על פסיקת הליטאליבאן והשלכותיה

בעקבות פסיקת בית הדין הגדול בירושלים והשתלטותה של קבוצה קטנה אותה הוא מכנה ה''ליטאליבן'' על הרבנות הראשית קורא ד''ר אשר כהן לארגון צהר ולראשי הציונות הדתית להניף את נס המרד בתחום הגיור.

ד"ר אשר כהן ו05/05/2008

רק לפני מספר חודשים קיבלה הממשלה החלטה בעלת משמעות סמלית ועקרונית עצומה להקים רשות ממלכתית לגיור שתחליף את מערך הגיור שפעל עד עכשיו במסגרת משרד ראש הממשלה.

לא כאן המקום להרחיב את הדיון על מידת התועלת המעשית שבהחלטה זו אבל ברמה הסמלית והעקרונית דבר אחד ברור: לישראל הרשמית חשוב להגביר את קצב הגיור של מאות אלפי העולים הלא יהודים החיים בישראל, ולא רק להגביר את קצב הגיורים, אלא לבצע את הגיורים במתכונתם האורתודוקסית.

אלא שבתחומים מסוימים, כך מתברר, לא החלטת הממשלה קובעת, אלא החלטתה של כת יהודית קטנה, הליטאליבאן, שבתהליך הדרגתי השתלטה על כל מוקדי ההשפעה של הרבנות הראשית ובכך הפכה אותה בפועל לרבנות משנית ואולי אפילו זה לא.

אגב פסיקה מוגדרת בעניינה של אישה שהתגיירה לפני שנים רבות, פסק אחד ההרכבים של בית הדין הגדול בירושלים, ההיררכיה העליונה בתחום השיפוט הרבני, שלמעשה כל גיוריהם של הרבנים דרוקמן ואביאור אינם תקפים ובטלים רטרואקטיבית.

נניח לרגע להיבטים ההלכתיים המובהקים שעניינם בשאלות: האם בכלל ניתן לבטל גיור רטרואקטיבית? האם ניתן לבטל אלפי גיורים רטרואקטיבית רק בגלל הזהות של בית הדין המגייר? עוד נניח רגע לעזות המצח של רבנים לפסול באופן גורף גיורים של רבנים מוסמכים אחרים ובתוך כך להטיל כתם חמור על החברה הציונית הדתית כולה שרבנים אלה מייצגים במידה רבה.

קשה לדמיין את ההשלכות החמורות של הפסיקה הליטאליבאנית הזאת על מערכות היחסים בין חילונים לדתיים, בין דת למדינה ועל סוגיית זהותה היהודית של המדינה. מה בכלל תהיה משמעות הקמתו של אגף גיור אם בעקבות פסיקה זו יחדלו גם אותם מעטים שבכלל מתעניינים בגיור לחשוב בכיוון? מדוע לו למתעניין הפוטנציאלי לחשוב על תהליך ארוך ומייגע של לימודים באולפן במשך חודשים ארוכים, בהיצמדות לא תמיד נוחה למשפחה מאמצת וכיוצא באלה מטלות, אם אחרי שהוא יתגייר תבוא כת הליטאליבאן ותבטל את הצטרפותו לעם ישראל?

ובהתייחס למאבק ארוך השנים בין הזרמים האורתודוקסי לזרמים הקונסרבטיבי והרפורמי, מה בדיוק נוכל לומר עתה? הנה, הרי אפילו את הגיורים שלכם, הציונים הדתיים, החרדים פוסלים. אפילו אתם כבר לא יכולים לגייר.

ניתן לדמיין כבר איך הפסיקה הזאת הופכת למנוף רב עוצמה לקידום ההכרה בכל סוגי הגיורים הלא אורתודוקסיים. הגיעה העת לעשות מעשה: יעלו ויבואו רבני צוהר שהרימו את נס המרד הציוני הדתי בשנת השמיטה הנוכחית כנגד ההחמרות הליטאליבאניות, יאמרו את דברם ויפעלו את פעולתם גם בתחום הגיור.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

יום ד', כ"ה טבת התש"פ 22.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS