עשור לפעילות איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה

בתוך עשור הצליח הארגון להעמיד 500 קהילות יהודיות ברחבי רוסיה.

חיים נחתומי ו20/02/2008

מימין לשמאל.כהן לבייב ולאזאר (צילום: ארגון הק'הילות היהודיות ברוסיה)

לבייב.שיבח את פוטין (צילום: ארגון הקהילות ברוסיה)

הכינוס השנתי של איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים שנערך השבוע במוסקבה, עמד בסימן עשור לפעילות האיגוד.

באירוע השתתפו רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, נשיא איגוד הקהילות בחבר העמים איש העסקים לב לבייב, שר הדתות הרב יצחק כהן, רבני הערים מרחבי המדינות ועוד קרואים ומוזמנים.

במעמד הפתיחה שנערך באולם בית הכנסת המרכזי בבניין המרכז היהודי "מארינה רושצ'ה", הוקראו מכתבי ברכה מנשיא רוסיה היוצא וולדימיר פוטין, מהמעומד לנשיאות מטעם דימטרי מעדבדב ומראש עיריית מוסקבה יורי לושקוב. במכתבים ציינו הכותבים את המעלה והחשיבות של הפעילות הגלויה והמבורכת של איגוד הקהילות למען יהודי רוסיה והבטיחו להמשיך הלאה בעזרתם בכל מישור הנדרש.

הרב לאזאר עמד בדבריו על מחויבותם של הרבנים וראשי הקהילה לעשות למען היהודים הרבים שעדיין גרים, או שבחרו לגור ברוסיה. רבה הראשי של רוסיה פירט באוזני הנאספים את הפעילות הרבה של איגוד הקהילות, בהם הקמתם של למעלה ממאה וחמישים בניינים לבתי כנסת ובתי חינוך של רשת החינוך 'אור אבנר', הקמתם של מרכזי סיוע, בהם בתי אבות, מרכזי חסד, בתי יתומים ותמיכה מתמדת מידי יום ביומו למאות אלפי יהודים בגשמיות וברוחניות על ידי קשר אישי וקבוע. הרב הראשי קרא לממשל להמשיך ולמגר כל תופעת אנטישמיות וציין בדבריו את העזרה הקבועה של הנשיא, ראשי עיריות ומושלים, שבסיועם גם הושבו עשרות מבנים של העם היהודי שהולאמו בשנות הזעם.

בסוף דבריו קרא הרב לאזאר ליהודי רוסיה בעלי יכולת, ללמוד מתורמים דוגמת לבייב, המעבירים "הון רב למען החייאת העם היהודי ולוחמים במלחמת חורמה בהתבוללות".

איש העסקים לב לבייב שיבח את פעילות הרבנים ה"עושים לילות כימים לחיזוק הקהילות בחבר העמים במשך כל השנה". כמו כן הודה לבייב לנשיא פוטין על "מאבקו באנטישמיות ברוסיה, דבר שגרם לשיפור בתחום זה". במשך ימי הכינוס נערכו לרבנים ולראשי הקהילות סדנאות וסימפוזיונים רבים, בהלכות היום-יומיות איתם מתמודדים הנושאים בעול הציבור ודרכי הטיפול בזיופי מסמכי יהדות. איגוד הקהילות מאחד כיום כ- 500 קהילות ב-15 מדינות בחבר העמים ומונה כ-200 קהילות ברוסיה בלבד. בקהילות עשרות רבנים פעילים באופן קבוע ברבים מערי רוסיה.

שר הדתות הרב יצחק כהן אשר השתתף במעמד, ביקר במוסדות התורה, החינוך והחסד שבמוסקבה שם עמד מקרוב על הפעילות הרבה והענפה. השר שוחח רבות עם הרבנים בערים ברוסיה מהם שמע על ההתמודדויות והאתגרים הרבים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', ה' ניסן התש"פ 30.03.2020
פרשת צו
כניסה: 18:20 | יציאה: 19:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS