מי שלא טרח בערב שבת , מה יאכל בשבת ?

על פלגנות דתית, אחריות הלאומית ומה שביניהם(בג''ץ ושמיטה).

טובה אבן חן ו11/11/2007

בגץ.חיסל את מאבקי הכוחות (צילום: באדיבות דוברות בתי המשפט)

באופן חריג, לא נותרה בשבוע שעבר ברירה לבג"ץ אלא להתערב בהחלטה של מועצת הרבנות הראשית. זו קבעה, בנוגע לשנת השמיטה הנוכחית, כי כל רב עיר יוכל לנהוג בעירו כראות עיניו : האם לפי "היתר המכירה" או שלא. בג"ץ פסק כי מצב זה לא אפשרי. על רבני הערים להכשיר את "היתר המכירה" בעירם, ובערים בעייתיות תיאלץ הרבנות הראשית להחיל את היתר המכירה .

ההחלטה שהתקבלה במועצת הרבנות הראשית , לאפשר לכל רב לנהוג לפי ראות עיניו, התקבלה מתוך אילוץ, אילו יכלה, הייתה מכריעה שבכל מדינת ישראל ישמרו שמיטה כהלכתה , ויפסיקו להנהיג את "היתר המכירה" שנוהג כבר 120 שנים.

הרב קוק (האב) שהיה רבה הראשי של יפו בתחילת המאה העשרים והוא מורם הרוחני של הציבור הדתי לאומי, הנהיג בארץ ישראל את ההיתר לנוכח הקושי הקיומי של החקלאים המעטים שכן אלמלא הונהג ההיתר לגביהם, היו סובלים חרפת רעב. כיום, סבורים במועצת הרבנות הראשית , המצב לא מצדיק את קיום ההיתר .

רעיון השמיטה הוא נגזרת מורחבת של עיקרון השבת. יום בשבוע כיום מנוחה מעשיית החולין, שנה מתוך שבע שבה האדמה נחה , אבל לא רק היא. גם לחקלאי מגיעה שנה של מילוי מצברים. הרעיון של שמירת שביעית ראוי לבחינה יותר מדוקדקת מאשר דרך הפריזמה הצרה של "הרב אלישיב מול הרב עובדיה" או של "דתיים לאומיים למול העולם החרדי". זאת ועוד, בסוגיה הזו דווקא הדתיים לאומיים יוצאים "רע". הם אלה שהיו צריכים לפעול כדי לחזור ולשמור את שנת השמיטה. אבל, את משבצת ה"החמרה" כבר נטלה חצר הרב אלישיב ותומכיו...

אין ספק כי מצב החקלאות כיום יכול לספוג שנת שבתון אחת לשבע שנים, במיוחד כשמדובר רק בגידולי שלחין המהווים אחוז מאוד זניח מכלל הגידולים החקלאיים . אין גם ספק שלא ניתן להפסיק לסמוך על "היתר המכירה" בלי לעשות רוויזיה חשיבתית בכל החזיתות - ולא רק בחזית הדתית.

ברם, קשה למצוא נושא ראוי יותר משמיטת קרקעות ושמיטת כספים (שאגב, גם לגביהם תיקן הילל הזקן "פרוזבול" - הסכם מיוחד שמתיר לגבות חובות שהיו אמורים להימחק בשמיטה) לדיון ציבורי במדינה אשר שואפת לאג'נדה חברתית. שמיטת הקרקע אחת לשבע שנים, יותר משהיא משביחה את איכות האדמה ומאפשרת לה לגייס ולרענן את אוצרותיה, נועדה לאפשר לחקלאי להתפנות לחיי רוח. מי לא מבין שזהו דגל הנאורות והקדמה? איזה סוציאליסט יכול להרשות לעצמו שלא להמליץ על כך ? מדוע זה לא ינהיגו החקלאים את מה שהמורים עושים מזה עשורים? עובדים שש שנים ולומדים בשביעית ? ואיך לא השכילו קברניטי המדינה לאמץ את שיטת השמיטה בחום?

אין זאת אלא שהפלגנות הדתית הצליחה להמאיס על כלל האזרחים כל ניסיון להסיר את האבק מן הפולמוס הקולני שבין חצר כב' הרב אלישיב לבין ראשי הציונות הדתית לאומית, ולנסות לעצב עמדה עצמאית ואמיצה שתבטא עקרונות נעלים, גם אם (ואולי למרות ש) אלה חקוקים בתורת ישראל.

טוב הייתה עושה מדינת ישראל אילו הייתה מסוגלת לנהוג באחריות ובבגרות בנושאים חברתיים-ירוקים כמו שמיטת קרקעות, והייתה מזמינה מומחים מכל התחומים הרלוונטיים (חקלאות, כלכלה, ארגון, הלכה) לתכנן את השמיטה הבאה עלינו לטובה (שנת תשע"ה - 2014 ) באופן שיבטאו את הנושא החברתי והערכי בדרך המיטבית.

בג"ץ, שמאכזב את הרגש הבריא והישר לעתים, במיוחד בסוגיות דתיות שהוא מתגייס להכריע בהן בלי התחשבות במגוון הציבורים שהוא אמור לייצג, הצליח לחסל בשנת השמיטה הנוכחית את מאבקי הכוחות המבזים ששוררים בין הציונות הדתית לחרדית, וטוב שכך נהג. עם זאת, אסור להמשיך לפעול מכוח אינרטי .

מדינת ישראל על גווניה כולם צריכה להפנים כי הנהגת שמיטה כהלכתה יכולה להיות שאיפת כולנו, גם אם כרגע בויכוח הבין דתי זוהי דעתם של המחמירים. חשוב גם לדעת שהרב אברהם יצחק הכוהן קוק שהנהיג את היתר המכירה בזמנו, הקפיד לעצמו שלא לסמוך על ההיתר.

הכדור,אם כן, מונח בשש השנים הבאות לפתחו של המגזר הציבורי כולו:האם נשכיל לבודד את העיקרון המבריק של שמירת שביעית כהלכתה ונהפוך אותו לערך מבורך עבור מדינת ישראל העברית ? או שמא נמשיך להתבוסס בחשיבה הגלותית וניסחף לווכחנות הפנים דתית העקרה ? ימים יגידו.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. פנטזיות
  (11/11/2007)
  להגיד לחקלאים לצאת לשבתון זה כמו להגיד לצבא לצאת לשנת שבתון
 2. אסור להזדקק לידי בגץ
  (11/11/2007)
  הפעם זה נוח לנו בפעמים הבאות זה יהיה אסון . אסור שבסגויות יהודיות יתערב בית משפט חילוני
 3. רחמים על החקלאים המסכנים
  (11/11/2007)
 4. הפלגנות הדתית נמאסה על כולם
  (11/11/2007)
  כולם יוצאים מזה רע הדתיים החרדים וכל המוסדות שלהם
 5. על קמצא ובר קמצא שמעתם?
  (12/11/2007)
  גרסת 2007
 6. מושחתים נמאסתם
  (13/11/2007)
 7. שועלים ... מחבלים בכרמים
  (15/11/2007)
  "שבכל מדינת ישראל ישמרו שמיטה כהלכתה , ויפסיקו להנהיג את "היתר המכירה" שנוהג כבר 120 שנים. " ??!! על סמך מה פ ס ק ה הרבנית טובה אבן-חן כי היתר המכירה אינו לפי ההלכה , והמשתמשים בו אינם שומרי שמיטה?? !!
 8. הבנת הנקרא
  (26/11/2007)
  זאב יקירי, נראה שהתבלבלת. מה שטובה כתבה הוא שמועצת הרבנות הראשית פסקה השנה מתוך אילוץ להתיר לכל אחד מרבני הערים להכריע בסוגיית היתר המכירה כראות עיניו. אילו יכלה (מועצת הרה"ר, ולא טובה אבן חן) להכריע כרצונה, הייתה פוסקת כי כל הארץ צריכה לקיים שמיטה כהלכתה ולא לסמוך על ההיתר. חשוב לקרוא היטב לפני שמגיבים !
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS