הרב אליקים לבנון הרב יהודה גלעד וחובשי כיפת השמיים התאחדו סביב שולחן הקיבוץ

בסיום הכנס השני של תנועת 'כולנו' בבארות יצחק קם רב הקיבוץ ואמר שגם אם לא ברור עד כמה תנועת 'כולנו' תצליח, בדבר אחד היא כבר הצליחה: היא הושיבה לאורך שולחן אחד אנשים בעלי דעות שונות ואף מנוגדות.

עמיעד טאוב ו07/08/2008

כולנו.תחת שולחן אחד (צילום: מנחם שניאור)

כנס בקיבוץ.ניתן כבר לרשום הצלחה (צילום: מנחם שניאור)

יוזמת תנועת ''כולנו'' שהחלה לפני כחצי שנה בכינוס של שלושה חברים מודאגים בציונות הדתית נמשכה במאמר ותוכנית עבודה של ד''ר אשר כהן והפכה לתנועה המארגנת שורת כנסים וסוחפת את הקהל נמשכת.

היו מי שנטו לייחס את הצלחת הכנס הראשון של 'כולנו' בקרית משה לפני שבועיים (כמאתיים משתתפים ע.ט.)לעובדה שמדובר ממילא בריכוז גבוה במיוחד של אוכלוסייה אוהדת שהנגישות שלה למכון מאיר גבוהה אף היא.

הכנס השני שהתקיים אמש בקבוץ בארות יצחק מבהיר שלא מדובר בהצלחה מקרית.
הפעם השתתפו כמאה וחמישים איש כאשר כמו בכנס הראשון, גם בכנס הזה מקפידה תנועת 'כולנו' לבטא את עקרונותיה בכמה מישורים: ראשית, תמיד יהיו בין הדוברים גם נשים. הפעם הזאת הנחתה את כל הערב אפרת בדיחי מקשת שבדברי הקישור לה חזרה שוב ושוב על עקרונות 'כולנו'. שנית, תמיד יהיו בין הדוברים גם מי שאינם מוגדרים כדתיים. ולבסוף, מבין הדתיים תהיה הקפדה על גיוון בעמדות ובהשתייכויות.

אתמול ניכרו הדברים היטב: הגיוון בלט בישיבתם יחדיו של הרב יהודה גלעד, בנצי ליברמן והרב אליקים לבנון. מבין חובשי כיפת השמיים בלטו תת אלוף במילואים אפרים לפיד וסגן אלוף במילואים שי בן יעיש. הפעם הזאת הופתעו המארגנים גם ממספר חילונים שהגיעו לכינוס.

עמנואל, חילוני תושב פתח תקווה, אמר בפשטות: "כתוב בכותרת המשנה של היוזמה שזה לאיחוד הציונות הדתית והמזדהים עם דרכה, אז הגעתי, אני נציג של המזדהים עם דרכה". כמוהו היו עוד קרוב לעשרה.
אמנם לא מדובר בכמות גבוהה של 'חובשי כיפת השמיים' אך מבחינת המארגנים הדבר משקף את הפוטנציאל שעליו מדברים ב'כולנו'.

הרב יהודה גלעד(לשעבר ח''כ מטעם מפלגת מימ''ד ע.ט.)פתח את הדיון כשהוא קורא להפסיק ''ליפול לקטנות'' ומציין כי ''הליכה משותפת לא מחייבת אחדות דעים אלא הגעה להסכמות מתוך ריבוי דעות''.

הרב אליקים לבנון התייחס שוב לנשוא המנהיגותואמר כי למרות שחברי הכנסת של הציונות הדתית מצטיינים עדיין חסרה הרוח והמנהיגות שיאגדו את הציבור''.

מי שחימם מעט את האווירה באולם היה יו''ר מועצת יש''ע לשעבר בנצי ליברמן שקרה להטיל סנקציות על המפלגות הקיימות:''צריך להבהיר לחברי הכנסת הקיימים כי במידה ולא תתקבל הצעת האחדות לא נצביע עבורם,צריך לחתוך ולהבהיר את העניין הזה''.

הרחבת השורות מעבר למגזר היא לא רק סיסמה, מתברר שאכן יש לא מעט אנשים המזדהים עם הדרך ואפילו מוכנים להגיע ולהשתתף בכנס. מי שבקי בתחום של כינוסים פוליטיים יודע שלא קל להוציא אנשים מהבית וכי העובדה שתנועת 'כולנו' מביאה פעם שנייה ברציפות מספר משתתפים תלת ספרתי אומרת הרבה מאוד.

 בשבועות הקרובים לא יהיו כנסים נוספים על רקע היציאה לחופשות. יחד עם זאת, ב'כולנו' תכננו לערוך כנס אחד בשבוע בחודש אלול עד לראש השנה. אלא שמתברר כי כמות הפניות מרחבי הארץ לא תאפשר מספר כה קטן של כנסים.

כבר בשלב זה ברור שבחודש אלול יתקיימו כנסים במקומות הבאים: בית שאן, עכו, שדרות, כפר סבא, גבעת שמואל ופתח תקווה. התנועה נשענת למעשה על התלהבות רבה כאשר מארגני התנועה מסרו כי מבין כאלף וחמש מאות מצטרפים ליוזמה למעלה מחמש מאות מוכנים להתנדב לפעילות.

נראה כי הצלחת שני הכנסים הראשונים של 'כולנו' מבטאת את מה שרוחש מתחת לפני השטח. גם חברי הכנסת מבינים היטב שתנועה המצליחה לקיים שני כינוסים ציבוריים עם משתתפים רבים מבטאת רחשי לב בהיקפים משמעותיים שלא ניתן עוד להתעלם מהם.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. וכל העוסקים בצרכי ציבור באמונה הקבה ישלם שכרם
  (07/08/2008)
  כל הכבוד
 2. מה שווים כל הכנסים אם החכים כבר סגרו ענינים?
  (07/08/2008)
 3. איחוד של הרב גלעד והר לבנון נראה מלאכותי
  (07/08/2008)
  על איזה נושאים הם יכולים להסכים בדיוק? מסירת שטחים? הפרדת דת ומדינה? מה משותף ביניהם חוץ מהכיפה ? זאת לא שאלה על מנת לקנטר אלא שאלה אמיתית ואשמח לשמוע התייחסויות
 4. מיני התנדבה בקיבוץ
  (07/08/2008)
 5. יישר כוח לכולם
  (07/08/2008)
 6. חבורה של משועממים רודפי פרסום
  (07/08/2008)
  כל אחד מהיושבים על הבימה יש לו אינטרס שונה לבואו לכנס וזה אומר הכל. האיחוד לא הביא דבר וחצי דבר. לציבור לא משנה אם האיחוד מדבר על פיזור חברי המרכז או חיבור מלאכותי של שלוש סיעות. בקיצור אני בעד פילוג
 7. טוב לדעת שיש עוד אנשים טובים
  (10/08/2008)
 8. טבו תעשו אם תצטרפו ליוזה של הרב בירן
  (10/08/2008)
יום שבת', ט"ז כסלו התש"פ 14.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS