המאבק על הגיור.ד''ר אשר כהן:''מרבית העולים מחבר העמים אינם יהודים וחלקם נוצרים''

מאבק אודות מערך הגיור ניטש בין ד''ר אשר כהן והרב חיים אירם לבין הרב ישראל רוזן ראש מערך בתי הדין לגיור.
הראשונים טוענים:''הגיור מחמיר מידי''.הרב רוזן :''"אין גיור קבוצתי. נגזר עלינו לחיות עם מיעוט גדול שאינו יהודי''.

עמיעד טאוב ו10/02/2008

הרב רוזן.אין פתרון לסוגיית נישואי התערובת

דיון סוער בנושא סוגיית הגיור התנהל במסגרת דיוני הבמה התורנית של מכון לנדר כאשר ד''ר אשר כהן והרב חיים אירם תקפו את הרב ישראל רוזן ראש מערך בתי הדין לגיור ואת מדיניות הגיור בישראל.

ד"ר אשר כהן מאוניברסיטת בר אילן שניהל מחקר מעמיק מקיף בסוגייה במשך שנים ופירם את הספר ''יהודים לא יהודים'' העוסק באתגר הזהות היהודית והגיור לאור העלייה הגדולה מחבר העמים סיפר כיצד ליטאי חשוב גייר את גיסתו בתוך שבועיים ימים מרגע שנודע לו שאחיו נשוי לגויה וזאת כמובן על פי ההלכה והדין. בכך ביקש ד"ר כהן להמחיש את חומרת היתר לפיהם נוהגים לדעתו בתי הדין לגיור.

כהן אף הביא אסמכתאות לדבריו מהם עולה כי בישראל שוהים בשנת 2008 320,000 עולים לא יהודים וצאצאיהם.

מתוכם 50-80,000 אינם פוטנציאליים לגיור משום ש הם מנותקים לחלוטין מהעולם היהודי. חלקם רוסים אתניים וחלקם נוצרים.

לדבריו של כהן מידי שנה מגויירים כ-1000 עולים חדשים שלא מצליחים לבלום את הגידול בשיעור הלא יהודים העומד על כ-6000 עולים חדשים. "כל מטוס עולים מחבר העמים שנוחת בנתב"ג רובו אינו יהודי" אומר כהן .

בעייה נוספת נוגעת לדברי כהן באוכלוסיית הנשים בגיל הפריון מקרב העולות ממדינות חבר העמים. מדובר בנשים בגילאי 15-35 שאם הן לא יהיו יהודיות אזי גם צאצאיהן לא יהיו יהודים. יש כ- 55000 נשים בקבוצה זו ויש לגבש פתרון עבורה בהקדם.

קבוצה נוספת מקרב העולים שאינם יהודים מונה כ220,000-260,000. "הם לא ממתינים לתוכניות הגיור של אולמרט ושל ארז חלפון, מנכ"ל משרד הקליטה. הם עוברים גיור סוציולוגי, הם מצטרפים לקולקטיב הישראלי", כאן מנה ד"ר כהן שורה של דוגמאות על משפחות מעורבות יהודים ושאינם יהודים המקיימים את חגי ישראל שאומצו ונשמרו בידי הציבור המסורתי. סוכות חנוכה וכד'.

הרב ישראל רוזן הדף את הביקורת כאילו בתי הדין לגיור מנהלים מדיניות מחמירה בכל הנוגע לגיור עולים מדינות חבר העמים. "70% מהפונים לבתי הדין מוכרים כיהודים כבר בפעם הראשונה שהם מופיעים בפני בתי הדין. זאת משם שאנו סומכים על אולפני הגיור בהם לומדים המועמדים את היהדות במשך 400 שעות, אין תשלום עבור האולפנים והלימודים מתקיימים אחה"צ, פעמיים בשבוע. כל זאת במסגרת המאמצים ללכת לקראת המועמדים לגיור", אמר הרב רוזן.

הרב ישראל רוזן הדגיש כי אין קווים אדומים בדיוני בתי הדין לגיור. "אם יהיו קווים אדומים הם יהיו לחומרה. מי שישרטט קווים אדומים, יחמיר את המצב."

בהסבירו את מדיניות בתי הדין לגיור ציין הרב רוזן שנמחק עניין האישות וגיור לשם אישות כסיבה שאינה מכשירה גיור. "לדעתי רוב הגיורים מאז רות המואביה היו לשם אישות. רות זה גיור לשם אישות ויתרו, אונקלוס, שמעיה ואבטליון , הם גיור פילוסופי.", ציין.

מהנתונים שמסר הרב רוזן עולה ש % 90 מהמתגיירים הם נשים, מלבד האתיופים. אחוז זהב כולל גם את הנתונים על גיור במסלול הצבאי. הרב רוזן הסביר שהאחוז הניכר של הנשים מקרב הפונים לגיור , נובע כנראה מהרצון שלהם להמשיך את הילודה כיהודיות ולהקל בכך על ילדיהן.

הרב רוזן כינה במילים חריפות את הדיווחים לפיהם הרבנים בודקים את המועמדים לגיור בכל הנוגע לניהול המטבח בביתם וחדר המיטות. "זו עלילה שפלה. כל הדיבורים על בדיקות כלשהן, הן שקר וכזב. הגיור מבוסס על אמון. אנחנו לא מחטטים במטבח של המועמדים ולא בודקים את חדר המיטות שלהם. אנחנו מאמינם להם.

הרב רוזן סיפר שמערך בתי הדין עומד תחת לחץ . "יש מי שלוחץ כל הזמן להוריד את הרף. יש גורמים חילוניים ויש גורמים ליברליים בציונות הדתית שנושפים בעורפינו ומזינים את התקשורת באמירות עויינות".

בסיכום דבריו אמר הרב ישראל רוזן:" יש שתי אפשרויות:או הקלות הלכתיות מפליגות שאינני מאמין בהן, כמו למשל השיטה שגר אומר שייכנס לעול מצוות בהדרגה ולא בבת אחת. אפשרות שנייה הינה יצירת תקשורת אוהדת שתעודד את הגיור. לצערי בשנים האחרונות הנושא כולו אפוף סכסוכים פנימיים ואישיים. במהלך 12 שנים לא חל שינוי בכמות המתגיירים. מדי שנה 2000 מתגיירים, מתוכם אלף ממדינות חבר העמים ועוד אלף משאר העולם, לא כולל 3000 אתיופים.

מי שהעלה עוד יותר את הדציבלים של הדיון היה הרב חיים אירם המשמש כדיין באחד מבתי הדין לגיור ואף כמי שבודק את המקרים בהם לא אושר הגיור בפנייה הראשונה לבית הדין. לדברי הרב אירם ישנם קווים אדומים המקשים על הגיור. מתוך מאות רבות שלא התקבלו ליהדות אין אפילו עשרה שלא התקבלו בגלל חוסר אמונה באלוקים או בעיות אמונה. הם לא התקבלו בגלל שהם לא יודעים ברכות בעל פה. רוב הגיורים שנדחים לא נדחים בגלל בעיות אמונה, אמר הרב אירם והביא שורה של מקרים ופסקי דין המעלים תהיות על הסיבות לפסילת המועמד לגיור. הרב אירם הדגיש כי מדובר בשער כניסה דתי לעולם חילוני. "מה שלא יעשה המקווה יעשה הים. בסוף הם יהיה חלק מאתנו,

הרב רוזן הגיב בכעס על הדברים וציין כי ישנה הלכה ויש ללכת רק על פיה ולא על פי הרגש והסיפורים על המעורבות בחברה הישראלית. הרב רוזן דחה את הרעיונות של גיור קבוצתי. "אין גיור קבוצתי. נגזר עלינו לחיות עם מיעוט גדול שאינו יהודי. אין פתרון לסוגיית נישואי התערובת שמגיעים לשיעור של 6%. המכון של הרב חיים אירם נושף בעורפנו ומחפש פיקנטריה.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. הכל קומבינות
  (10/02/2008)
  בשביל כל דבר צריך קשרים במדינה הזאת גם בשביל להתגייר מהר
 2. הבעייה האמיתית היא העולים הגויים והדמוגרפיה הערבית
  (10/02/2008)
  חבל שרק בחדרי חדרים עולה לדיון נושא כל כך חשוב
 3. מומלץ לקרוא את ספרו של דר כהן יהודים לא יהודים
  (10/02/2008)
  הספר מפרט בצורה מופלאה את הבעייה וגם מציע פתרון
 4. הרב רוזן ממש לא קיצוני
  (10/02/2008)
  כראש מכון צומת הוא הוביל מספר מהפכות הלכתיות ואם הוא אומר שזה בסדר אני מאמין הוא לא הבעייה
 5. מיעוט...גדול?
  (10/02/2008)
 6. הגיור באמת מחמיר מדי
  (10/02/2008)
  אבל מי שבאמת רוצה להיות יהודי יצטרך לעמוד בזה
יום ב', כ"ט שבט התש"פ 24.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS