המילואימניקים לברק: "התפטר"

עשרות פעילים התרכזו באוהל מחאה ליד מגדלי אקירוב בתל-אביב, כשהם דורשים משר הביטחון אהוד ברק לקיים את התחייבותו ולהתפטר לאור מסקנות דו"ח וינוגרד. בין הנואמים: קציני מילואים והורים שכולים

עירית לוין ו04/02/2008

ברק. חלק מהבעיה או מהפתרון?

ההתנגדות לממשלה בעקבות כשלי מלחמת לבנון מקבלת הערב רוח גבית נוספת. עשרות פעילים התאספו בערב קר וגשום זה (30/1) באוהל מחאה מחומם על יד מגדלי אקירוב בתל-אביב, כשהם קוראים לשר הביטחון, אהוד ברק, לחדול ממתן התמיכה לראש הממשלה אהוד אולמרט, ולעמוד בהתחייבותו להתפטר מהממשלה לאור מסקנות הוועדה.

במשך 30 דקות עמדו הפעילים והאזינו בשקיקה לדברי השופט אליהו וינוגרד, שהוקרנו במקום על מסך גדול. מלבד הגשם העז שניתך מחוץ לאוהל והרוחות העזות, הופרעה לעיתים שמיעת דברי השופט וינוגרד ע"י מחיאות כפיים של הפעילים במקום, או לחילופין קריאות ביניים. כאשר הזכיר וינוגרד את "הנכונות הגדולה גילויי גבורה ואומץ של הלוחמים בשטח, בייחוד חיילי המילואים", לעומת הכשלים שנתגלו בתפקוד הדרג המדיני והצבאי, נשמעו באוהל מחיאות כפיים סוערות.

לאחר שנסתיימו דבריו של וינוגרד, הכריז רס"ן (מיל.) יקיר שגב, מראשי מחאת המילואימניקים, כי "למרות שהתנה את התפטרותו במסקנות דו"ח וינוגרד, אהוד ברק נזכר פתאום שהוא צריך לקרוא את הדו"ח. לכן אנחנו נשב כאן הלילה ונקריא לו את הדו"ח".

אחרי שגב דיבר אלוף (מיל.) עוזי דיין, שמפלגתו "תפנית" התמודדה בבחירות האחרונות: "היום בערב נגמרו כל התירוצים. התמונה שנתגלתה בדו"ח וינוגרד אינה מפתיעה אותנו, כל מה שטענו התגלה לצערנו כנכון ואף חמור מכך. על אהוד ברק להחליט האם הוא ממשיך להיות חלק מהבעיה ששמה אהוד אולמרט, או חלק מהפתרון, והפתרון הוא שאולמרט ילך הביתה". דבריו האחרונים נענו במחיאות כפיים, אך הוא ביקש מהקהל במקום: "אל תמחאו כפיים. אין אף טיפת שמחה בערב זה, כשאנחנו זוכרים את הרוגי המלחמה".

בין הדוברים הייתה גם האם השכולה אלישבע צמח, אמו של עוז צמח הי"ד, שנהרג בקרב האחרון לפני תום הלחימה מפגיעת נ"ט בטנק עליו פיקד. אלישבע סיפרה כי "עוז נפל כמה שעות לפני סוף המלחמה בקרב גבורה. כששמעתי על ההחלטה להפסיק את המלחמה נרגעתי, אך זמן קצר אחר כך הגיע הבשורה על עוז". אלישבע, שבן נוסף שלה השתתף באותו זמן בלחימה ברצועת עזה, אמרה "אני מאמינה בצבא הגנה לישראל, אני מאמינה בחיילי צבא הגנה לישראל, אני מאמינה במדינת ישראל. אך מגיע לנו יותר. מגיעים לנו פוליטיקאים עם יושרה ואחריות אישית".

מלבד אלישבע צמח נשא דברים משה מוסקל, אביו של רפנאל מוסקל הי"ד, לוחם סיירת "אגוז" שנפל בקרב במארון א-ראס. מוסקל התייחס לעובדה שוועדת וינוגרד נבחרה רק לאחר שראש הממשלה התנגד למינויו של השופט אדמוני, וכבל את ידיה של הוועדה. מוסקל כינה את וועדת וינוגרד "ברירת מחדל שמועדה לבדוק מחדל". אריאלה גולדמן, שבנה, נועם גולדמן הי"ד, נהרג מפגיעת נ"ט בטנק שלו, אמרה כי "על ראש הממשלה לקחת אחריות לטעות שעשה לפני שנה וחצי, ולהתפטר".

דברי וינוגרד עוררו מידה מסוימת של אכזבה בקרב באי האוהל. במקום נשמעו קולות כמו "ד"וח פרווה", "דו"ח כסת"ח" וכיו"ב. בין היתר, נראה כי הדו"ח אינו תולה מספיק אחריות בממשלה ובעומד בראשה, ומגלגל אחריות על הצבא. על טיעון זה הגיב רונן שובל, יושב-ראש תנועת "אם תרצו", התנועה להחדרת ערכי הציונות: "הדרג הצבאי לקח אחריות. בצמרת צה"ל הוחלפו בכירים, ביניהם אלופי פיקוד. עכשיו תור הדרג המדיני. הוועדה אמרה שנכשלת, אולמרט. היא לא קבעה מסקנות אישיות כיוון שאתה כבלת את ידיה! עד כאן עם הספינים! עד כאן לחשוב שהעם טיפש!"

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"ח כסלו התש"פ 16.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS