בזכות המחאה המאופקת

ליאורה מינקה יו''ר אמונה מסבירה למה החליטה להשלים עם עסקת הטיעון  של משה קצב.

ליאורה מינקה ו06/03/2008

מינקה.אסור להטיל רבב בשופטים (צילום: באדיבות תנועת אמונה)

לפני יותר משנה, בהתגבר סערת הנשיא קצב, קראתי לו להתפטר ולהרפות לאלתר מן האחיזה בשולי גלימתה של המשרה הממשלתית הרמה, משום שחרדתי למעמדו ולשארית כבודו של מוסד הנשיאות.

יחד עם זאת הדגשתי, דווקא כיו"ר ארגון נשים, שהמחאה בנושא זה חייבת להיות מאופקת ועניינית, שבמאבק הזה אין להיגרר להשתלחויות חסרות רסן ושאסור לשבור בו את כל הכלים והכללים.

"אמונה", כמו ארגונים אחרים, נתבקשה אז להצטרף אל משמרות המחאה וההפגנה שנערכו מול משכן נשיאי ישראל, ולא עשתה כן. בדיעבד התברר כי השלטים שהונפו נגד קצב, לא רק קראו לו להתפטר, אלא גם להתפגר. באלו המילים. הסגנון הזה זר לרוחנו, וכשנוהגים בגסות רוח אין לי ספק שגם המטרה מתפספסת.

בשבוע שעבר, לאחר החלטת בג"צ לאשר את הסדר הטיעון, שוב נקראנו להשתתף בצעדת מחאה בתל-אביב, וגם הפעם סברנו שלא נכון לעשות זאת, משום שהבנו בדיוק נגד מי יכוונו הפעם חיצי הזעם. היעד סומן בעיגול: בתי המשפט, היועץ המשפטי והפרקליטות. כפי שאז חששתי מפני פגיעה במוסד הנשיאות, כך חששתי גם הפעם - הן מפני המשך הכרסום והערעור של מעמד השופטים ובתי המשפט, והן מפני פגיעה בנכונותן של מוטרדות ונפגעות תקיפה להתלונן. התלהמות משבשת את שיקול הדעת, ועלולה גם להקטין את הישגי הנשים במאבקן הצודק.

הבדלי הגישה בין "אמונה" לבין מה שנהוג לכנות בהכללה "ארגוני הנשים", אינם נעוצים בשום אופן ביחס שיש לגלות כלפי עבירות ועברייני מין. בעניין זה אין, אסור שתהיה, ולא תיתכן שום פשרה או סובלנות. בנושאים אלו "אמונה" הובילה וממשיכה להוביל מאבקים משפטיים, חינוכיים וציבוריים. הקושי הוא באיזונים, בסינכרוניזציה של שני מישורים, שרבים מתקשים, משום מה, להבחין ביניהם: הבחינה המשפטית הטהורה מן הצד האחד, והמאבק החינוכי-הציבורי-ההסברתי מאידך.

בלהט המחאות, קורה לא פעם שחברותי בארגוני הנשים מתבלבלות בין השניים והתוצאה היא שתוקפנות יתר במישור האחד פוגמת במאבק החשוב במישור האחר. ארגונים ומנהיגים, שמבקשים להוביל שינוי, חייבים לדעת לעשות את האבחנה הנדרשת הזו. אכן, גם בעידן של מסרוני s.m.s קורה לפעמים שהמסר קצת יותר מורכב ופחות פשטני.

עם כל הצער שבדבר, עלינו להשלים עם החלטת בית המשפט העליון בעניין עסקת הטיעון שנעשתה עם הנשיא לשעבר. השלמה בדיעבד, אין פירושה הסכמה או תמיכה במהלך מלכתחילה. מי שטוען כי פסק הדין הזה מעיד על זילות בחומרתן של עבירות מין נגד נשים, לא רק פוגע בהגיונם ובשיקול דעתם של חמישה משופטי בית המשפט העליון, אלא עלול גם לרפות את ידיהן של מתלוננות פוטנציאליות, שעברו הטרדה מינית, השפלה וחוויה קשה.

אנשי משפט בכירים מודים כי בנסיבות שנוצרו, לא היתה לבית המשפט אפשרות להכריע אחרת. משנתקבלה ההכרעה, גם אם לא פה אחד, התלהמות בלתי מבוקרת עלולה, כאמור, רק להזיק. אין זה נכון ואין זה ראוי להטיל רבב בנאמנותם של השופטים לחוק ולערכי הצדק, להגיון ולמוסר המשפטי. הקצנת הביטויים והמשך ההתנצחויות עלולים למוטט, חלילה, את התשתית המשפטית, עליה נשענת הדמוקרטיה הישראלית.

המשך המאבק הבלתי מתפשר, לכאורה, של ארגוני הנשים, עלול גם ליצור את הרושם המוטעה כאילו אכן יצא הנשיא לשעבר, משה קצב, זכאי בדין, ולא היא. כך בדיוק רצו ורוצים שנחשוב ה"ספינולוגים" שלו. ואולם קצב, כידוע, עומד להיות מורשע על-פי הודאתו בעבירות חמורות ביותר, שיש עימן קלון ציבורי.

את המאבק להגנה על זכויותיהן ועל מעמדן של נפגעות תקיפה מינית יש להמשיך ולנהל גם להבא בנחישות, בעקשנות ובעקביות, אבל גם בחוכמה. החלטת בית משפט, כזאת או אחרת, לא תעצור אותנו. המקרה הזה, כמו גם מקרים אחרים, מוכיחים בכל זאת שאין חסינות אפילו לאנשי שררה.

ליאורה מינקה היא יו"ר תנועת האשה הדתית-לאומית "אמונה".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. כל הכבוד על אומץ הלב הציבורי
  (06/03/2008)
 2. קצב כבר נענש מספיק
  (06/03/2008)
 3. אסור לוותר לאנס המטורף
  (06/03/2008)
  ובושה שארגון נשים תומך בו
 4. ליאורה בדרך לכנסת הבאה
  (06/03/2008)
 5. את טיפשה
  (07/03/2008)
  הנבל הפושע הזה, צריך להיו מאחורי סורג ובריח ואנו הנשים צריכים להיות חזית אחת במאבק הזה.
 6. תנועת אמונה עושה עבודה נפלאה ואמיצה
  (07/03/2008)
 7. ועכשיו תסבירי למה את לא מוכנה לתת לנו להיות אבות?
  (09/03/2008)
  קצב הוא לא אדם נקי . אנחנו כן. אנחנו אבות שאיבדנו ילדים חיים ואתן בארגוני הנשים לא מאפשרות תיקוני חקיקה שיאפשרו לנו לממש את אבהותנו. וכל זה בטענה ששוויון בין נשים לגברים יגרום לכך שהנשים תצאנה מקופחות מבחינה כלכלית ותהיינה נחותות כי אז אולי יקבלו פחות מזונות. מה הקשר? מזונות נועדו לילדים ולא לאמהות שלהם. ובכלל מי דיבר על מזונות אנחנו רוצים להיות אבות. ליאורה אינני מכיר אותך אולי יש לך בן נשוי ואולי יש לך נכדים ממנו. ועכשיו תחשבי מה יקרה אם כלתך החביבה לא תיתן לו לראות את הילדים במשך שנים? מי לא תראה את הנכדים האהובים שלה? נכון! ליאורה מינקה.
  *שתי שורות הוסרו ע''י המערכת
יום ב', י"א כסלו התש"פ 09.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS