מה עושים עם 'השד הדמוגרפי?

אדמונד חסין מודאג מהתרחבות תופעת ההתבוללות והגידול באוכלוסיה הערבית באזורנו וקורא לראשי העם היהודי לפעול באופן מיידי לשימור הרוב היהודי.

אדמונד חסין ו03/08/2008

ישראל 2040 - תחזית אופטימית: בזכות עליה מאסיבית וגידול בשיעורי הילודה, ממוצע הילדים במשפחה יהודית עלה מ-2.2 ילדים ועומד על 2.9 ילדים למשפחה. מובטח רוב יהודי של 70% בישראל. פרויקט לאומי ליישוב הנגב והגליל הצליח להשיג רוב יהודי בחבלי ארץ אלו. חלה ירידה בנישואי התערובת בישראל, וכן בנישואי התערובת בארה"ב בשל 'גילוי מחודש' של היהדות וערכיה. ישראלים רבים החיים בחו"ל חוזרים לארץ בעקבות ילדיהם המשרתים בצה"ל וחל מיתון במספר הישראלים העוזבים את הארץ לתכופות ממושכות.

ישראל 2040 - תחזית פסימית: ההתבוללות מתרחבת, שיעורי נישואי התערובת בקרב יהדות ארה"ב עולה ל- 75%. למשפחות אלו אין כל קשר לישראל או לקהילות היהודיות בארצם. אחוז נישואי התערובת בישראל עולה אף הוא לכדי 10%. תהליכי מודרניזציה והזדהות עם ערכי העולם המערבי, מביא לקיפאון במספר הילדים למשפחה העומד על ממוצע של 2.2 ילדים לבית אב. זאת, לעומת גידול עקבי באוכלוסיה הערבית החיה ממערב לירדן. האוכלוסייה היהודית בארץ מונה כ- 60% מכלל האוכלוסייה וקיימת סכנה לרוב היהודי במדינה. בגליל ובנגב רוב התושבים הינם ערבים, ומספר הישראלים העוזבים את הארץ עולה באופן ניכר משנה לשנה.

מה עושים כדי שתחזית בלהות זו לא תתממש?

השד הדמוגראפי הפלשתיני מפחיד מאוד, עד שחלקים מאיתנו מוכנים למסור חבלי ארץ כדי להימלט מצרה זו. השאלה היא, מה אנחנו יכולים לעשות כדי להילחם בתופעה זו?

רבנים, הוגים, ומומחים במדעי המדינה, הניחו הצעות שונות כדי לשימור הרוב היהודי. ניירות עבודה הוכנו ע"י המועצה הציונית, המכון לתכנון העם היהודי וארגוניים יהודיים בינלאומיים. הגיע הזמן שהממשלה, כנסת ישראל ויהדות התפוצות ינקטו במספר יוזמות מרכזיות שיסייעו לנו להתמודד מבעוד מועד, ולא כפי שאנחנו רגילים, לפעול רק שהחרב מונחת על צווארנו.

עידוד ילודה ארגונים יהודיים בינלאומיים יפעילו תוכנית לעידוד הולדת הילד השלישי והרביעי למשפחה. ארגונים כמו: הסוכנות היהודית והג'וינט יפתחו תוכנית אסטרטגית להגדלת העם היהודי. כך שכל יהודי בעולם ידע מהם הקריטריונים, התמריצים ואופן הענקתם, ואז נראה שאפילו משפחות חילוניות- אשכנזיות נרתמות ל'מאמץ המלחמתי'...

בראיון עם ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, בשבועון "במשפחה" אמר שרון: " בראש ובראשונה יש להביא עוד מיליון עולים" והוסיף: "לילי ואני, למשל, רצינו שבעה ילדים לפחות. עם בית כמו שלנו לילי הייתה אומרת, שחבל שלא יתרוצצו בחצר לפחות שבעה ילדים, והיא השקיעה מאמצים אדירים בזה. אני חושב שצריך שליהודים יהיו יותר ילדים וצריך עלייה". אז אתה קורא ליהודים לעשות ילדים? "ישב כאן אצלי רב מקובל שבא לדבר אתי והעלה רעיון. הוא אמר שהעם היהודי איבד בשואה ששה מיליון יהודים ולא הצליח להשלים את האובדן הזה. ירדנו מ 18 מיליון ל- 12 מיליון ושם נשארנו. הוא הציע לתת ל"יד ושם" משימה לעודד ילודה יהודית" שרון הדגיש "זה בטיפול, אסור לתת לעם היהודי להיעלם". הציבור הדתי בארץ נרתם באופן מודע למשימה לאומית זו ומרגיש את חשיבותה גם אם לפעמים הנטל כבד.

זכות הצבעה ליהודים וישראלים בחו"ל מדינת ישראל תעניק זכות הצבעה לישראלים השוהים בחו"ל. הערכה היא כי 700,000 ישראלים חיים בחו"ל מתוכם 450,000 בארה"ב וקנדה. מתן זכות הצבעה אינה רק פריבילגיה. כולנו מכירים את התופעה שישראלים רבים החיים בחו"ל 'תופסים' בעת מלחמה את המטוס הראשון לארץ ומתגייסים למאמץ המלחמתי. במקביל ישונו חוקי המיסוי האישי שיתמרצו השקעות ותעסוקה בארץ. כמו כן, המדינה תקבע קריטריונים למתן 'אזרחות למחצה' ליהודים ברחבי העולם. לדוגמא: תינתן אזרחות ליהודים המבקרים בארץ אחת לשנה במשך עשר השנים האחרונות. כמו כן, יהודים דתיים רבים שולחים את ידיהם לישיבות, לשרות צבאי או לשרות לאומי. רבים מהם נשארים בארץ ומהווים אבן שואבת למשפחותיהם.

גיור הממשלה צריכה לפעול באופן מיידי לזירוז הליכי הגיור, ולפתרון כוללני למאות אלפי 'יהודים למחצה' שעלו לארץ מכוח חוק השבות, ומביעים את רצונם לשותפות גורל עם העם היהודי ומדינת ישראל. פעילותו הברוכה של הרב דרוקמן בנושא רגיש זה חייבת להימשך. אי התערבותה של הממשלה גורמת להיווצרותה של חברת מהגרים עצומה שחיה בארץ אך בפועל אינה חלק מהעם היהודי.

הפלות בכל שנה נערכות (בהערכה), כ- 40,000 הפלות, מחציתן נעשות באופן חוקי. חלק ניכר מההפלות נעשות על רקע סוציאלי של האישה או משפחתה הקרובה. על ארגון הקהילות היהודיות בעולם, להגדיל ולטפח את פעילותן של ארגונים כמו אגודת "אפרת" שמעניקות סיוע כספי ונפשי לנשים אלו על מנת לצמצם תופעה קשה זו.

עובדים זרים רשויות החוק חייבות לנקוט במאמץ עקבי לצמצום משך השהייה של עובדים זרים חוקיים, ובמקביל למגר את תופעת השוהים הבלתי חוקיים. אכיפת החוק בנושא זה אינה נעימה, אך הכרחית. כבר עתה ישנן מושבות של עובדים זרים שבונים תאים משפחתיים ומולידים ילדים שהמדינה חייבת ע"פ אמנה בינלאומית להעניק להם חינוך, בריאות וסעד. חמור מכך, תופעת זו גורמת לנישואי תערובת, ממשיים או פיקטיביים, שמטרתם העיקרית הינה קבלת זכויות של תושב קבע. על משרד הפנים לעמוד איתן כסלע ולדחות בקשות 'הומאניות' לקבלת אזרחות, משחקני כדורסל במכבי ת"א ועד אחרון הטייחים הסיניים המתגורר בפחון בדרום ת"א.

בחודש סיוון תשס"ה, נאם רוה"מ אריאל שרון בפני בעצרת הסוכנות היהודית וציטט את מאמרו של זאב ז'בוטינסקי משנת 1923 "רוב". בסיום המאמר כותב ז'בוטינסקי: "המונח מדינת יהודים ברור בהחלט: פירושו הוא רוב יהודי. בזה התחילה הציונות ובזה יסוד קיומה, בזה תמשיך לפעול עד להגשמתה או תלך לאבדון". דברים אלה נכונים היום כשם שהיו נכונים ביום בו נכתבו. עלינו המחויבות להמשיך ולחתור לביסוס הרוב היהודי בארץ ישראל. אם נעשה זאת יחד, מאוחדים, אם נדע למקד את מאמצינו בדברים החשובים ביותר, נוכל לא רק להציל את הציוניות מאבדון, אלא גם להבטיח את שגשוגה והצלחתה. אני בטוח כי, בעזרת השם, נצליח בכך.

אדמונד חסין הוא יועץ לפיתוח מנהיגות בביה"ס למנהיגות של צה"ל.

*המאמר התפרסם לראשונה בעיתון 'הצופה'

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. מדהים כמה אנחנו הולכים לתחזית הפסימית. עם ישראל צריך להתעורר
  (03/08/2008)
 2. הרי ברור שמחכים למחדל הגדול ואז... לועדת חקירה.
  (03/08/2008)
  השרים לא מסוגלים לחשוב כל כך הרבה קדימה. הם עסוקים כל הזמן ב'עכשיו'
 3. הסכנה האמיתית לקיום האומה
  (04/08/2008)
  כמו סרטן חודרת סכנה זו בשקט ומסכנת את חיינו כיהודשים
 4. כל מילה בסלע
  (04/08/2008)
 5. לפחות משהו טוב אחד שרון עשה
  (04/08/2008)
 6. שיקומי משרד לענייני דמוגרפיה
  (04/08/2008)
  זה יותר חשוב מכל עניני איכות החררטא ו40 שרים בממשלה שלא עושים כלום
 7. אני מסכימה שצריך לתת זכות בחירה לישראלים בחו\
  (05/08/2008)
 8. מדיניות סוציאלית
  (10/08/2008)
  באמצעות מדיניות סוציאלית עודדנו את הילודה בשני מרכיבים באוכלוסיה - אצל החרדים ואצל הערבים. קיצוץ קצבאות הילדים הוריד את הילודה אצל הערבים באופן משמעותי ביותר. יש לבטל את הקצבאות הממשלתיות ולהעביר את קצבאות הילדים לידי הסוכנות היהודית שתיתן קצבאות ליהודים. בצורה פשוטה נבטיח רוב יהודי משמעותי.
יום ב', י"א כסלו התש"פ 09.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS