לינץ' מרוץ הסמכויות מכעיס את הטוענים הרבניים

הטוענים הרבניים זועמים בעקבות הלינץ' התקשורתי שנעשה סביב נושא מרוץ הסמכויות.

עידן הראל ו04/12/2007

בעקבות הרעש התקשורתי שנוצר סביב נושא מרוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבית המשפט, בו קבע בית הדין בגזר דין תקדימי כי למרות שהאישה הגישה את התביעה כרונולוגית בבית המשפט, קבע בית הדין הרבני הגדול כי הנושא יידון בבית הדין ולא בבית המשפט.

כמו כן קבע בית הדין כי בניגוד למה שהיה מקובל עד היום, בו התיק נידון במקום בו הוגשה התביעה ראשונה, מהיום, בעקבות המקרה ההחלטה הכרונולוגית לא תעשה על פי דקות אלא על פי ימים. האישה שהתאכזבה לגלות כי זוהי החלטת בית הדין, זעמה וטענה כי ההחלטה נובעת משיקולים שוביניסטים. הטוענים הרבניים זועמים. "לא רק שבית הדין אינו פועל משיקולים לא מוסריים, אלא שבפסיקה זו הבריק בית הדין בהחלטתו ויישר קו עם החלטת בג"ץ", אומר אהרן מזרחי, בעל משרד הטוענים הרבניים הגדול במדינה.

"צריך להבין", מסביר מזרחי, "כי במערכת השיפוטית קיימות שתי סוגי תביעות: תביעת הגנה העוסקת בשמירת זכויות (תביעה פסיבית) ותביעת דרישה העוסקת במזונות, חלוקת רכוש וכוד' (תביעה אקטיבית)". קביעת בג"ץ אומרת כי במקום שיש בני זוג המנהלים באותו עניין שתי תביעות (תביעה לפרוק שיתוף ותביעה למניעת פרוק השיתוף) בשתי ערכאות (בית דין רבני ובית משפט) בבית המשפט מנהלים תביעה אקטיבית (פרוק שיתוף) ובבית דין רבני מנהלים תביעה הגנתית (צו מניעה מלפרק את הרכוש). בית המשפט קבע לפרק את הרכוש ובית הדין נתן צו מניעה מלפרק את הרכוש.

בג"ץ אישר את שתי פסקי הדין וקבע כי אין ביניהם סתירה למרות שפסיקת בית הדין נוגדת את ביצוע פסק הדין של בית המשפט הואיל וכל ערכאה פוסקת בתביעה מסוג אחר. ולמעשה מה שבית הדין הרבני פסק במקרה הזה הינו: "בדיון בעניינה קבע בית הדין הרבני כי הסמכות דווקא שלו. זאת, כי היא תבעה בבית משפט רק סעדי ביניים לשמירת זכויותיה ברכוש המשותף, בעוד שבעלה תבע בבית הדין סעד סופי של חלוקת רכוש במסגרת תביעת גירושין.

בנוסף, הוא קבע כי תביעתה לא הייתה כנה משום שהיא שמרה אותה בסוד מבעלה". מזרחי מוסיף כי החלטות מסוג זה רק מחדדות את ההכרחיות בסיוע אנשי מקצוע בבית הדין הרבני. "טוען רבני מכיר את החוקים בבית הדין, ממש כמו שעורך דין מכיר את החוקים בבית המשפט, אני מציע לכל מי שמעוניין בשירותי בית הדין הרבני להיעזר בטוען רבני. בית הדין הינו אחד המוסדות המכובדים ולעולם אינו פועל משיקולים שאינם נאותים".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ט"ו כסלו התש"פ 13.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS