האם חל שינוי דרמטי בעמדת ' ההסדר' ביחס לקצונה?

ראש ישיבת ההסדר במודיעין אל"מ (מיל) הרב אליעזר שינוולד כותב לדתילי על ההחלטה לעודד יציאה לקצונה ומסביר את עמדתו:''עידוד לקצונה לא רק אפשרי אלא נחוץ''.

הרב אליעזר שינוולד ו22/11/2007

בשבוע האחרון בישרו כותרות ענק על שינוי דרמטי במדיניות איגוד ישיבות ההסדר ביחס ליציאת התלמידים לקצונה.

אולם למקרא הודעתו של ידידי הרב דוד סתיו - רבה של שהם וראש ישיבת ההסדר בפתח תקוה, המשמש גם כדובר איגוד ישיבות ההסדר, ניתן ללמוד שאין מדובר בשינוי דרמטי.

ראשית יש לציין שכבר קרוב לשבע עשרה שנה נטוש ויכוח בתוך ישיבות ההסדר לגבי מסלול הקצונה בהסדר.

בשנת 91 כשהתמנה אהוד ברק לרמטכ"ל פנה ברק לראשי ישיבות ההסדר בבקשה להגדיל באופן משמעותי את היקף היוצאים לפיקוד וקצונה, היו ראשי ישיבות שסברו שאין להיענות לבקשה. דעתם הייתה שתפקיד הישיבות הוא לגדל תלמידי חכמים - וכל הוספה של חודשי שירות בצבא תבוא על חשבון זמן לימוד התורה.

לדעה זו התווסף חשש, לאור מספר תקדימים - שלאחר תקופת שירות כה ארוכה כקצינים יווצר נתק ארוך מדי מהלימוד והדבר יגרום לאי חזרתו לספסל הלימודים.

חלק מראשי הישיבות הללו הסכימו, בדיעבד, לאפשר יציאה לקצונה לתלמידים שלא היה סיכוי שישתלבו בלימוד בישיבה לאורך זמן. מאידך היו ראשי ישיבות שסברו שיש להיענות לבקשה, ואם הישיבות ישכילו לפעול בצורה נכונה התלמידים יצליחו לשלב תפקיד קצונה עם חזרה לישיבה והתגדלות בתורה.

ניתן לומר שביסוד הויכוח הפרקטי עמד ויכוח עקרוני: האם ניתן ליצור מודל הנהגה מתחדש של תלמיד חכם המשלב התגדלות בתורה עם שירות כקצין (כפי שהיה בראשית ימיה של האומה). או שמדובר במודל בלתי אפשרי, שכן תורה וקצונה הם שני תחומים תובעניים שאחר מהם יבוא בהכרח על חשבון השני!

יש מראשי הישיבות, ואני בתוכם, שסברו שבקרב אחוז ניכר מהנוער, לא רק שמודל השילוב אפשרי אלא שהמודל זה נחוץ ביותר, והוא עתיד להפרות ולהניב ומניב תוצאה יחודית, שנחוצה ביותר בדורנו בחברה הישראלית.

למודל זה של השילוב בין השניים תהיה תרומה לפיקוד ולעולם התורה כאחד! לקצין תלמיד חכם בעל ידע רחב בתורה תהיה תרומה יחודית ונחוצה בשירות כקצין לאורך שנים רבות (במיוחד במילואים), וכן שלהכשרתו ונסיונו כקצין תהיה תרומה משמעותית להכשרתו כתלמיד חכם ולהתנהלותו כמנהיג בעולם התורה.

אחד מראשי הישיבות הבולטים שצידדו בתפיסה זו היה הרב שוגרמן - ראש ישיבת ההסדר בגולן. יחד איתו הקמנו את מסלול הקצונה בישיבה בחיספין שבגולן, שהיה לו חזון ורציונאל סדור. בכל מחזור היה בו קבוצה משמעותית שיצאה לפיקוד, קבוצה זו נתבעה גם ללימוד תורה תובעני ואינטנסיבי יותר! למעשה היה זה מסלול מוביל ביחס לשאר הישיבות והפך לשם דבר בכל ישיבות ההסדר. מסלול זה הכשיר מאז הקמתו, למעלה ממאה קצינים וכמאה משקי"ם!! אחוז לא מבוטל מהם המשיכו גם ללמוד בישיבה תקופה ארוכה והוסמכו לרבנות. חלק מהם משמש כרבנים בצוות הישיבה שלנו במודיעין.

נקודת המוצא שלנו היתה שכדי לעצב את המודל המשלב צריך ליעד את המסלול דווקא לאותם אלה שיכולים להמשיך ללמוד תורה, דווקא לאלה מתאים ליצור מסלול מיוחד שבו נתאמץ לשלב את שני היעדים: הפיקודי והתורני כאחד. תלמידים אלה שיצאו לקצונה לא רק שלא היו בנים חורגים בישיבה - נהפוך הוא בחזרתם לישיבה לאחר תפקיד הפיקוד השתלבו בחבורה המובילה של הישיבה.

הכלים שרכשו במהלך שרותם כקצינים סייעה להם בהתפתחותם התורנית. בדרך זו האמנו שאנו מגדלים דור מיוחד של מפקדים שישלבו את תעצומות הרוח שישאבו מלימודם, ודור יחודי של תלמידי חכמים שישלבו את הכלים שרכשו בפיקוד לתחום התורני. דור זה ירכוש כלים של מנהיגות באוהלי צבא שישמש אותם למנהיגות הנצרכת גם באוהלי תורה, לעומת זאת תלמיד שהתברר שאינו מתאים ללימוד ארוך טווח בישיבה ומיועד לצאת לקצונה יצא לקצונה במסגרת רגילה של השרות הצבאי (כמובן שבליווי רבני הישיבה).

בהודעת הרב סתיו השבוע נאמר, שההחלטה של ראשי הישיבות מתייחסת דווקא לאלה שממילא לא מיועדים להתפתח ולגדול כתלמידי חכמים. ההחלטה שלא יערימו קשיים בפני אלה שרוצים לצאת ממילא, או שידרבנו לצאת כאלה שאינם מתאימים ללמוד בישיבה, מהווה שינוי בכך שראשי הישיבות שהתנגדו בעבר מכירים היום בנחיצות ההולכת וגוברת בשילוב.

אולם בהחלטה אין שינוי דרמטי!!! ראשי הישיבות שסברו אז שמדובר במודל בלתי אפשרי ואלו שני תחומים שלא ניתן לשלב ביניהם, כנראה שלא שינו את דעתם מבחינה עקרונית, למרות שיש כיום מספיק דוגמאות טובות של בוגרים המוכיחים מידי יום שמודל השילוב אפשרי, נחוץ ביותר, ואף מצליח, ובגדול!!!

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. הדרך הנכונה לשילוב תרומה ותלמוד
  (22/11/2007)
  יישר כוח לרב שינוולד ותלמידיו
 2. קודם תעודד להתגייס
  (22/11/2007)
  לעודד לקצונה עם רבע משתמטים זה כמו לעודד להניח תפילין בן אדם אוכל חזיר
 3. כל הכבוד
  (22/11/2007)
 4. מי יערוב
  (24/11/2007)
  מי יערוב לרמתם הדתית של החיילים כשיסיימו את הצבא? חבל,שהרבנים שמלווים אותם בצבא לא בדקו כמה חיילים משלנו סיימו את הצבא כחילונים..
 5. אשליות
  (24/11/2007)
  במציאות של היום, המפקדים הדתיים ייעצרו בדרך להשפעה המיוחלת.. ראו מקרה עמידרור.. או שיישרו קו עם השלטון.. ראו מקרה אלעזר שטרן..
 6. דתיים מחמד, כמה פתטי ואנכרוניסטי
  (30/11/2007)
יום שבת', ד' התש"פ 29.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS