אתחלתא דבשורה

ד''ר אשר כהן מיוזמי תנועת ''כולנו'' ומחברי המועצה הציבורית של המפלגה הדתית לאומית החדשה רואה בהקמת המפלגה בשורה אמיתית לציבור ומאמין כי אם ישכילו חברי המועצה להציג רשימת מועמדים אטרקטיבית תזכה המפלגה המאוחדת למספר מנדטים דו ספרתי.

ד"ר אשר כהן ו04/11/2008

ניתן לדמיין בקלות רבה כיצד ברחבי הארץ משחיזים אנשים את המקלדות, מוחותיהם מתעמקים בשאלה כיצד לתקוף את מהלך האיחוד החדש, איך לנסח את העקיצה והיכן לדקור. המכנה המשותף שלהם הוא הסיסמה החרדית הידועה זה מכבר - "חדש אסור מן התורה".

 ואכן במהלך הזה יש הרבה מן החדש וחלק מהחדש הוא מהפכני בפוליטיקה הישראלית. כמי שנטל חלק בתנועת 'כולנו' שפעלה לאיחוד הציונות הדתית והמזדהים עם דרכה תחת עיקרון הייצוגיות ופתיחת השורות, אין לי שום בעיה לאסוף את כל הביקורות האפשריות ולאחר מכן לנסח עוד כמה וכמה.

יתר על כן, מי שעקב אחר יוזמת 'כולנו' בוודאי מכיר את הצעותינו ויודע היטב שהמהלך עליו הכריזו המפלגות רחוק מלהיות זהה להצעותינו. גם כיום אני מאמין שהמעורבות הציבורית הייתה צריכה להיות גבוהה בהרבה מזו המוצעת במהלך האיחוד. בבסיס כל ההצעות של 'כולנו' עמדה ההכרה בקיומם של גוונים רבים וחשובים בציונות הדתית, בצורך החיוני לשקף ולייצג את אותם גוונים ובכך שבמפלגה מותר בהחלט לא להסכים על מגוון נושאים. מלבד מפלגות הפועלות תחת מנהיג שעל פיו יישק כל דבר, כל מפלגה מתקיימת תוך כדי קיומן של מחלוקות ואפילו קשות.

מהכרת הגיוון הציוני הדתי ברור שמרכיביה של המפלגה חייבים להתנהל עם נכונות גבוהה וקבועה לפשרות. היה זה יותר ממוזר אם תנועת 'כולנו' שקראה שוב ושוב לאיחוד על בסיס של שיתוף ופשרה בין כל המרכיבים תפסול את מהלך האיחוד רק בגלל שהצעותיה לא התקבלו.

אחד מעקרונות היסוד שחרטנו על דגלנו היה הצורך במעורבות ציבורית גבוהה בהרכבת הרשימה לכנסת. הקדמת הבחירות טרפה את הקלפים וקיצרה את לוחות הזמנים באופן שלא השאיר הרבה ברירות. לטעמנו גם הרכבת המועצה הייתה צריכה להיעשות בשיתוף נציגי ציבור הרבה יותר ממה שהדברים נעשו ובוודאי נמשיך לפעול לתיקון הדברים.

מהלך האיחוד כולל כמה מרכיבים מהפכניים שבעצם קיומם יש כדי לעורר תחושה של בשורה:

ראשית, לא בכל יום מוסרים חברי הכנסת את גורלם בידיה של מועצה ציבורית תוך קביעה חד משמעית שלא יהיה שום שריון לחברי הכנסת המכהנים. יתר על כן, ההמלצה להצבתם של לפחות ארבעה נציגים חדשים במקומות ריאליים מבטיחה בוודאות שחלק מחברי הכנסת יידחקו למקומות נמוכים יותר מהמקומות שבהם הם מוצבים היום. מי מכיר עוד חברי כנסת כאלה בישראל?

שנית, המפלגה לא רק דתית אלא גם מסורתית. ההמלצה לחברי המועצה היא לשלב לכל הפחות שני נציגים שאינם דתיים במקומות הריאליים. מדובר בנכונות אמיתית ומעשית לפתיחת שורות שפורצת את גבולות הנישה הציונית הדתית לא רק בהצהרות סיסמתיות שכולם כבר התעייפו מהן, אלא גם בפועל. בתוך כך ברור שנשים יחזרו להיות מיוצגות ברשימה החדשה.

שלישית, בפעם הראשונה בהיסטוריה הפוליטית בישראל תקיים מפלגה ישראלית בחירות מקדימות פתוחות. משמעות הדבר היא שאין צורך בהתפקדות ואין ארגזים. גם מלאכתם הפוטנציאלית של קבלני קולות הופכת לקשה במיוחד. אף אחד לא יוכל לומר שלא ניתנה לו האפשרות להשפיע. ביום מוגדר הוא יוכל לבוא ולהצביע במנהיג הראוי בעיניו. התנאי היחיד הוא הצהרת הזדהות עם עקרונות הציונות הדתית גם אם הוא עצמו לא בהכרח דתי על פי ההגדרות המגזריות.

אין ספק שמדובר באתחלתא דבשורה, וכמו ביחס לגאולה, זה רחוק מלהספיק בבחירות. השלמתה של הבשורה תהיה רק אם המועצה הציבורית תעשה את מלאכתה נאמנה ותשכיל להוציא תחת ידיה רשימת מועמדים אטרקטיבית.

רשימה כזו תשלב בין חברי כנסת ותיקים ומנוסים לבין פנים חדשות. הרשימה תיתן מקום לייצוגן של קבוצות שונות באופן שרוב מכריע של הציונים הדתיים והמזדהים עם הציונות הדתית ימצא בה נציג כלבבו.

אם כל זה יקרה, אפשר אחרי הרבה שנים להתכונן להישג דו-ספרתי נאה.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. הוא מדבר כך בגלל שמינו אותו למועצה הציבורית
  (04/11/2008)
  אשר כהן, מדבר כך בגלל שמינו אתו למועצה הציבורית. עם כל הכבוד, קשה להאמין שהוא היה אומר אותו דבר אם לא היו משלבים אותו.
 2. המבחן יהיה האם אנשים טובים ירוצו להתמודד כמו בליכוד או שלא .
  (04/11/2008)
 3. "מוסרים את גורלם" - ממש בדיחה
  (04/11/2008)
  איזה מוסרים את גורלם ואיזה נעלים - הם קבעו מי ישב שם. מוטי זיסר, הרב זעפרני, הרב איזנטל הם אנשים של אורלב והם תמכו בו בעבר, הרב זעפרני פעל בסניף המפד"ל בירושלים כדי שהמועמד שפועל נגד אורלב לא - יבחר. - . דיין מבית שאן עבד בשביל הרב יצחק לוי, אליאש, צור ודובדבני יתמכו באריאל. אין שם ספרדים - על מי אתה עובדים ? מוסרים את גורלם - בדיחת השנה.
 4. אשר כהן, תן לי לנחש מי ידחק ...
  (04/11/2008)
  רק גבאי
 5. למה לא הבטיחו שריון לצעיר ברשימה.
  (04/11/2008)
 6. לא רציני
  (04/11/2008)
  סלח לי דר אשר כהן אבל מי מינה את המועצה הציבורית ? ואת מי ממנה המועצה הציבורית ? אז איפה הדמוקרטיה ? אם היו נותנים לציבור לבחור את המועצה היינו יכולים לבלוע את הגלולה המרה אבל לא ייתכן שהנבחרים ימנו גוף שאמור לבחור אותם וחוזר חלילה . ולגבי חברי המרכז וחברי הסניפים שכולכם מכנים "קבלני הקולות" שנראה כי היום זה בון טון לפגוע בהם - בל נשכח שהם אלה שמביאים את המצביעים ביום הבחירות והם אלה שממריצים את הבוחרים והם אלה שדואגים שלא "ייגנבו" לנו איזה קול לטובת הליכוד ושס . בליכוד פגעו בהם והתרסקו , העבודה גם כן , קדימה למזלה {ולצערנו } התעשתה בזמן והיום מחבקת את כולם אז בואו גם אנחנו לא נמוסס את היתרון היחיד שיש לנו והוא אנשי השטח בכל עיר ועיר . בהסכם ההקמה של המפלגה כתוב כי לאחר הבחירות ייבחרו מוסדות חדשים . האים אתה הוא מישהו מכל הציונות הדתית יודע על איזה מוסדות מדובר ? אולי מועצת גדולי התורה ? אולי ועדה מצומצמת של איש אחד ...... מי מבטיח לך שלא ?!
 7. אתחלתא דעוד חרטא
  (04/11/2008)
 8. תפסיקו להיות ציניים ותנו סיכוי אמיתי
  (04/11/2008)
  יש פה איחוד מפלגות אמיתי ואמיץ תפסיקו לירוק לתוך הבאר
 9. מתאים לך לחפש בכל דבר את הרע והקומבינה
  (04/11/2008)
  בגלל זה מרכז המפדל הפך למה שהוא - חסר השפעה וכוח
 10. חלום שלא יתממש בימי חיינו
  (04/11/2008)
 11. המועצה הציבורית היא ניסיון למחוק את האיחוד הלאומי
  (04/11/2008)
 12. צריך מרזל בכנסת
  (04/11/2008)
  הוא היחיד שיכול לעמוד מול החרדים
 13. ל-1
  (04/11/2008)
  אשר כהן סירב להיות חבר המועצה - לפעמים עדיף לשתוק ולהחשב לטיפש מאשר לדבר ולהוכיח את זה...
 14. באמת אתחלתא דבשורה.
  (05/11/2008)
 15. רשימת המועמדים
  (05/11/2008)
  במידה ונראה שוב את המועמדים מהקדנציות הקודמות, לא תהיה שום בשורה או אתחלתא דמשהו חדש. עם כל הכבוד, לחלק נכבד מחברי הכנסת היוצאת אבדה כל לחלוחית של ברק ומוטיבציה לעשיה. אם רוצים שיהיה סיכוי, צריך טיפול שורש ברשימת המועמדים.
 16. אפשר להתכונן לחמסה. לא תקבלו יותר
  (05/11/2008)
  אף אחד לא יקנה שוב את הסחורה הזאת. נגמר עידן המפלגה הדתית לאומית. אחריך אפי לליכוד!
 17. מועצה ציבורית של 30 גברים ובקושי 5 נשים. הצחקתם אותנו.
  (05/11/2008)
  ניראה לכם שמועצה ציבורית של גברים דתיים שמרנים ומבוגרים תבחר נשים? כן, בטח. הנציגים שלנו בכנסת נמצאים בפיגור של עשור אחרי ההתרחשויות. הפמיניזם הדתי הולך ומשנה את החברה, ואלה תקועים עם וועדות של רבנים וקצינים. תתעוררו!!! אשר - תתעורר גם אתה!!!
 18. תבורכו
  (05/11/2008)
  כל אחראי ואוהב יברך על המעשה כל שונא יתנגד אולי יהיו אמתיים שיעירו הערות כנות המשיכו באמת שלכם תוך תקווה שהכל יצליח. אל תבהלו מבריחתו של איתם זה שכל הזמן מדבר על אחדות. אולי מענין אותו קידומו האישי, גם זה דבר לגיטימי.
 19. תבורכו
  (05/11/2008)
  כל אחראי ואוהב יברך על המעשה כל שונא יתנגד אולי יהיו אמתיים שיעירו הערות כנות המשיכו באמת שלכם תוך תקווה שהכל יצליח. אל תבהלו מבריחתו של איתם זה שכל הזמן מדבר על אחדות. אולי מענין אותו קידומו האישי, גם זה דבר לגיטימי.
 20. לא להפסיד את גבאי, שלא יהיה משעמם
  (06/11/2008)
  תשמרו על גבאי, גבאי הוא נכס מי יכנס באורלב אם גבאי לא יהיה, מי ישמור על אהבת חינם אם גבאי יילך מי יחפס את כל הליקויים -לנו חשוב שגבאי ישאר העיקר שיהיה שמח
 21. שימו "לב"
  (09/11/2008)
  הודעה מרשימת "אחדות" – הרשימה המאוחדת לציבור הדתי והמסורתי: עשייה מכל ה-לב לציבור הדתי והמסורתי זה המכנה המשותף שלנו זה המחנה המשותף שלנו! העובדות מדברות בעד עצמם! ב-5 השנים האחרונות נציגי רשימת "אחדות" בראשות מיכאל חרל"פ, פעלו סייעו ועשו מכל הלב לקידום צורכי הדת בעיר. רשימות אחרות, גם אם חברים בהן נציגים חובשי כיפה, מודים בריש גלי בכל חוגי הבית, שלא התעסקו עם הדברים שבקדושה ולא זוהי האג'נדה שלהם. יש כאלה שסקטוריאליות היא מילה גסה בעיניהם. אנחנו מודים ב"אשמה" - דאגנו גם לציבור הדתי והמסורתי: רשימת אחדות סייעה לגבאי ביה"כ אדיר במרום להקצאת מקום זמני לתפילה בגן הילדים "אדיר", בליווי תהליך הקצאת הקרקע מעל גן הילדים ותהליך הבנייה- תשאלו את גדי הורן ודורון טאובמן. רשימת אחדות סייעה לגבאי ביה"כ אוהלי מנחם חב"ד לקדם את הקצאת הקרקע למבנה למרות ההתנגדויות הרבות... תשאלו את הרב סלונים. רשימת אחדות סייעה לגבאי ביה"כ אור התורה לקידום קבלת מקום תפילה זמני להתפלל, וליווי העמותה להקצאת קרקע לבנייה ברח' נחל זוהר- תשאלו את בני סוויסה ונח מוזס. רשימת אחדות סייעה לקבלת מבנה יביל לביה"כ ממשרד הדתות לעמותת אחדות מודיעין ולגבאים, לקבלת מקום תפילה זמני לעמותה, להקצאת הקרקע - תשאלו את שלום בלס וטוביה רוזנברג. רשימת אחדות סייעה לגבאי ביה"כ אמלל שיר לקבלת מקום תפילה זמני בגן הילדים בקייזר - תשאלו את אורן דוד ומשה סרי. רשימת אחדות סייעה לביה"כ גן חצב ולגבאים לקבלת מקום תפילה בגן ולהקצאת הקרקע לעמותה - תשאלו את ד"ר שמעוני ומשה סדיה . רשימת אחדות סייעה לביה"כ היכל מיכאל נחום ולגבאים לקידום הקצאת הקרקע לעמותה ולפתרון בעיות שונות הקשורות לבניית בית הכנסת - תשאלו את צוריאל ברזילי ודוד כהן. רשימת אחדות סייעה לביה"כ חושן מודיעין להשגת תקציב לבניית בית הכנסת ולביטול ההשלמה הכספית של העמותה הנדרשת ע"י העירייה בסכום של 300 אלף ש"ח ולקידום הקצאת בית הכנסת לעמותה - תשאלו את אורן בן דוד . רשימת אחדות סייעה לגבאי בית הכנסת יקיר אפרים לקבלת ההחלטה לאישור בניית בית הכנסת מעל גן הילדים, לקידום הקצאת הקרקע ולהשגת טופס 4 למבנה ביה"כ - תשאלו את קותי פרקש, אבי קורצוויל וראובן פהאן. רשימת אחדות סייעה בתהליך קבלת התרומה לביה"כ הספרדי בקייזר - תשאלו את משפחת התורם. רשימת אחדות עזרה לקבלת היתר בנייה והקצאת הקרקע לבית כנסת בוכמן אשכנז - תשאלו את ג'ג' זוסמן ודניאל ביליג. רשימת אחדות מסייעת לקהילת לב אחים בבניית בית הכנסת בבוכמן - תשאלו את נתי כהן ודניאל בילואר רשימת אחדות סייעה להקצאת קרקע ובניית קומפלקס משותף לבית כנסת אשכנזי וספרדי בקייזר - תשאלו את עמיחי זליג, דוד אסולין ועידן בן שלוש. רשימת אחדות דאגה להשגת תקציב לתחזוקת המקווה - תשאלו את הרב אלחרר. רשימת אחדות סייעה לקבלת תקציב לבניית עירוב במתחם בוכמן וקייזר – תשאלו את התושבים בשכונות. רשימת אחדות דאגה לתוספת תקנים של בלניות במקוואות במודיעין - תשאלו את הבלניות. רשימת אחדות סיעה ומלווה את ישיבת ההסדר - תשאלו את הרב שינוולד. רשימת אחדות מלווה את הרבנים בכל עניין ודבר שבקדושה - תשאלו את הרב לאו. רשימת אחדות דאגה לגינון לפני שמיטה בביה"ס משואת נריה והישיבה התיכונית - תשאלו את שמחה שוורץ והרב רוזנבלום. רשימת אחדות דאגה לבינוי האמפי באולפנא - תשאלו את הרב כרסיא. רשימת אחדות דאגה לקירוי וסידור החצר בבי"הס נתיב זבולון - תשאלו את מנחם פישר. רק תנועת אחדות תפתור את בעיית החינוך הדתי ותקים תיכון דתי שבשנים האחרונות טרפדו את הקמתו. רק אחדות תקים בית ספר תורני שבשנים האחרונות טרפדו את הקמתו. רק אחדות תקים גני חובה דתיים בקייזר שבשנים האחרונות נאלצו התושבים להילחם על קיומם. רק אחדות תדאג להקמת בתי כנסת, להקצאת קרקעות ולהשגת תקציבים. רק אחדות תשמור על מוסד הרבנות מול גורמים מאיימים במועצה. רק אחדות תעמוד על המשמר כשגורמים במועצה ינסו לפגוע בצורכי התושבים הדתיים ולפגוע ביחסים הטובים השוררים בין הדתיים לחילונים. עם כל הדיבורים על פילוגים, פיצולים וחילוקי דעות, האחדות חיה וקימא! מחנה האחדות כולל נציגים כמעט מכל הזרמים הדתיים והמסורתיים בעיר ונבחר ע"י נציגים מ-50 קהילות. ביום שלישי הקרוב, י"ג מר חשוון 11/11/08, בואו לקלפיות ושימו "לב" לכל מה שחשוב לכם ב-5 השנים הבאות. חשוב לדעת: עם כוח מועט נאלץ להמשיך בשיטת השתדלנות והחיזור על הפתחים כדי להשיג את מה שמגיע לנו. יותר אי אפשר להמשיך במצב של תת-ייצוג במועצה. בואו נעשה את זה אחרת הפעם. בואו נבטא את כוחנו האמיתי ששווה 4 מנדטים. ביום הבחירות תנו את הלב שלכם ל-5 דקות לרשימת אחדות ואנחנו ניתן לכם את הלב והנשמה ל-5 שנים, כדי שנוכל לעזור בכל הכוח כי יש עוד הרבה מה לעשות, ורק בכח גדול נמשיך לעשות לטובת הציבור. חזקו ואמצו!
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS