טיפול עצמי בטראומה - טיפים טובים שחשוב לדעת

האם אדם שחווה טראומה יכול לטפל בעצמו? האם טיפול עצמי בטראומה הוא יעיל? הדעות המקצועיות חלוקות בעניין יכולתו של אדם להירפא בכוחות עצמו  מחוויה קשה שעבר או שהיה עד לה.

עמית קליין ו03/12/2018

(צילום: יח"צ)

המצדדים באפשרות הזו, מציעים כלים מעשיים להתמודדות עם האופן שבה הטראומה באה לידי ביטוי בחיי היום יום, וממליצים על שילוב של פעולות שניתן לעשות באופן עצמאי על מנת לקדם החלמה, במקביל לקבלת סיוע מאנשי מקצוע.  
  
מה זה אומר "לטפל בטראומה באופן עצמאי"?

ישנם הטוענים, כאמור, כי לא ניתן להחלים מפוסט טראומה באופן עצמאי, וכי זה הכרחי לקבל סיוע מבחוץ. אך במקביל ישנם רבים הרואים טיפול בטראומה כמסע שאדם יכול בהחלט לעבור לבד, לפחות בחלק מן המקרים, זאת על ידי שימוש בכלים מעשיים וניהול שונה של חיי היום יום שלו. חשוב לציין כי מה שכן מוסכם על כולם, זה שהאופן שבו אדם יחווה אירועים קשים הוא מאוד אישי, לכן לא ניתן להגיד באופן כוללני כי טיפול עצמי בטראומה יהיה אפקטיבי אצל כולם.

הרעיון העומד מאחורי העזרה שאדם יכול להעניק לעצמו, הוא שבאמצעות השגת איזון בחיים על ידי פריקת המתח שבו שרוי אדם שעבר אירוע טראומתי, ניתן בחלק מן המקרים להשיג שיקום. האופן שבו יש לבצע את התהליך מתבסס הן על דרכים פסיכולוגיות להשגת האיזון, והן על דרכים פיזיות שעשויות לקדם גם הן את ההחלמה.

תהליך הטיפול עצמו

טיפול עצמי בטראומה נשען על כמה עקרונות, כאשר שלושת העיקריים שבהם הינם:

  1. ניהול החיים בקצב איטי יותר ממה שהאדם נהג לעשות בעבר.

  2. פורקן פיזי של המתח באמצעות תנועות ופעילות גופנית.

  3. הימנעות ממזונות ומשקאות מעוררים, המכילים קפאין.

הדרך העצמאית לשינוי אינה פוסלת הסתייעות באנשים אחרים, ולמעשה היא מעודדת את החשיפה והשיתוף של האדם הסובל מפוסט טראומה, כלפי חברים קרובים ואנשים אחרים שהוא סומך עליהם ויכולים להוות אוזן קשבת. עם זאת, שימת הדגש היא על העצמה וקבלה עצמית, כמפתח להתחזקות וצמיחה בדרך אל שיקום מלא.

האם ישנם אנשים שדרך זו אינה מתאימה להם?

טיפול עצמי בטראומה דורש, ללא ספק, תעצומות נפש רבות ויכולת להתמיד בשימוש בכלים העוזרים להתמודדות מול הקשיים. דרך זו לעיתים פחות מתאימה לאנשים שנמצאים בשלב ראשוני מאוד בדרכם אל ההחלמה, או כאלו שהפגיעה הנפשית שהם חווים היא קשה ביותר, כזו שדורשת התערבות חיצונית באופן ברור. למרות זאת, הטיפול העצמי בהחלט יכול להתאים למי שנמצא כבר בתהליך ההחלמה, ומסוגל למלא תפקיד משמעותי בתוכו.

לעיתים אנשים מבחוץ המסייעים לאדם לאחר טראומה, יכולים לאבחן טוב יותר ממנו את השלב שבו הוא כבר מסוגל "לצעוד לבד". אותם אנשים - חברים, משפחה או אפילו אנשי מקצוע - יכולים להציע את הדרכים הרלוונטיות לטיפול העצמי, אשר יקנו למשתקם את הכלים הנכונים לניהול חיים מלאים ועצמאיים בהמשך.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49