הכנסת אישרה: אדמות קק"ל ליהודים בלבד

עידן הראל 18/07/2007

(צילום: אורח)

סערה בכנסת לאחר שהמליאה אישרה היום ברוב גדול הצעת חוק הקובעת כי אדמות הקרן הקיימת לישראל יוקצו ליישוב יהודים בלבד. הצעת החוק אושרה ברוב של 64 תומכים לעומת 16 מתנגדים בלבד. הצעת החוק, אותה יזם ח"כ אורי אריאל (איחוד לאומי) ואליו הצטרפו גם זאב אלקין (קדימה) ומשה כחלון (ליכוד) קובעת איסור החכרת אדמות הקק"ל לערבים. הצעת החוק הוגשה בעקבות פסיקת בג"צ - קעדאן נגד מדינת ישראל, שקבע כי מנהל מקרקעי ישראל אינו רשאי להפלות ערבים בהקצאת מקרקעין, בעקיפין או באופן ישיר.

ח"כ אריאל הסתמך על חוות הדעת של עו"ד יצחק בם מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל. הוא הסביר כי תקנון הקרן הקיימת עצמה קובע כי היא תרכוש ותנהל אדמות עבור העם היהודי. "מינהל המקרקעין מנהל את האדמות בעבור הקרן הקיימת ומחזיק באדמות האלה כנאמן של הקרן הקיימת, וככזה עליו להיות נאמן לעקרונותיה ולמטרותיה של קק"ל ובכלל זה לעקרון הבעלות הלאומית על הקרקע. במשך דורות מיליוני יהודים אספו פרוטה לפרוטה כדי לרכוש קרקעות בארץ-ישראל בעבור העם היהודי דווקא. המינהל חייב לכבד את מטרות הקרן הקיימת ואת רצונם של דורות של יהודים שביקשו לרכוש קרקע שתהיה קודש לעם היהודי", הדגיש אריאל.

על פי התיקון לחוק, נקבע כי מנהל מקרקעי ישראל, יפעל באדמות הקרן הקיימת, ע"פ תקנון הקק"ל, וכך תשמר בעלותו של העם היהודי על האדמות הרבות שנרכשו בארץ במשך מאה השנים האחרונות. ח"כ זאב אלקין, מיוזמי החוק, אמר כי "מדובר בהצעת חוק שבאה לעשות צדק היסטורי ולמנוע ממדינת ישראל, בגלל התערבות משפטית בוטה, להפר את אמנם היסוד בינה לבין קק"ל".

לדבריו, "קרן קיימת הוקמה על ידי העם היהודי בתפוצות לשם מטרה מוגדרת- יישוב ציוני בארץ ישראל, ואסור לגרום לכך שהקרקעות שנרכשו בכספים שנתרמו על ידי יהודים במשך דורות, לפעמים על חשבון צרכיהם הבסיסיים, שם מטרת הציונות- ישמשו את המדינה למסחר קרקעות רגיל".

חברי הכנסת הערבים זעמו על אישור החוק. השר ראלב מג'אדלה (עבודה) הודיע כי ישוחח עם ראש הממשלה אהוד אולמרט, במטרה לשכנעו להסיר מסדר היום את הצעת החוק האוסרת החכרת אדמות קק"ל לערבים, שאושרה היום במליאת הכנסת בקריאה טרומית. "בכוונתי לפעול במלוא הכוח על מנת לעצור את החקיקה הזו ולשכנע את ראש הממשלה והממשלה לעצור את הביזיון הגזעני האנטי דמוקרטיה הזה", אמר מג'אדלה והוסיף כי "כי חברי הכנסת של הימין הקיצוני פועלים לדחיקת הציבור הערבי החי בישראל מזה דורות רבים".

גם ח"כ מגלי ווהבה (קדימה) תקף בחריפות אישור החוק ואמר כי "דווקא בשבוע בו מפורסם כי אחוז הגיוס בקרב הצעירים הדרוזים, גבוה מזה של היהודים, מתברר כי שוויון בחובות לא מביא שוויון בזכויות, וכי הכנסת מנסה לדחוק אל מחוץ לגדר את המיעוט הערבי".

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם תע"ל) אמר כי מדובר ב"גזענות יהודית ממוסדות ודמוקרטיה אתנית המשתוללת נגד כל מה שהוא ערבי".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) אמר כי הצעת החוק "מצביעה על עלייה במפלס הגזענות, ירידה במפלס הדמוקרטיה ודהירה לעבר אפרטהייד ממוסד. יש בכנסת רוב שמוכן לתמוך בכל הצעה נגד האזרחים הערבים".