"רואים רחוק- בונים ירוק"

כנס בנייה ירוקה התקיים באוניברסיטת תל אביב, הכנס השנה עסק בבנייה ברמה הלאומית, תוך התייחסות כוללת והווה במה לאנשי מקצוע מהתחום, כיצד ניתן להכיר, ללמוד, לקדם ולהיות חלק משינוי המרחב שבו אנו חיים.

עידן הראל 03/09/2013

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

dir="rtl">את הכנס פתחו בהרצאה יו"ר קק"ל, מר אפי שטנצלר והשר להגנת הסביבה ח"כ עמיר פרץ שהודו למנכ״ל המועצה לבנייה ירוקה, הילה בייניש, על היוזמה.

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הודיע כי משרדו יתמוך במקרים מסוימים בהקמת יישובים חדשים בנגב, ש"יתרמו לפיתוח הנגב ולהבאת או השארת אנשים שלא היו נשארים במקום, אלמלא היישוב החדש שיוקם".

"נגמרו התירוצים למה לא בונים היום 'ירוק'. תקף השר את החברות שלא בונות ירוק.״ יש בידינו את כל הטכנולוגיה הכי מתקדמת בנושא וברור שמי שמעדיף לא לבנות ירוק, זו שאלה של עלויות כספיות. אנו חייבים גם מרחבים ירוקים בתוך הערים שישמרו את האיזון מול הבנייה", הדגיש השר פרץ.

"על הציבור להבין כי בנייה ירוקה משמע חוויית מגורים ירוקה יותר, מונע מחלות לילדים, כגון אלרגיות ואסטמות הנגרמות מחומרי בניה ומרכיבים לא ידידותיים".

בהתייחסו לפעילות הארגונים הירוקים שיבח השר להגנת הסביבה, את קק״ל בפני באי הכנס, ביניהם אנשי מקצוע רבים, השר לשעבר ראלב מגאדל'ה, שהיה גם יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת,  ואמר כי "קק"ל עושה מעל ומעבר בתרומתה למדינת ישראל וכל הכבוד לה על כך".

"בניה ירוקה צריכה להיות שייכת לכולם, גם למעוטי יכולת כי גם להם מגיע להיות בריאים. השכונות החזקות מובילות בתחום איכות הסביבה. עלינו להבטיח מציאות שתמנע היווצרותן של  2 מדינות אחת ירוקה והשנייה לא" אמר השר פרץ.

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר הזהיר בדבריו מפני צפיפות האוכלוסין בישראל, המשתווה בגודלה (349 אנשים לקמ"ר) רק להודו (לעומת ארה"ב שם יש 32 תושבים לקמ"ר או סין 140 איש לקמ"ר) והדגיש כי צו השעה הוא פיתוח הנגב. "בנגב, באזור המשתרע על 60 אחוזים ממדינת ישראל, חיים רק 8 אחוזים מאוכלוסיית ישראל. לכן, האתגר שהחברה הישראלית ניצבת בפניו הוא קריטי. אנחנו חייבים למצוא את השילוב של הטכנולוגיה והקהילה ביצירה של דגם השכונה החדשה, שיביא אותנו לבנייה ירוקה ובת-קיימא באמת", ציין יו"ר קק"ל, שאף הציע את האתגר לאדריכלים בישראל.

שטנצלר גילה כי קרן קימת לישראל, בשיתוף עם המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, פותחים תחרות אדריכלות להצעה של דגם לבנייה של שכונה ירוקה. "אנחנו יוצאים לדרך חדשה, דרך שתוביל את ישראל למדיניות של בניית שכונות מגורים בנות-קיימא, שישפיעו על הסביבה, החברה ותרבות החיים של ישראל העתידית", הכריז יו"ר קק"ל.

"אנחנו מעניקים תשומת לב מיוחדת לערי הנגב. קק"ל יצרה פארקים באופקים, בירוחם, בשדרות ובאילת ובימים אלה משלימים את הקמתם של פארקים גדולים בבאר שבע ובדימונה.

פארק, בתכנון נכון ובשימוש בצמחייה הנכונה, הוא נכס אקולוגי, אבל לא פחות חשוב מכך - נכס קהילתי. צברנו ניסיון רב ביערות הקהילתיים שפיתחנו בצד הערים. היער הקהילתי הוא בעצם אמנה. אמנה של שיתוף פעולה בין קק"ל, נציגי התושבים והרשות המקומית. זהו משולש שהתחייב זה מול זה לפעול מתוך אחריות הדדית למרחב הירוק. קהילה שמזדהה עם סביבתה תשמור עליה, תפתח אותה ותתרום לתחושת ביטחון אישי ואף למניעת פשיעה ואלימות", הוסיף שטנצלר.

עפרה רהב סמנכ"ל קיימות בשיכון ובינוי שמאגדת בתוכה את שיכון ובינוי נדלן חברת הנדל"ן הגדולה בישראל והראשונה אשר קיבלה את תו התקן הירוק לבניה ירוקה ואף קיבלה תו תקן מצטיין לפרויקטים שלה בנתניה ובכרכור, השתתפה בכנס הבניה הירוקה אמרה : "הבנייה הירוקה תופסת תאוצה וזו עובדה. יותר ויותר חברות וארגונים מצטרפים אלינו במחויבות לתפיסת הקיימות ולהשפעה מהותית על הסביבה והעתיד הטוב של כולנו״.