האדמו"ר מוויז'ניץ, נשיא מועצת גדולי התורה, הלך לעולמו בגיל 95

לאחר 40 שנות הנהגה האדמו"ר מויז'ניץ, נשיא מועצת גדולי התורה, השיב את נשמתו לבורא בביתו בגיל 95 לקול זעקות 'שמע ישראל'. יו"ר הכנסת:''הלך לעולמו מנהיג גדול בישראל''.

עמי שרון 14/03/2012

(צילום: אורח)

בבני ברק נפטר, בגיל 95, האדמו"ר מויז'ניץ זצ"ל, נשיא מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

האדמו"ר זצ"ל, מזקני האדמו"רים בדורנו, נולד ברומניה בי"ג סיון תרע"ו לאביו האדמו"ר רבי חיים מאיר הגר, בעל ה'אמרי חיים' זיע"א, ולאמו הרבנית מרת מרגלית ע"ה לבית טווערסקי.

בהגיעו לפירקו נישא לרעייתו, הרבנית לאה אסתר ע"ה, בתו של האדמו"ר רבי מנחם מנדל פנט מדעעש זצ"ל.

עד לפטירת אביו, שימש האדמו"ר כראש ישיבת ויז'ניץ, ושיעוריו העמוקים מחד והבהירים מאידך, היו לשם דבר.

במהלך השנים אף סייע רבות לאביו והיה יד ימינו בהקמת מוסדות וקרית ויז'ניץ שבבני ברק. בשנת תש"ח נערך מעמד חנוכת הבית לשיכון ויז'ניץ, בניצוחו של האדמו"ר זצ"ל, מעמד בו השתתפו כל גדולי ישראל.

לאחר פטירת אביו, בעל ה'אמרי חיים', בט' ניסן תשל"ב, הוכתר למלא את מקום אביו באדמו"רות. אחיו, רבי מרדכי הגר, הוכתר לכהן כאדמו"ר מויז'ניץ מונסי, בה הוא מנהיג את קהילתו.

 האדמו"ר זצ"ל המשיך את שושלת אבותיו - רבי מנחם מנדל מקאסוב בעל ה'אהבת שלום', רבי חיים מקאסוב בעל ה'תורת חיים', רבי מנחם מנדל מויז'ניץ בעל ה'צמח צדיק', רבי ברוך מויז'ניץ בעל ה'אמרי ברוך', רבי ישראל מויז'ניץ בעל ה'אהבת ישראל', ואביו רבי חיים מאיר מויז'ניץ, בעל ה'אמרי חיים'.

בעשור האחרון לחייו נחלש מאוד וחדל מלקיים את ה'טישים' המיוחדים בליל שבת - שולחנות שמשכו אליהם אלפים שהשתוקקו לחזות באדמו"ר בעת עריכת ה'טיש'. האדמו"ר מיעט באותם השנים לצאת מביתו, ורק לעיתים נדירות, בעיקר בעיתות שמחה וב'טישים' מיוחדים במועדי השנה הופיע בפני קהל חסידיו.

 לפני כ-12 שנה נישא האדמו"ר בשנית לרבנית מרת שיינדל, שטיפלה בו במסירות רבה באחרית ימיו. בחתונה, שהתקיימה במעמד מצומצם, סידר הגר"ש וואזנר את הקידושין.

הרבנית אף הכניסה בערב חג השבועות ספר תורה לרפואת בעלה האדמו"ר זצ"ל לבית המדרש של החסידות בבני ברק.

 בחודשים האחרונים הידרדר מצבו הבריאותי של האדמו"ר. בשבוע האחרון עלה חום גופו, וזיהום ברגלו שהתפשט לשאר חלקי הגוף - גרם גם להפסקת פעילות הכליות. בהיכלי התורה והחסידות קרעו שערי שמים בתפילות לרפואתו של האדמו"ר.

אתמול בלילה, מעט לאחר חצות, השיב את נשמתו ליוצרה בביתו שברחוב אהבת שלום בקרית ויז'ניץ בבני ברק, לקול זעקות 'שמע ישראל'.

השאיר אחריו את רעייתו בזיווג שני הרבנית תליט"א, שני בניו הממשיכים את דרכו - בנו הגדול, הגר"י הגר מויז'ניץ, ובנו השני - הגרמ"מ הגר, אב"ד קרית ויז'ניץ. כפי שמסתמן, יוכתרו שניהם כאדמורי"ם ממלאי מקום אביהם הגדול.

בנוסף הותיר אחריו את חתניו: האדמו"ר מסקווירא, האדמו"ר מהר"א מסאטמאר, האדמו"ר מבעלזא, והגר"מ ארנסטר - ראש ישיבת ויז'ניץ, ומאות נכדים, נינים ובני נינים, ההולכים בדרך המסורה שהנחיל וכפי החינוך הטהור עליו מסר את כל מאודו.

מיד כשנודע דבר הסתלקותו של האדמו"ר, קרעו אלפי חסידיו קריעה בבכי מר כדין תלמיד על רבו, ובבית המדרש הגדול של החסידות הוסרה הפרוכת.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, ספד היום לאדמו"ר מוויז'ניץ, הרב משה יהושע הגר זצ"ל, שהלך לעולמו אמש. ריבלין אמר: "אמש הלך לעולמו, נשיא מועצת גדולי התורה, האדמו"ר מוויז'ניץ, הרב משה יהושע הגר זכר צדיק לברכה. האדמו"ר המנוח ייזכר כמי שהקים את חסידות ויז'ניץ מאפר השואה, ושיקם אותה כאן, בארץ ישראל. האדמו''ר חרת על דיגלו את חשיבות החינוך. בשיחותיו ובמעשיו, הדגיש שוב ושוב את חשיבות החינוך, דרכו הייתה לומר: חינוך, חינוך, חינוך. חינוך קודם לכל. כמו שאמר גם ליצחק שמיר".

עוד אמר ריבלין: "חסידות ויז'ניץ, חרתה על דיגלה את אהבת ישראל, ואהבת התורה. דברי חכמים: "דרך ארץ קדמה לתורה" היו נר לרגליו של האדמו"ר, בהליכותיו, בהנהגתו את צאנו, ובאופן שבו ביסס את החסידות בחוויה הישראלית. כנסת ישראל, מרכינה ראשה בכבוד ובהערכה, עם פטירת מנהיג דגול וצדיק זה, ומוסרת את תנחומיה, לבניו אדמורי ויז'ניץ לבנותיו, ולחסידות כולה".

 באדיבות האתר בחדרי חרדים