'הזהות היהודית נעלמת כמעט לחלוטין מערים מעורבות בישראל''

עשרות רבנים ואישי ציבור השתתפו בכנס ''רמלה בין ישראל לעמים'' שעסק בגידול הדמוגראפי של ערביי ישראל בערים מעורבות ובהעלמותם של הסממנים היהודים מערים אלו. ח''כ אריאל:"על כל גן ילדים יהודי שנסגר בערים המעורבות נפתח גן ילדים ערבי''.

ישי פרידמן ו28/04/2008

אריאל.לא בעייה נקודתית (צילום: ישי פרידמן)

ראשי הגרעינים.פגיעה בזהות היהודית (צילום: ישי פרידמן)

הכנס נועד ללבן את סוגיית היחס למיעוטים על פי השקפת התורה ומוסר היהדות. רבנים וראשי גרעינים בערים מעורבות ביחד עם פוליטיקאים ואקדמאים כולם מהמחנה הימני שבמפה הפוליטית התכנסו כדי לדון כיצד יש להתייחס למציאות ויש שיאמרו "הבעיה" של הגידול הדמוגראפי של ערביי ישראל במדינה בייחוד בערים מעורבות.

את הכנס פתח רבה של ישיבת בית אל, הרב זלמן מלמד שדיבר על הגדרת המושג "גר תושב", מה המשמעות של המושג לגבי זכויות וחובות על פי ההלכה היהודית. הרב מלמד ציין שאין המושג "גר תושב" חל על גויים החותרים כנגד מדינת ישראל כדוגמת "פוליטיקאים מהציבור הערבי שלא חוששים לחתור כנגד המדינה בגלוי."

הרב חיים שטיינר מישיבת מרכז הרב, המשיך את דבריו של הרב מלמד, רק ציין בכאב שבני הישיבות לא לומדים ולא מדברים על סוגיות והלכות הנוגעות לבני מיעוטים על פי השקפת היהדות אלא מצויים יותר בסוגיות של בג"ץ המתפרסמות בתקשורת.

מר אריה סתיו, הנציג החילוני בכנס, עורך כתב העת הימני "נתיב" אמר שמדינת ישראל מאבדת את עצמה לדעת על פי כל קנה מידה אפשרי, וכדי לאשש את קביעתו ציין את החלטת שרת החינוך ללמד את לימודי הנכבה בבתי הספר. אחר כך עלו לדבר ראשי הגרעינים בערים המעורבות.

הרב ישראל סמט, ראש הגרעין התורני בלוד אמר שלמעשה ישנם הרבה ערבים ישראלים ששמחים מאוד על כך שאנשים מהציונות הדתית "מתנחלים" בערים כמו לוד, רמלה ונצרת כיון שזה משפר את רמת החיים ומוסיף לאיכות החיים בעיר. הבעיה העיקרית לדעתו היא בריחתם של התושבים היהודים ל"ישובים נוצצים" כהגדרתו: "מה שקרה זה שנבנו כל מיני "ערים נוצצות" כמו שוהם לדוגמא מסביב לאזורים כמו רמלה ולוד וממילא האוכלוסייה החזקה החלה לעזוב בטפטופים עד שנוצר ואקום שאליו נכנסו בני מיעוטים בעיקר, מה שהביא לעוד עזיבה של תושבים היהודים."

הרב סמט הוסיף ואמר שיש להקדיש מאמצים גדולים כדי לשנות את המצב בלוד: "כאשר לדוגמא יש רוב של תלמידים ערבים בבית ספר ממלכתי והמיעוט הם תלמידים יהודים אז ברור שנושאים כמו זהות יהודית או היסטוריה יהודית יילמדו פחות כי הרוב ירצה תכנים הקשורים למורשתו ותרבותו, מה שקורה בפועל הוא שהזהות היהודית נעלמת מבתי ספר ממלכתיים בערים המעורבות. מה שצריך לעשות עכשיו זו התיישבות מאסיבית של תושבים כדי לאזן את המציאות הזאת מחדש."

בהמשך הכנס דיבר הרב אביב זגלמן שהתיישב בפקיעין לפני כמה שנים ואחרי ההתפרעויות בכפר נאלץ לעזוב עם משפחתו. הרב זגלמן סיפר בעיקר על תחושתו הקשה שמדינת ישראל קרי המשטרה ורשויות החוק נכנעו ל"הפקרות השלטת בגליל" כלשונו.

הרב זגלמן סיפר בהתרגשות על הסיבות להתיישבותו בכפר פקיעין שנבעו מסיבות דתיות והיסטוריות: "החלום היה לגור בפקיעין כיוון שהמקום הזה מיוחד במינו. פה נמצאת המערה של רשב"י. האמורא ר' יהושע בן לוי בא לגור כאן, ר' יוסף קארו למד תורה בפקיעין וכמובן חסידי הבעל שם טוב התיישבו במקום הזה. כך שהמקום הזה אפוף קדושה. בנוסף המקום הזה מסמל את הקשר ההיסטורי של היהודים עם ארץ ישראל כיוון שמעולם לא פסקה התיישבות יהודית מפקיעין ולכן ראיתי לנכון להתיישב דווקא במקום הזה."

"אלא שעם הנסיגות וההתקפלויות" מציין הרב זגלמן בצער, "החל תהליך של לאומנות בקרב הדרוזים הנסיגה מלבנון, תוכנית ההתנתקות ומלחמת לבנון השנייה וההזנחה הפושעת של מדינת ישראל את אחיהם לנשק מהעדה הדרוזית גרמו להרבה צעירים דרוזים לעבור לצד שיותר מדבר אל ליבם."

בהמשך הכנס עלו לדבר הרב דב ליאור רבה של קריית ארבע שהיה תקיף כהרגלו בכל הקשור ליחס לערביי ישראל. ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי אמר שאם החברה היהודית לא תתעורר אז היא תאלץ "לאכול אותה" כלשונו וזה מפני שהתהליך הזה של עזיבת תושבים יהודים אינה "בעיה נקודתית" כלשונו אלא בעיה לאומית המתרחשת לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. גן ילדים ערבי זה רע?!
  (28/04/2008)
  מה הבעיה שיהיה כאן רוב ערבי?!! כמה גזעניות יכולות להיות המחשבות של הציוני הממוצע. אני מכיר מספיק יהודים שחיים בכל העולם במצב יותר טוב משלנו. למה צריכים מדינה שתהיה מיועדת רק ליהודים. האם ערבי נחות מיהודי? למה יש לכם צורך במדינה יהודית!!! למה אתם נגד דמוקרטיה?!
 2. במדינה של טיבי זה לא מעניין אף אחד
  (28/04/2008)
 3. הציונות האמיתית היא של לוד ולא של השטחים
  (28/04/2008)
 4. מתי יגיע הזמן בו יקשיבו לרבנים
  (28/04/2008)
 5. יישר כוח לראשי הגרעינים העושים עבודת קודש
  (28/04/2008)
  כ ה לחי
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS