תותח הלייזר 5: פתרון לקסאם? את הכנסת זה לא מעניין

ועדת חוץ וביטחון סירבה לפגוש מומחים לטכנולוגיית לייזר שהציעו לה פתרון נגד הקסאמים. למה? כי המדינה כבר בחרה ב"כיפת ברזל", פיקציה יקרה ומסובכת שלא תוכל לעצור את הטילים. סאגת תותח הלייזר נמשכת

מיכאל אזולאי אתר סקופ ו11/03/2008

ככל שאני נובר ונובר בפרשה תמוהה זו, של העדפת ''כיפת הברזל'' על פתרונות הלייזר, מתגברת אצלי ההרגשה שיש מערכת אדירה, חסרת מעצורים ואטומה הפועלת בחלקה ממניעים זרים בחלקה מאטימות ובחלקה משתפת פעולה מאונס. המערכת מגוייסת כולה ולא בוחלת בשום שקר או ספין בכדי להצדיק את ההתקשרות האומללה עם מתכנני פרויקט ''כיפת הברזל'' וגם להסתיר את מה שהיא מעוניינת מאוד שלא נדע. אני משתכנע מיום ליום ש''כיפת הברזל'',הינה פיקציה לא רלוונטית לאיומים העיקריים עלינו. היום אני יותר משוכנע שאנשי כיפת הברזל, עם משתפי פעולה מבפנים ''עבדו בעיניים'' על מקבלי ההחלטה כדי להביא לאימוץ המערכת חסרת התועלת הזו.

ד"ר עודד עמיחי, מומחה עולמי לטכנולוגיית לייזר, שלח לי במייל לפני יומיים מכתב ששלח אליו ראש ועדת החוץ והביטחון צחי הנגבי ואשר בו הוא דוחה את בקשתם של עמיחי ושותפו לדרך, אל"מ במיל יוסי ארזי, להופיע בפני הוועדה. 

הנגבי מנמק דחיה זו בכותבו כי "כל גורמי המקצוע הממלכתיים שהופיעו בפני הוועדה בנושא המענה לירי תלול מסלול הבהירו את יתרונותיה של מערכת "כיפת ברזל" על פני הנאוטילוס/ סקייגארד. גם שר הביטחון הנוכחי בחן את הנושא עם כניסתו לכהונתו ולא סטה מהחלטת קודמו. באחריות ועדת המשנה בראשות ח"כ דני יתום לבחון את המשמעויות הטכנולוגיות של הסוגיה לעומקן-ולפיכך מצאתי לנכון להעביר את פנייתכם לעיון יו"ר ועדת המשנה. במידה וח"כ יתום התרשם כי די לו בחומר הכתוב שהובא לפניו, ואין לו צורך לקיים מפגש אישי עמכם בעניין זה, עלי לכבד את התרשמותו". עד כאן מכתבו של הנגבי.  

כמובן שדני יתום, כמו כל אלו שלפניו, לא התרשם ולא בטיח.  ד"ר עודד ואל"מ ארזי לא קבלו שום הזדמנות להופיע לפני ה'ועדה'... גם כאשר הועלו הדברים החמורים במכתב ששלח ראש מועצת שער הנגב לשר הביטחון אהוד ברק התחמק השר כהרגלו והחזיר תשובה חמקנית. זהו אותו שר ביטחון שבהיותו ראש ממשלה, מסר ליאסר ערפאת ולפלשתינאים את שדות הגז שהתגלו מול חופי עזה - נגד חוות דעתו של היועמ"ש  ונגד דעת שרי ממשלתו. לכן לא היה זה מפליא לשמוע מד"ר עמיחי, המומחה לטכנולוגיות לייזר, כי מיד עם מינויו של ברק לשר ביטחון בממשלת אולמרט, הוא מיהר לפזר ועדת מומחים בלתי תלויה שכונסה על ידי רה"מ אהוד אולמרט וקודמו של ברק, עמיר פרץ. (ולא כמופיע במכתבו של הנגבי).

ואני אומר ליו"ר ועדת החוץ והבטחון: אוי ואבוי לאותה מדינה אשר הזמינה לועדת החשובה ביותר שלה רק את אותם גורמים מקצועיים מטעם, אשר לנגד עיניהם עמדו אינטרסים זרים צרים ופופוליסטים המסכנים את עצם קיומינו כאן. טיעונים אשר בוודאי אינם מקצועיים ובוודאי כאלה שלא נובעים מדאגה אמיתית לביטחוננו ולהישרדות המדינה. 

חברי חונטה זאת דואגים ושופכים מיליארדים מכספנו על פאטה מורגנה ביזארית, בהסברים שהיו גורמים לכל וועדת מומחים אמיתית ואובייקטיבית לגלגל אותם מכל המדרגות!. 

אולי הם רוצים להמשיך ולגרוף רווחים ממערכות 'טילים נגד טילים' אותן מוכרת מערכת הביטחון בכל העולם במיליארדים. אבל כל מה שתרוויח המדינה מהגדלת ייצוא זה, יחוויר מחיוורון לעומת הפסדיה ממחדל תותח הלייזר, הן בנזקי נפש והן בנזקי רכוש ואולי אף הרבה למעלה מכך. 

תא"ל נגל ממשרד הביטחון היה גורם חשוב מאותם "גורמי המקצוע הממלכתיים שהוזמנו להופיע בפני הועדה" עליהם כתב הנגבי לד"ר עמיחי. אותו תא"ל נגל גם עמד גם בראש וועדת הבדיקה שהקים משרד הביטחון לבדיקת מערכות ההגנה מפני טילים ואותו תא"ל נגל, על להקת אומרי ההן מהוועדה הכנועה שלו, טען בעזות פנים שאין לה גבול כי מה שיציל אותנו גם בשדרות וגם באשקלון היא פיקציית "כיפת ברזל".

הסוללה הראשונה עולה רק 50 מיליון דולר. זה מספיק לצורך הבדיקה הנדרשת עתה. אולי תותח זה  יוכיח את עצמו. לא ברור איזו סיבה יש למערכת שלא לנסות לפחות את הפתרון הזה.


מתוך אתר "סקופ"

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', ט' כסלו התש"פ 07.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS