אלי ישי: צה"ל לא רוצה לגייס אלפי חרדים משיקולים תקציביים"

"בשנים האחרונות צה"ל לא רוצה לגייס אלפי חרדים משיקולים תקציביים. אבסורד ששיקולים כלכליים-פנימיים קורעים את העם ומונעים גיוס אלפים המעוניינים להתגייס למסגרות המתאימות" תקף שר הפנים אלי ישי.

אייל רותם 08/01/2013

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

dir="rtl">במושב שעסק בנושא השוויון בנטל וסוגיית גיוס בני הישיבות השתתפו שר הפנים אלי ישי, שחר אילן סמנכ"ל עמותת 'חדו"ש' - חופש דת ושוויון, הרב דוד בלוך מיוזמי הנח"ל החרדי, הרב אליקים לבנון רב המועצה האזורית שומרון וראש ישיבת אלון מורה, יהודה משי זהב יו"ר ומייסד זק"א, אלוף (מיל') אלעזר שטרן המתמודד ברשימת התנועה ושר שלום ג'רבי ראש מנהלת השירות האזרחי לאומי.

שר הפנים ישי  הוסיף כי  "קשה מאוד לחייל דתי במסגרת רגילה בצה"ל, אין שום בעיה שמי שלא לומד יום שלם ילך לצבא, להפך - זה חובה, אבל במסגרת מתאימה. היו קבוצות בחברה שלא רצו לראות את הציבור החרדי משתלב בצבא, יש בתים רבים המעוניינים להתגייס, שרוצים להשתלב במסגרות של שירות אזרחי, של תעסוקה, של אקדמיה אבל יש אנשים בתוך הממסד שפשוט אינם רוצים לאפשר לזה לקרות, במקום ללכת ולחבק את הציבור החרדי, במקום לשלב אותו, פשוט לא מאפשרים לזה לקרות.למה שבגולני לא תהיה מחלקת נח"ל חרדי כמו בישיבות ההסדר? לא שלא ישחררו את הכסף ואת הרצון להרחיב את היריעות לאלפים שמעוניינים בכך?" שאל השר.

הרב דוד בלוך, מיוזמי הנח"ל החרדי, התנגד לדברי אלי ישי "תראה לי אלף חרדים שרצו להתגייס לצה"ל וצה"ל לא קיבל אותם", אמר הרב בלוך שטען כי ש"ס לא לקחו חלק כלל ביוזמת הנח"ל החרדי, בניגוד ל"תדמית היפה שהם מנסים להציג כיום", לדבריו.

במהלך המושב הוצג סקר שבוצע ע"י מכון המחקר מאגר מוחות בקרב הציבור היהודי בו נשאלה השאלה "בעקבות ביטול חוק טל, מה לדעתך צריכה להיות המדיניות כלפי גיוס בני ישיבות לצה"ל?"

מהסקר עולה כי רוב עצום של 83% מכלל בעלי הדעה בעד שינוי המצב הקיים: 28% טוענים כי יש לחייב את כול בני הישיבות להתגייס לצה"ל במסלול רגיל, 20% כי יש לחייב את כול בני הישיבות להתגייס לצה"ל במסלולים מיוחדים המותאמים להם, 35%, רוב הציבור, בדעה כי יש לשחרר מגיוס מכסה מסוימת  של בני ישיבות ולחייב את כול השאר בגיוס, 10% להמשיך במצב הקיים בו כול המעוניין ללמוד בישיבה פטור מגיוס, 7% לאפשר לכול תלמיד ישיבה המעוניין בכך לצאת לעבודה גם ללא שירות צבאי או לאומי.

ראש אכ"א לשעבר, אלעזר שטרן, הציג את פתרונו לבעיה - "אי אפשר להכניס את כל מי שמשתמט לבית סוהר, זה לא יעזור, רק יעלה יותר למדינה. יש לאפשר לציבור החרדי לבחור אם להמשיך ללמוד או לצאת לעבודה, שם כבר באופן טבעי ייפגשו עם יתר הציבור בישראל, ייטמעו בחברה ובאופן הדרגתי וטבעי המצב ישתנה. בהשארת המצב על כנו, אנחנו פוגעים בעיקר בחרדים עצמם, בעוני שאנחנו גוזרים עליהם, בתרבות של עוני ותרבות שקר.  

מחלקות הנח"ל החרדי היא מסגרת קריטית לחברה הישראלית ולמדינת ישראל, היא סוג של שער לכניסת החרדים למקומות רבים. בשירות חרדי יש אתגר ערכי ביטחוני  - קודם כל בשביל להקטין את עומס המילואים שיש כיום על חיילי המילואים. אי אפשר להשוות בין שירות אזרחי-לאומי לבין שירות צבאי אך השירות הצבאי האזרחי הוא תנאי לעבודה - בלי שירות אין אפשרות לעבוד במקומות רבים ולכן חשוב השילוב בשירות האזרחי. ללמוד בישיבה זה לא פיקניק, אני מעריך את מי שמסוגל ללמוד יום שלם תחת 'תורתו אמנותו', אך ישנם עשרות אחוזים שלא לומדים ולו את המינימום, ואגב גם במגזר הדתי-לאומי ישנם בחורים כאלו" סיים שטרן המתמודד ברשימת 'התנועה'.

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן "הסקר שהוצג כאן מוכיח כי נושא גיוס החרדים איננו שנוי במחלוקת אלא להיפך - רוב עצום בעד שינוי המצב הקיים. הדברים שאמר השר ישי אינם נכונים - אין פרטנר לגיוס בציבור החרדי כיום. התחלות הגיוס וההצטרפות לשירות האזרחי של תלמידי הישיבות איטיות מאוד ומתגברות בקצב מאוד לא מספק. אם לא יהיה שירות חובה, יביא הצבא והמדינה לאסון. אי אפשר לקחת המוני תלמידי ישיבות למאסר, בתי הכלא יהפכו לישיבות, ולכן הפתרון היחיד הוא סנקציות כלכליות על מי שלא ישרת. זה פתרון קשה, והדרך היחידה להגשים אותו הוא שכל חלקי המחנה הציוני, ימין, מרכז ומשאל, חילונים, מסורתיים, דתיים וחלק מהחרדים, יתלכדו סביבו - דרוש שיתוף פעולה כלל ציוני להצלת הציונות"

הרב אליקים לבנון רב השומרון וראש ישיבת אלון מורה סיכם את המושב כשאמר "הציבור החרדי הוא ציבור מעולה, ציבור שרב אצלו החסד והנתינה. את סוגיית חוק טל ניתן היה לפתור מזמן, זו בעיה פוליטית עליה מתווכחים מי יפתור ומי לא, כשהפתרון יהפוך את הכלכלה הישראלית על פיה ויקדם אותה רבות"