לפרוץ את תקרת הזכוכית הפוליטית

הגיע הזמן לפרוץ את המחסום בדרכו של הימין הלאומי הדתי, אלא שלשם כך צריך מפלגה אטרקטיבית ולא חבורה שרצונה לחמם ארבע שנים נוספות כיסא בכנסת.

אסף גולן ו30/10/2008

נתניהו.מכור לסקרים (צילום: ישי פרידמן)

כאשר בתחילת השבוע הזה מסתמנת באופן ריאלי האפשרות ללכת לבחירות - היא תופסת את הימין הלאומי הדתי במערומיו. למרות שהימין הזה על פלגיו רצה מאוד שיהיו בחירות, הוא מגיע אליהן ללא אחדות מינימאלית וללא אג'נדה מסודרת כאלטרנטיבה לדת השלום של פרס, ביילין ושותפיהם. הדבר חמור במיוחד, על רקע העובדה שהיה מספיק זמן להתארגן ולהשלים מהלך של איחוד כוחות. נותר רק לקנא בהתארגנות של ביבי נתניהו ותנועת הליכוד שהשכילו לגייס לליכוד דמויות אהודות כמו רב-ניצב בדימוס אסף חפץ והאלופים דיין ופלד והם מקיימים שיחות מתמידות עם בוגי יעלון כדי לשבצו בעשירייה הפותחת לכנסת. איפה המקבילות במגזר שלנו? אינן.

כך יוצא שלמרות הסיכויים הטובים למהפך שלטוני במדינה - ללא מפלגה ימנית חזקה נוספת ימינה לו - עדיין קשה לראות את נתניהו מצליח לעמוד בלחצי הממשל האמריקני בעניין שיחות השלום עם הפלשתינים ועם סוריה. נתניהו ידוע כמי שמכור לסקרים ולתדמיתו התקשורתית, וברגע שדעת הקהל תיבהל מלחצי האמריקנים (במיוחד אם יקום בארה"ב משטר שמאל בראשות ברק אובאמה), הוא יתקפל ויהיה מוכן לפשרות מרחיקות לכת הרבה יותר מאלו שלהן הוא מוכן כבר היום. הדרך היחידה למנוע סחף כזה היא הקמת מפלגת ימין לאומי חזקה שתאגד בתוכה את כל הכוחות הפועלים בשטח, ושתשים בראשה דמות אטרקטיבית שתמשוך בוחרים מהליכוד ימינה.

למרבה הצער והתסכול, מהלך כזה כנראה לא יצמח ללא לחץ מאסיבי חזק מהשטח.

לדעתי על כל מי שארץ ישראל ועם ישראל חשובים לו - להפציץ את חברי הכנסת ושאר מנהיגי הימין בטלפונים ופניות בדרכים אחרות, על מנת שאלו יבינו כי זה באמת רצון הציבור. חשוב לעשות את זה למרות הייאוש של רובנו ממנהיגנו הציבוריים שהצליחו בקדנציה האחרונה לעסוק כמעט רק במאבקים הפרסונאליים ביניהם ולא בשום נושא אידיאולוגי אחר. כמובן שלשם כך אסור לחכות שדמות רוחנית או ציבורית תקפוץ למים ותתחיל את המהלך - על כל אחד ואחת מאיתנו לפעול כבר היום באופן פרטי בלי לחכות לאחרים. אין לנו את הלוקסוס של המתנה לדמות גדולה שתלך לפני המחנה. דמויות מהסוג הזה תמו או לפחות לא יקומו בתוכנו עד הבחירות הקרובות, אם בכלל. האחריות להנהגה עוברת אם כן מהמנהיג, לציבור עצמו, שבכוחו ובדאגתו יכול לחולל נפלאות בעיתות משבר.

מעבר לפניה לחברי הכנסת של הימין הישראלי יש גם לפנות אל בני בגין ולהפציר בו לחזור לפוליטיקה, כדי לעמוד בראש או לפחות להשתתף ברשימה מהסוג הזה. האיש נקי הכפיים הזה יכול יחד עם ח"כ אריה אלדד ונציגים חילוניים משמעותיים נוספים לסחוף אל הימין ציבור חילוני לאומי גדול, שכבר מזמן חדל להאמין בעצמו. רק כך ניתן יהיה לפרוץ את מחסום עשרת המנדטים ולייצר כוח לאומי משמעותי בכנסת, שיחליף את המפלגות הכאילו ימניות ש"ס וישראל ביתנו.

בנוסף לבניית כוורת של אישים חילוניים אטרקטיביים, על הימין הלאומי-דתי לפלגיו, לפעול בצורה אינטנסיבית כדי לשכנע את נוער הגבעות וגורמים ימניים קיצוניים נוספים להשעות את מאבקם בשלטונות המדינה ולסייע במערכה לפחות באופן זמני. מדובר בציבור עם כוח גדול ותוסס שיכול להוסיף התלהבות רבה למהלך מהסוג הזה אם יכוונו אותו נכון, ואם הוא יסכים לפחות לכמה חודשים להשתתף עם כלל הציבור במערכה שתוכל לפחות באופן חלקי להביא לממשלה ביטוי לאהבתו הגדולה לארץ ישראל.

הגיע הזמן שתקרת הזכוכית הפוליטית שחסמה את דרכו של הימין הלאומי הדתי אל השפיץ של הפירמידה, תקרוס, ויתברר שבארץ יש ציבור גדול שמאס בהבלים שמכרו לו מאז הסכמי אוסלו. אלא שלשם כך צריך מפלגה אטרקטיבית שהאפיל הציבורי של חבריה יהיה גדול ויבוא מתוך צדקת הדרך ולא מהרצון לחמם ארבע שנים נוספות כיסא בכנסת.

*פורסם בעיתון מקור ראשון

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. נסחפת קצת
  (30/10/2008)
  צריך אנשים מנוסים ולא כאלה שישרים מידי ולא משיגים כלום לציבור ששלח אותם
 2. אשרי המאמין
  (30/10/2008)
 3. צריך בגין בכנסת
  (30/10/2008)
  לפחות אחד
 4. איתם בדרך לליכוד
  (03/11/2008)
  מה זה בדיוק אומר בחינתך?
 5. מספיק עם הימין צריך סדר יום חדש
  (03/11/2008)
יום ה', ז' כסלו התש"פ 05.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS