סיפורו של הכולל הציוני הדתי הראשון בוורשה

בראשותו של הרב מייזליס בן למשפחה פולנית שעברה את השואה פועל מאז תחילת השנה כולל תורני בלב ליבה של העיר ורשה בפולין.

עמי שרון ו01/05/2008

הרב מיזליס בפעולה (צילום: יחסי ציבור)

ביוזמת ארגון "תורה מציון" נפתח בראשית שנת תשס"ח, הכולל הציוני הדתי הראשון בוורשה.

(צילום: יחסי ציבור)

בראש הכולל עומדים הרב אפרים מייזלס ואשתו אפרת משערי תקוה.
הכולל מתוחזק ע"י 2 אברכים ו-2 בחורים מקומיים כאשר בכל ערב יש שיעורים משותפים למבוגרים, צעירים ונוער מפי הרב כאשר רעייתו מעבירה שיעורים ביהדות ברמות שונות לנשות הקהילה.

מה המיוחד בכולל הזה? הרכב התלמידים. לומדים שם בצוותא חסיד גור עם ציוני דתי. יהודים מסורתיים ואורתודוקסים. נוער עם מבוגרים. גרי צדק ויהודים בחלקם וכו'. רוב הלומדים הינם תושבי ורשה.

הקהילה מונה כ-400 איש שהקשר שלהם לפעילות הקהילה נע בין תפילה בשבתות, תפילה רק בחגים וחלקם מגיע רק למפגשי תרבות. יש לציין כי חלקם הגדול מזרע ישראל, חלקם יהודים ע"פ ההלכה וחלקם גרי צדק.

ראש הכולל - הרב אפרים מייזלס מספר - "כשהציעו לנו את וורשה, הקונוטציה הראשונית היתה, שואה. במיוחד שמשפחתי שבאה מפולין עברה בחלקה את השואה הנוראית. והמחשבה המיידית היתה, ממש לא!

הדברים התגלגלו במהירות בהתערבותו של הרב שודריך - רבה הראשי של פולין ומצאנו עצמנו בביקור גישוש ראשון בפולין. אז ראינו מה גדול הצורך, פיקוח נפש ממש והחלטנו - הולכים על זה".

מה הקושי בלהיות שליח בוורשה?

ראשית, השפה הפולנית קשה ובלתי קליטה. שפה שלא דומה לאף שפה אחרת. שנית, בסופר מרקט אפשר לקנות מעט מאוד כמעט רק טיטולים. כל השאר לא כשר. כמו-כן יש צורך בהתמודדות רצינית עם הרכב הקהילה ועם שאיפותיה. תפקידך הוא לספק מענה לצרכים רבים, בסיסיים ומגוונים. אתה אמור להיות מורה דרך, במובן הכי פשוט של המילה, בכל הנושאים של זהות יהודית ומושגים ראשונים ביהדות. מה שנראה ברור וטריוויאלי במושגים ישראליים, נראה פה כמשימה קשה להשגה עד מאוד. אני עסוק בנושאים החל מענייני ברית מילה בקרב מבוגרים, גם בהכנה לבר מצוה, גם בכשרות, גם בהכנת זוגות להקמת בית יהודי ואפילו בכל הקשור לקבורה יהודית.

באיזו חוויה מיוחדת אתה יכול לשתף אותנו?

תקופה קצרה אחרי שהגענו לוורשה כשליחים, נולד לנו בן. כיצד נערכים בוורשה לברית? זהו מבצע מורכב. היות שאין מוהל בוורשה, היה עלינו להטיסו במיוחד מישראל. טקס הברית היה חוויה מופלאה.
הוא התקיים בבית הכנסת נוז'יק - היחיד ששרד את השואה. לברית הגיעו רבים מבני הקהילה - גם החב"דניקים שביניהם. השמחה היתה גדולה בעיקר מהסיבה שכבר הרבה זמן לא נערך שם ברית לתינוק בן 8 ימים.

מהם היעדים אותם תרצה להשיג בתום תקופת השליחות?

מכיון שכל הנושא היהודי פה רדום כמעט לחלוטין, ההתמודדויות הן ברמה האלמנטרית ביותר. בכוונתי לחזק את הגרעין המקומי. להביא את המושג של "לימוד תורה" למודעות כערך היהודי הבסיסי ביותר. האתגר הוא גדול מאוד ודורש מאמץ והשקעה עצומה ובעיקר סיעתא דישמיא. כל הצלחה קטנה ככל שתהיה, תגרום לי סיפוק גדול. אני מודה בהזדמנות זו ל"תורה מציון" על היוזמה, הרעיון והתמיכה הרבה לה אנו זוכים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. כל הכבוד לרב על פעילותו הבורכה ועל הנכונות לנסוע עם אשתו
    (01/05/2008)
  2. אני אחותה של אפרת
    (04/12/2008)
    יישר כח לאפרת ולרב אפרים.הם עושים עבודת קודש וחיים בתנאים לא קלים.בהצלחה מכל המשפחה.
יום שבת', ט' כסלו התש"פ 07.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS