טיול בסטף

טיול בהרי הסטף שבירושלים

משה שלר ו30/01/2007

סטף: שמורת מדרגות ההר אתר סטף שוכן בהרי ירושלים. במרחק של כמה דקות נסיעה ממערב לבירה נמצא עולם אחר: כאן נובעים שני מעיינות יפים, המרווים בוסתנים וערוגות של ירקות, אותם מגדלים בשיטות מסורתיות בין מדרגות חקלאיות. מלבד השטח המושקה, משקמים בסטף יותר מאלף דונם של נופי מדרגות, בהן מגדלים עצי בוסתן בחקלאות בעל. מסלול הטיול המתואר עובר בשטחי חקלאות הבעל.

איך להגיע? לסטף ניתן להגיע בשלוש דרכים: א. מכביש תל אביב ירושלים (כביש מס' 1) פונים דרומה במחלף הראל וממשיכים דרך מעוז ציון לכיוון קיבוץ צובה (כביש מס' 3965). הפנייה לסטף נמצאת בכיכר לפני הקיבוץ. ב. מירושלים מוליך לכאן גם כביש מס' 395, היוצא מעין כרם. ג. הבאים ממישור החוף יכולים להגיע לסטף גם כן בכביש מס' 395, מכיוון צומת אשתאול, דרך כסלון, רמת רזיאל וצובה.

משך הטיול: הסיור בשביל חקלאות הבעל עורך כשעה וחצי. בשמורת הסטף אפשר לערוך במקום , מסלולי סיור רבים נוספים, שאורכים בין שעה לשלוש שעות. אפשר גם סתם לבלות בכיף באזור המעיינות.

שביל חקלאות הבעל נקודת המוצא לטיול היא רחבת החניה התיכונה של הסטף, אליה ניתן להגיע בדרך סלולה היוצאת מרחבת החניה העליונה (ליד מרכז המידע החדש). קק"ל סימנה את מהלך השביל, המכונה "שביל חקלאות הבעל", בחצים כחולים. מיד בהתחלה אנו פוסעים בנופי מדרגות חקלאיות. תחנתנו הראשונה היא תחנת הכרם. כאן ניטעו יותר משלושים זנים של גפנים, אותן גידלו באופן מסורתי בארץ ישראל. בתחנה הבאה שבהמשך השביל, היא "תחנת התאנים", נטועים לא פחות מתשעים זני תאנים. נמשיך בשביל העתיק, לאורך הטראסה. השביל מטפס בין מדרגות חקלאיות. מעט לפני שהוא מתעקל שמאלה, ניצבת לידו שומרה עתיקה. בימי קדם שימשו שומרות כמקום מגורים זמני לחקלאים בעונות הבוערות, וכמגדל שמירה על היבולים בשדה. מתחת לנו נוכל להבחין בשביל העתיק שחיבר בעבר את כפר סטף עם כפר שכן. נרד מהשומרה ונמשיך לצעוד בשביל דרך כרמי זיתים, המשמרים גם הם זנים "עתיקים" רבים . השביל עובר בחלקה של חורש טבעי, הממחישה כיצד נראה הנוף הטבעי לפני שביראו את היער והקימו את המדרגות. סמוך לכאן, בצד השביל, שוכנת גת עתיקה מהתקופה הביזנטית. השביל יורד לחלקה של עצי אלון עתיקים, מקום יפה וראוי להפסקה קלה. העצים גדלים בתוך בריכה עתיקה. ייתכן שבתקופה הביזנטית ניצבה כאן כנסייה, או מבנה גדול אחר. מכל מקום, תושבי הכפר סטף, שהתגוררו במקום עד מלחמת העצמאות, התייחסו לאתר זה כמקום קדוש, וטיפחו את עצי האלון. מחורשת האלונים ממשיך השביל דרך מטעי רימונים ועצי פרי נשירים, שגם בהם שומרים על זנים עתיקים. עוד מעט קט ואנו באזור חקלאות השלחין, האזור המושקה על ידי מעיינות סטף. עתה אפשר לשוטט בין העצים, לבקר בעין ביכורה ובעין סטף, ולחזור למקום בו השארנו את הרכב, מרחק של כמה דקות הליכה במעלה דרך העפר הראשית היורדת לסטף. יד קנדי חלק גדול מקסמו של אתר יד קנדי נגזר ממיקומו - ראש הר מבודד המתנשא 823 מטרים מעל פני הים. מהתצפית המרהיבה שבמקום ניתן לצפות בנופי המדרגות של הרי יהודה והר חברון. ביום בהיר על אשדוד. יד קנדי היא אנדרטה יוצאת דופן המנציחה את זכרו של ג'ון פיצ'רלד קנדי, נשיא ארצות הברית שנרצח בירייה בעת שחלף במכוניתו ברחובות דלאס, טקסס (22 בנובמבר 1963). האנדרטה עשויה בדמות גזע עץ כרות, המסמלת את חייו הגדועים של הנשיא, שהסתיימו בגיל 46. האולם הגדול מוקף 51 עמודי בטון, בגובה 7.2 מטרים, המסמלים את 51 המדינות של ארצות הברית. האנדרטה, יצירתם של האדריכל דוד רזניק והפסל דוב פייגין, נחנכה בשנת 1996.

איך להגיע? הבאים מירושלים יחלפו על פני הר הרצל וכביש הגישה לעין כרם, ויפנו מערבה בפנייה למושבים אורה ועמינדב. יד קנדי שוכן כ - 500 מטרים ממערב לכביש הגישה לעמינדב. הבאים מתל אביב יפנו במחלף הראל מערבה (ימינה) מכביש תל אביב ירושלים (כביש מס' 1), יסעו לכיכר הסטף וימשיכו להדסה עין כרם ומשם לכניסה למושב אורה. * באדיבות קק"ל

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS