פרופ' יחזקאל דרור: "יחסי ישראל והתפוצות הולכים ומתרחקים"

שבוע לפני פרסום חוות דעתו בדו"ח וינוגרד המדובר, מעביר פרופסור יחזקאל דרור ביקורת קשה כלפי ההנהגה בישראל בנושא אחר- דרור טוען כי באשמת ההנהגה 'יהודי התפוצות מתנתקים מישראל'.

עודד בן צבי ו24/01/2008

דרור.להקים משרד לענייני התפוצות (צילום: אתר המכון לתכנון מדיניות עם יהודי)

 במושב הבוחן את יחסי ישראל והתפוצות שנערך אתמול בכנס הרצלייה, הביע פרופ' יחזקאל דרור, חבר ועדת וינוגרד ונשיא המכון לתכנון מדיניות עם יהודי, תחזית קודרת בכל הקשור ליחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות תוך הפניית ביקורת נוקבת כלפי הנהגת מדינת ישראל. 

דרור סבור כי אין 'לעולם חוסן' ביחסי ישראל-תפוצות ומוסיף כי מגמות היסטוריות מביאות להתרחקות הולכת וגדלה בין ישראל לתפוצות אשר באה לידי ביטוי גם בשחיקה בהזדהות עם ישראל בקרב הדור הצעיר של יהדות התפוצות. הסיבות העיקריות לכך לטענתו הן: חווית ומשמעות החיים של להיות יהודי בישראל שונה מאוד מזו בתפוצות, שלילה גוברת בדור היהודי הצעיר בארצות הברית של עצם הרעיון של 'מדינת לאום', והתגברות הזהות העצמית כ'ישראלי' ולא 'יהודי' בקרב צעירים לא-דתיים בישראל, הרכב חברתי-כלכלי שונה בין האוכלוסייה היהודית בארץ ובתפוצות, המסגרת הפוליטית השונה לחלוטין של מדינה לעומת רשת של קהילות וולונטריות, שחיקה בדימוי של ישראל כמדינה וחברה יפות שמתגאים בהן: וכמדינת מקלט לשעת מצוקה, הטלת האשמה על ישראל בגין גרימת תוקפנות אנטישמית מוסלמית המסכנת חלקים מיהדות התפוצות, צעירי יהדות התפוצות הדתיים מאוכזבים ממידת היותה של ישראל 'מדינה יהודית', וצעירי יהדות התפוצות הלא-דתיים מאוכזבים ממשקלם החזק של מוסדות דת בישראל, שחיקה במשמעות הרגשית של חוויות תקומתה של ישראל אחרי שואת אירופה, שעבור הדור הצעיר הן זיכרון היסטורי לעומת חווית חיים אצל הדור הקודם.

דרור העלה בכנס שורה של המלצות לחידוש מדיניות ישראל ביחסיה עם התפוצות ביניהם: העמקת השיקול של ההשלכות על העם היהודי בכללותו לפני קבלת החלטות וביצוע פעולות של מדינת ישראל, התייעצות עם גורמי העם היהודי בהחלטות ישראליות בעלות משמעות כלל-יהודית עמוקה (למשל עתיד ירושלים, מיהו יהודי? וכד'), הכללה מסיבית של לימודי עם יהודי בבתי הספר והדגשת נושאי עם יהודי בתקשורת. הבטחת הבנה עמוקה של הדינאמיקה של התפוצות בקרב האליטות הישראליות לסוגיהן.

לדבריו, מרבית האליטות הישראליות לא מכירות את התפוצות ומרבית המנהיגות הפוליטית של ישראל מאז הקמת המדינה לא מבינה את ההתפתחויות בתפוצות, מאמץ לטפח סוג חדש של רב-תושבות, מעין 'עלייה חלקית' בה העולה מחלק את חייו וחיי משפחתו בין ישראל לארץ המוצא, מדיניות מגובשת ביחס לישראלים תושבי חוץ שלא רק תוסיף ותחזק את קשרם לישראל אלא תהפוך אותם לגשר חיובי בין ישראל לבין התפוצות וחיזוק ירושלים כבירת הציוויליזציה היהודית.

בעיקר דבריו קרא דרור להקים משרד ממשלתי של ממש לתפוצות עם כלי פעולה ראויים ש'יפסיק את האנומליה של היות משרד החוץ מופקד על היחסים עם יהדות התפוצות כאילו מדובר בגורם חוץ שהוא אינו עצם מבשרנו'.
עוד הוא סבור כי אין להתעלם מכך שחלק מהסיבות להתרחקות של צעירי התפוצה מישראל הוא דימוי שלילי של ישראל מבחינה מדינית, חברתית ופוליטית, ולטענתו, אם יימשכו המגמות הנוכחיות אזי נכון יהיה לקבוע ש'לא לעולם חוסן'. על ישראל, לדבריו, לפתח יכולת חשיבה אסטרטגית מחודשת יחד עם יכולות ביצוע תכליתיות ויעילות שהן עדיין רחוקות מאתנו.  

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', י"ג ניסן התש"פ 07.04.2020

כניסה: 18:25 | יציאה: 19:55
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS