלים מגילויי אנטישמיות, רבים מהם חוששים להפגין את יהדותם, מאמינים כי הפוליטיקאים בארצם אנטישמיים ואינם מדווחים על אירועי אנטישמיות שהפכו לדבר שבשגרה. אחד הנתונים המדאיגים הוא אי האמון שרוכשים התושבים היהודים לרשויות האכיפה, מדובר בבעיה קשה שכל ממשלה צריכה לשים לב אליה. ניתן לראות כי קיימת הלימה בין הלך הרוח בסדר היום הציבורי הבינלאומי לבין אירועי האנטישמיות המתרחשים בעולם, בתכיפותם ובאופיים. ההסתדרות הציונית העולמית תמשיך להיאבק בתופעה המכוערת, לא רק ביום המאבק הבינלאומי באנטישמיות אותו אנו מציינים בעצב, אלא בכל יום בשנה ובכל הכוחות הנדרשים ותמשיך לחזק את הגאווה היהודית בקרב עם ישראל."

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49