שבוע שני להפגנות הדבוראים

כחלק מהרחבת המאבק של הדבוראים נגד חיסול ענף הדבורים התייצבו הדבוראים במשמרת מחאה מול ביתו של מנכ"ל משרד החקלאות. בנוסף, נתלו השבוע שלטים בכניסה ליישובים החקלאיים: "כאן תיסגר עוד מכוורת על ידי משרד החקלאות" דבוראים חסמו את כביש הכניסה למשרד החקלאות במשאיות עמוסות כוורות ופונו על ידי המשטרה.

עטרת זרביב 01/12/2013

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

style="text-align: right;" dir="rtl">השבוע הגיעו עשרות דבוראים ובני משפחותיהם, נשים וילדים, מכל רחבי הארץ וחסמו את הכניסה למשרד החקלאות עם משאיות עמוסות בכוורות, מנופים, שלטים וחולצות המאבק וקראו לעצור את מהלך המשרד להלאמת ענף הדבורים. לאחר כשעתיים של הפגנה פונו הדבוראים על ידי המשטרה.

הדבוראים טוענים: משרד החקלאות מסכן את ענף החקלאות והמזון בצעדי הלאמת ארגוני הדבוראים, מכוונות זרות במטרה לחסל התנגדויות. מנכ"ל המשרד לא למד את הענף ולא נפגש עם אנשי מקצוע טרום הגשת תזכיר החוק החדש וההרסני שיביא לחיסול ענף הדבורים!

בנוסף, אומרים הדבוראים נחריף המאבק ונגיע לכל חלקי הארץ, לא נשקוט עד שיקיימו אתנו משא ומתן ראוי ומכובד, מנכ"ל משרד החקלאות אינו מבין בענף החקלאות ומסכן את בטחון המזון בישראל.

אייל אופיר, דבוראי ממושב חוגלה, שעמד במשמרת המחאה מול ביתו של מנכ"ל משרד החקלאות אמר: "חוק הדבש המקורי נועד להגן על החקלאות מגחמות פוליטיות, כל שאנו מבקשים הוא שיתייעצו אתנו טרום הגשת הצעת החוק! הליך מקובל במדינה דמוקרטית! אף אחד מבנינו לא הוזמן למשרד החקלאות להתייעצות טרום ההחלטה לשנות את מסמך חוק רעיית דבורים וייצור דבש הקודם, שחובר ביזמת שרת החקלאות הקודמת. לא ברור מדוע המשרד הנוכחי לא עושה זאת ומה מסתתר מאחורי הדורסניות הזאת".

הדבוראים קוראים לכל אזרחי ישראל לתמוך במאבק שהוא גם שלהם, הרי ללא ענף הדבורים לא תתקיים האבקה ורעיית דבורים מוסדרת וברגע שמשרד החקלאות ישלים את מהלכו להרס הענף, מחירם של תפוח או מלפפון יהיה כה גבוה שיהיה זה מזון רק לעשירים! ואז כל אחד ירגיש את האסון שמביא עלינו משרד החקלאות בכיס הפרטי, אך זה יהיה כבר מאוחר מידי!

הדבוראים מתכוונים להמשיך ולמחות וקוראים לשר איווט ליברמן לבדוק היטב מה קורה במשרד החקלאות שבכיריה, חברי מפלגתו, מפלגה שחרטה על דיגלה את חשיבות קיום ההתיישבות החקלאית והציונית בישראל.

בניגוד לטענת משרד החקלאות בכלי התקשורת, הדבוראים מציינים, כי לא הוזמנו להתייעצות טרום ההחלטה לשנות את מסמך חוק רעיית הדבורים וייצור דבש, שחובר בשקדנות על ידי משרד החקלאות הקודם בסיוע צוות מקצועי. תזכיר החוק הקודם נזרק לפח על ידי מנכ"ל משרד החקלאות החדש. זמן קצר לאחר היכנסו לתפקיד הוא הוציא תזכיר חוק חדש ויהיר המסכן את ענף הדבורים וענף החקלאות בכללו!

המגמה של מנכ"ל משרד החקלאות הינה פוליטית ומסוכנת, יש לעצור את פעילותו לאלתר! טרם יצירת מחדלים בענף החקלאות, תחום בו אינו מבין.

משרד החקלאות מטעה את הציבור בנושאים רבים- משרד החקלאות מטעה באומרו, כי מחיר הדבש ירד בעקבות הצעת החוק החדשה- לא אמת- המחיר נקבע על ידי רשתות השיווק ולא על ידי הדבוראים. כמו כן כבר כיום מתקיים יבוא דבש לישראל ובחודשים מסוימים אף ללא מכס!

משרד החקלאות טוען, כי דבוראים וצעירים יוכלו להיכנס לענף בניגוד לעכשיו, אך זו הטעיה (בכדי שמהלך ההשתלטות יתקבל טוב יותר ציבורית). בפועל נכנסו עשרות דבוראים חדשים לענף בשנתיים האחרונות ועדיין אין כמעט דור שני לענף החקלאות בכל תחומיו.

"מעניין היכן רואה משרד החקלאות את תור מאות האנשים החדשים המעוניינים להיות חקלאים? אולי באירופה, מאחר ובדרכו העקלקלה מסבסד משרד החקלאות הישראלי את כיס החקלאי האירופאי במקום לתמוך בחקלאי ישראל! אולי ה"דבוראים החדשים" הינם מקורבי השר ומנכ"לו המעוניינים בג'ובים?", קראו היום הדבוראים בהפגנה מול משרד החקלאות.

עוד אומרים הדבוראים, כי מנכ"ל משרד החקלאות טוען, כי מועצת הדבש הינה חברה פרטית, אך זו אינה האמת- מועצת הדבש הינה חברה ציבורית בה נציגי שרים, כולל נציג שר החקלאות.

משרד החקלאות טוען, כי יטיב לענף אם ילאימו- לא נכון- חייבים להרחיק החקלאות מביצת הפוליטיקה! אסור שיהיה פוליטיקאי אשר משיקולים פוליטיים וזרים יסכן את ענפי החקלאות ובטחון וייצור מזון בישראל!

חייבים לשמור על רגולציה וסדר בענף- מאחר ושטחי המרעה כה דלים ומעטים ואזורי הצוף (מזון הדבורים) מתמעטים ומצומצמים. במידה ויכניסו מספר רב מידי של כוורות יקרוס הענף, כי לא יהיה מספיק מזון לדבורים, או אז, יוכל משרד החקלאות לעשות כבשלו ולייבא מחו"ל דבש וגם פירות וירקות, כי האבקה לא תהיה. כך כל מקורבי המשרד, עורכי הדין, היבואנים ועוד יוכלו לתפוס ג'ובים חדשים. מחירי הפירות והירקות כמובן יאמירו ומלפפון ותפוח יהיו חלקם של עשירים בלבד!

אם חקלאות כאן - מולדת כאן!